سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / نظرسنجی آنلاین سازمان آموزش بین الملل از معلمان
نظرسنجی آنلاین سازمان آموزش بین الملل از معلمان

نظرسنجی آنلاین سازمان آموزش بین الملل از معلمان

      به تازگی سازمان آموزش بین الملل به منظور ارزیابی شرایط تدریس و یادگیری جهت بهبود کیفیت آموزش، یک نظرسنجی گسترده را از معلمان سراسر دنیا آغاز نموده است. در این نظرسنجی از معلمان، اعضای هیأت علمی، دستیاران، پرسنل و مدیریت مدارس، کارکنان اداری و… خواسته شده است که به پرسش های نظرسنجی پاسخ دهند.
      مهلت شرکت در این نظرسنجی تا 31 ژوییه برابر با 9 مرداد 1393 است. لازم به ذکر است که سازمان آموزش بین الملل با علامت اختصاری Ei زیر نظر یونسکو و دارای 160 عضو از تشکل های صنفی معلمان کشورهای دنیاست و کانون صنفی معلمان ایران نیز به عضویت این سازمان درآمده است. این سازمان هر چهارسال یک بار کنگره آموزش بین الملل را با حضور نمایندگان معلمان برگزار می کند. آخرین بار این کنگره در آفریقای جنوبی برگزار شد که محمد خاکساری و دو تن دیگر از همکاران به عنوان نمایندگان شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان ایران در آن شرکت نمودند. کنگره ی بعدی در سال 2015 برگزار خواهد شد.
      در این پست سعی نموده ایم نحوه ی شرکت در نظرسنجی را برای آن دسته از عزیزانی که با زبان انگلیسی و یا زبان های موجود در سایت آشنایی ندارند، شرح دهیم.
      امید است معلمان عزیز با دقت نظر و اهمیتی که برای بهبود کیفیت آموزش قائلند در این نظرسنجی جهانی شرکت نمایند.

مرحله ی نخست: ورود به سایت نظرسنجی با این نشانی http://efa-ept.ei-ie.org

صفحه ای باز می شود که علل و ضرورت این نظرسنجی را توضیح می دهد. در پایین صفحه نیز دکمه ی NEXT قرار دارد که با کلیک بر روی آن به مرحله ی بعد می روید. زیر آن نیز میزان پیشرفت نظرسنجی را به صورت درصد نمایش می دهد.

مرحله ی دوم: در این صفحه سه پرسش آمده است. پرسش شماره ی یک نام کشور، شماره ی دو جنسیت و شماره ی سه سن شما را می خواهد.

مرحله ی سوم: در این صفحه پرسش اول یعنی شماره ی 4 شغل فعلی شما را می پرسد.

پاسخ ها به ترتیب: معلم کلاس درس، عضو هیأت علمی، دستیار معلم/آموزش، کارکنان پشتیبانی آموزشی، کارکنان پشتیبانی علمی، پرسنل مدیریت مدرسه، کارکنان اداری مدرسه، دیگر. (که شخص می تواند شغلی غیر از موارد ذکر شده را البته به زبان انگلیسی تایپ نماید.)

پرسش شماره ی 5 می پرسد که در حال حاضر در چه سطحی از تحصیلات زیرمجموعه کار می کنید؟ شما می توانید بیش از یک انتخاب داشته باشید.

پاسخ ها به ترتیب: مراقبت و آموزش و پرورش در اوایل دوران کودکی و پیش دبستانی، اصلی و پایه(دبستان)، مرحله ی دوم آموزش، آموزش و پرورش حرفه ای، دوره ی سوم آموزشی و بالاتر، آموزش بزرگسالان، آموزش غیر رسمی

پرسش شماره 6 میزان سابقه ی شما را می پرسد که به چهار مرحله ی مشخص تقسیم شده است.

پرسش شماره 7 می خواهد بداند که شما عضو یک اتحادیه ی صنفی هستید یا خیر؟

که در صورت پاسخ مثبت، پرسش شماره 8 در همین صفحه باز خواهد شد که نقش شما را در اتحادیه ی صنفی می پرسد.

