سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / باز هم نقص سیستم گرمایشی و این بار گازگرفتگی 12 دانش آموز در بیجار
باز هم نقص سیستم گرمایشی و این بار گازگرفتگی 12 دانش آموز در بیجار

باز هم نقص سیستم گرمایشی و این بار گازگرفتگی 12 دانش آموز در بیجار

باز هم  زمستانی دیگر ، باز هم کمبود تجهیزات مناسب در مدارس و دوباره همان حوادث تکراری.

به گزارش ایران وایر ( استان کردستان)، فرمانده انتظامی شهرستان بیجار استان کردستان از مسمومیت ۱۲ دانش آموز به علت انتشار گاز منواکسید کربن و انتقال آنها به بیمارستان خبر داد.

به گفته این مقام نیروی انتظامی بیجار ” با بررسی مأموران و به گفته مربی مدرسه مشخص شد تعداد ۱۲ دانش آموز دختر ۱۴ ساله در سالن ورزشی مدرسه در حال ورزش بودند که به علت جدا شدن لوله دودکش بخاری و پخش گاز منواکسید کربن در فضا دچار گاز گرفتگی شده اند که سریعا” به بیمارستان انتقال داده شدند.”

فرمانده انتظامی بیجار همچنین گفت که “خوشبختانه وضعیت عمومی همه دانش آموزان مطلوب بوده و پس از مداوا از بیمارستان ترخیص شدند.”

همزمان رسول پاپایی، معاون مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در گفت و گو با خبرگزاری آنا گفت که “9 دانش آموز” یکی از دبیرستان های بیجار دچار گازگرفتگی شده اند.

رسول پاپایی دلیل گازگرفتگی این دانش آموزان را “ناقص بودن دودکش بخاری” عنوان کرد و گفت: “تمام دانش‌آموزان پس از مداوا از مرکز درمانی مرخص شده‌اند.”

کمتر از دو هفته پیش در هفدهم دی ماه نیز مدرسه راهنمایی روستای “آلمالو”ی بخش قطور در 40 کیلومتری “خوی” بر اثر آتش‌سوزی ناشی از بخاری نفتی غیراستاندارد دچار تخریب شد.

…………………………………………..

با تکرار این حوادث در هر زمستان، کاملا مشخص است که هیچ اهتمامی از جانب مسئولان جهت  تامین فضاهای  تحصیلی مناسب و رعایت اصول ایمنی مدارس، به خصوص در مناطق دورافتاده و مرزی  وجود ندارد، شین آباد، بیجار و المالو و چندین و چند نمونه دیگر گواه این مطلب است. گرچه در پایتخت و کلان شهرها هم سطح تجهیزات مدارس با استانداردهای جهانی فاصله بسیاری دارد. 

به راستی از بودجه های کلان کشور، سهم آموزش چقدر است، چه عدالتی در تخصیص بودجه  ارگانهای ضروری در مقایسه با نهادها و شبه نهادهای نابازده و غیر ضروری وجود دارد و  از همین بودجه  ناعادلانه آموزشی، چقدر برای نوسازی و تجهیز مدارس صرف می شود؟  و چقدر استانداردسازی مدارس مناطق حاشیه ای، مرزی و دورافتاده در دستور کار قرار دارد؟

برای روشن شدن مطلب، بهتر است باز هم  برای چندمین بار به این  اظهار نظر تاسف بار  وزیر آموزش و پرورش بر گردیم:

چندی پیش از این، علي اصغر فاني، وزير آموزش و پرورش در يک برنامه تلويزيوني اعلام کرد: «اعتبار کافي براي حذف تمام بخاري هاي نفتي از مدارس را نداريم، بنابراين دانش آموزان را در برابر حوادث بيمه کرديم.»