پاسخ ها به ترتیب: در هیچ سمتی منصوب نشده ام، من نماینده هستم، نماینده ی سطح محلی/شهرستان هستم، نماینده ی منطقه/استان هستم، نماینده ی ملی هستم، دیگر

مرحله ی چهارم:  در این مرحله نیز سه سوال مطرح می شود.

مدرسه ی شما در چه مکانی قرار دارد؟ اگر شما در بیش از یک مدرسه کار می کنید، گزینه ای را انتخاب کنید که زمان بیشتری در آنجا هستید. پاسخ ها به ترتیب: یک منطقه ی روستایی، یک منطقه ی شهری، حومه ی شهر/اطراف، دیگر(که می توانید شرح دهید.)

پرسش بعد نوع نهادی را که در آن کار می کنید تعریف کنید.(جایی که بیشترین زمان را در آنجا هستید.)

پاسخ ها به ترتیب: یک نهاد عمومی، یک نهاد خصوصی که یارانه ی دولتی می گیرد، یک مؤسسه ی غیرانتفاعی، یک مؤسسه خصوصی خیریه، دیگر(که می توانید شرح دهید.) 

پرسش پایانی این صفحه می خواهد بداند که دانش آموزان شما مجبور به پرداخت کمک هزینه ی تحصیلی هستند یا خیر؟ که سه پاسخ بلی، خیر و نمی دانم برای انتخاب وجود دارد.

مرحله ی پنجم: در این مرحله نیز سه پرسش وجود دارد.

پرسش اول که در یک جدول طراحی شده است ارزیابی شما را از آموزش و شرایط یادگیری در مدرسه تان می پرسد که خود دارای 8 پرسش زیرمجموعه است . گزینه های پاسخ از چپ به راست به ترتیب: خیلی ضعیف، ضعیف، متوسط، خوب، خیلی خوب، نظری ندارم

و سوالات زیرمجموعه به ترتیب: در دسترس بودن مواد آموزش و یادگیری، کیفیت مواد آموزشی، دسترسی به پشتیبانی آموزشی، کیفیت پشتیبانی آموزشی، ارتباط با این دوره ی آموزشی، نسبت زمان با ارائه ی برنامه ی آموزشی، استقلال برای آماده سازی طرح درس، فرصت برای توجه به تک تک به دانش آموزان

دومین پرسش این صفحه می گوید: آیا با توجه به حجم کارتان آیا به اندازه ی کافی زمان برای یک برنامه ریزی درسی با کیفیت دارید؟

و آخرین پرسش این صفحه تعداد دانش آموزان کلاستان را به طور متوسط می پرسد.

مرحله ی ششم: در این صفحه نیز دو پرسش کلی به صورت جدول وجود دارد که در هر جدول پرسش هایی مطرح شده اند.

پرسش نخست می گوید: ارزیابی شما از زیرساخت ها و امکانات مدرسه تان چگونه است؟

پرسش های این جدول به ترتیب: دسترسی به کامپیوتر، دسترسی به اینترنت، دسترسی به کتابخانه، کیفیت کتابخانه، دسترسی به آزمایشگاه های علوم، کیفیت آزمایشگاه های علوم، مکان های ورزشی/بازی

پرسش دوم می گوید: مؤسسه ی خود را از نظر موارد زیر چگونه ارزیابی می کنید؟

پرسش های جدول دوم به ترتیب: شرایط آب سالم، دسترسی به توالت، دسترسی به توالت جداگانه برای دختران، ارائه ی مواد غذایی رایگان در مدرسه، پشتیبانی پزشکی به دانش آموزان و کارکنان، در دسترس بودن طرح های آگاهی بخشی بهداشت، امنیت و ایمنی کارکنان و دانش آموزان

مرحله ی هفتم: در این صفحه 5 پرسش طرح شده است که قابل تغییر نیز می باشد.

پرسش اول می گوید: در مورد آموزش و پرورش خودتان به ما بگویید که بالاترین درجه ای که به دست آورده اید چیست؟

پاسخ ها به ترتیب: آموزش و پرورش ابتدایی، مرحله ی دوم آموزش/دیپلم دبیرستان یا معادل، لیسانس یا معادل، بالاتر یا معادل

پرسش دوم می پرسد: آیا شما یک معلم آموزش دیده هستید؟(اگر پاسخ شما مثبت بود پرسشی دیگه زیر آن باز می شود که مدت سال های آموزش شما را می پرسد. و اگر گزینه ی اول یعنی “کمتر از یک سال” را انتخاب نمودید باز هم پرسشی دیگر که تعداد ماه آموزش را می پرسد نمایش داده می شود.)

در پرسش بعد می گوید: آیا شما خودتان را برای این کار واجد شرایط می دانید؟

در پرسش بعد که یک جدول حاوی سه گزینه زیر آن است می گوید: پیشرفت حرفه ای و فرصت های آموزشی(آموزش ضمن خدمت) از دیدگاه شما چگونه است؟

سوالات زیرمجموعه به ترتیب: در دسترس بودن، کیفیت، ارتباط با کار روزانه

در آخرین پرسش این صفحه آمده است: چگونگی پیشرفت حرفه ای و آموزش(آموزش ضمن خدمت):

گزینه ها به ترتیب: توسط کارفرما(اداره ی آموزش و پرورش) به صورت رایگان ارائه شده است، کارفرما ارائه کرده ولی من مجبور به پرداخت هزینه هستم، کارفرما ارائه نکرده است، نمی دانم

مرحله ی هشتم: در این صفحه یک پرسش کلی مطرح شده است که: نیاز شما برای تدریس بهتر چیست؟

پاسخ شما باید به صورت انگلیسی نوشته شود.(البته پاسخ به این پرسش اجباری نیست.)

مرحله ی نهم: در این صفحه نیز در ابتدا سه پرسش مطرح شده است.

پرسش نخست: وقتی دولت تصمیم به اصلاحات در آموزش و پرورش می گیرد:

گزینه ها: با معلمان و پرسنل آموزش و پرورش مشورت کرده و نظرات آنان اعمال می شود، با معلمان و پرسنل آموزش و پروش مشورت می شود ولی نظرات آنان نادیده گرفته می شود، با معلمان و پرسنل مشورت نمی شود و اصلاحات اعمال می گردد.

در پرسش دوم می گوید: آیا شما احساس می کنید که در تصمیم گیری های مؤثر بر زندگی شغلی خود مورد مشورت بوده اید؟

در سومین پرسش می گوید: آیا پیشنهادات شما می تواند در بهبود سیستم آموزش و پرورش کشور کمک کند؟

اگر شما به این پرسش پاسخ مثبت دادید پرسش بعدی باز شده و می پرسد پیشنهاد اصلاحی شما چیست؟ که باید به زبان انگلیسی شرح دهید.

مرحله ی دهم: پرسش نخست این صفحه می پرسد که: وقتی در محل کار هستید چه احساسی دارید؟

گزینه ها از چپ به راست: بسیار بی انگیزه، بی انگیزه، بی تفاوت، با انگیزه، بسیار با انگیزه، بدون نظر

اگر یکی از دو گزینه نخست را انتخاب کردید پرسشی دیگر نمایان می شود که: لطفاً توضیح دهید چرا؟

پرسش آخر این صفحه می گوید: در مورد آینده ی شغلی خود:

گزینه ها به ترتیب: من این شغل را برای ادامه زندگی تا زمان بازنشستگی می خواهم، من اطلاعی برای تغییر شغل در حال حاضر ندارم، می خواهم این شغل را ترک کنم، نمی دانم

اگر گزینه سوم یعنی قصد ترک شغل را انتخاب کنید پرسش بعدی نیز نمایش داده می شود که: کدام جمله بهترین توصیف وضعیت شماست؟

گزینه ها به ترتیب: من می خواهم در اسرع وقت این شغل را ترک کنم، من قصد ترک این شغل را دارم ولی در حال حاضر هیچ فرصت شغلی دیگری ندارم، من قصد ترک این شغل را در دو سال آینده دارم، من قصد ترک این شغل را در 5 سال آینده دارم.

مرحله ی یازدهم: در این مرحله در ابتدا دو سوال آمده است.

پرسش نخست: نوع کار شما در حال حاضر:

گزینه های پاسخ به ترتیب: دارای قرارداد ثابت و دائمی(رسمی)، دارای قرارداد موقت با مدت خاص(قراردادی)، در حال حاضر بیکار

در پرسش دوم می پرسد: آیا در قبال کار خارج از کلاس درس مانند برنامه ریزی، آزمون درجه بندی، ملاقات با پدر و مادر، وظایف اداری و… به شما حقوق پرداخت می شود؟

گزینه ها به ترتیب: بله قرارداد من شامل موارد بالا هست، بله قرارداد من شامل این موارد هست ولی کافی نیست، خیر قرارداد من فقط شامل کار در کلاس می شود نه در قبال کار خارج از کلاس درس.

در صورت انتخاب گزینه سوم پرسش بعدی نمایان شده و می پرسد: چند ساعت در هفته بدون حقوق خارج از کلاس(به خاطر کلاس) کار می کنید؟

مرحله ی دوازدهم: در این صفحه نیز سه سوال آمده است:

پرسش نخست می گوید: بهترین توصیف وضعیت شما از نظر حقوق و دستمزد:

گزینه ها به ترتیب: حقوق من به من و خانواده ام اجازه می دهد که یک زندگی استاندارد و راحت داشته باشیم، حقوق من فقط برای تهیه ی نیازهای اساسی من و خانواده ام اجازه می دهد، حقوق من برای تهیه ی نیازهای اساسی من و خانواده ام کافی نیست.

اگر یکی از دو گزینه دوم یا سوم را انتخاب کنید در پرسش بعدی می پرسد: آیا می خواهید برای تکمیل درآمد خود به شما اضافه کار بدهند؟

در پرسش بعدی می گوید: حقوق و دستمزد شما چگونه پرداخت می شود:

گزینه ها به ترتیب: به موقع، با تأخیرهای گاه به گاه، با تأخیرهای سیستماتیک

در پرسش پایانی این صفحه آمده است: آیا شما حقوق و دستمزد عقب مانده طلبکار هستید؟

مرحله ی سیزدهم:

در این صفحه یک پرسش چهار قسمتی در مورد نظر شما از عملکرد دولت آمده است: که با انتخاب (خیلی خوب،خوب،متوسط،ضعیف و خیلی ضعیف می توانید پاسخ دهید.)

 گزینه ها به ترتیب: بودجه و منابع اختصاص داده شده به آموزش و پرورش، گفتگو و مشورت با پرسنل آموزش و پرورش، اقدامات (سیاست ها، برنامه ها، قوانین) برای بهبود آموزش و پرورش، ارائه معلمان و دانش آموزان با شرایط مورد نیاز برای آموزش با کیفیت.

مرحله ی چهاردهم:

در این صفحه می پرسد: آیا می خواهید برای قرعه کشی یک سفر رایگان به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت داده شوید؟ (در صورت پاسخ مثبت مشخصات شما را می خواهد که باید به ترتیب زیر به زبان انگلیسی وارد کنید.)

نام خانوادگی، نام، ایمیل، تلفن تماس به همراه کد کشور

در پایان گزینه ی submit را به معنی ارسال کلیک کنید.

  در صفحه ی پایانی پیام تشکرآمیز سازمان آموزش بین الملل به شما ابلاغ شده و می گوید: پاسخ شما برای ما بسیار مهم است. اگر می خواهید با ما تماس بگیرید یا سؤالات و نظرات بیشتری دارید به نشانی ایمیل  efa-ept@ei-ie.org ارسال نمایید.

ترجمه متن و آموزش توسط: نبی الله باستان فارسانی

یک نظر

  1. از دست اند ر کاران سایت حقوق معلم به جهت در ج نظر سنجی آنلاین آموزش بین الملل تشکر می کنم . از همکاران تقا ضا می شود در این نظر سنجی شرکت
    کنند . این نظر سنجی در بیش از 160 کشور عضو سازمان آموزش بین الملل اجرا می شود نتایج این نظر سنجی در بهبود کیفیت اموزش در کشور ها تاثیر گذار خواهد بود .