سرخط خبرها
خانه / کارگران / نگاهی بر عمده ترین اعتصابات کارگران در روزهای گذشته
نگاهی بر عمده ترین اعتصابات کارگران در روزهای گذشته

نگاهی بر عمده ترین اعتصابات کارگران در روزهای گذشته

از  اولین روز های آغاز سال جدید، شاهد اعتراضات گسترده کارگران در واحدهای تولیدی مختلف بوده ایم. مهمترین مطالبه و درخواست کارگران مانند همیشه، مطالبه حقوق و دستمزدهای عقب مانده است.

یک نمونه آن اعتصاب طولانی کارگران لوله و نورد صفا برای چندمین بار است:

امروز بیستمین روز اعتصاب کارگران این کارخانه در اعتراض به چهارماه حقوق و مطالبات معوقه است. این کارگران در سال گذشته نیز چنین بار در اعتراض به تعویق پرداخت ها دست به اعتراض زده بودند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، در نوزدهمین روز این اعتصاب، دیروز، بیش از 1000 کارگر نورد لوله صفا و بدنبال بی توجهی مدیریت کارخانه در پرداخت مطالبات، ساعت 8 صبح در سالن کوتینگ اقدام به برگزاری یک مجمع عمومی بزرگ جهت تصمیم گیری در مورد چگونگی ادامه اعتراضاتشان کردند. در این مجمع همه کارگران کارخانه از سالنهای آربی، اسپیرال، ئی دبلیو و تراشکاری شرکت داشتند. سالن محل برگزاری مجمع عمومی( سالن کوتینگ) جائی بود که چند ماه پیش فرزاد صفری بدلیل از کار انداختن “کلید قطع اضطراری” توسط مدیریت سالن، جان باخت.

در ادامه این مجمع، کارگران به اتفاق آرا رای به جلوگیری از خروج این کامیونها از کارخانه تا زمان پرداخت دستمزدهای معوقه خود دادند و بدنبال آن بارگیری این کامیونها توسط کارگران متوقف و تعدادی نیز جهت جلوگیری از خروج کامیونهای بارگیری شده عازم درب خروجی کارخانه جهت کنترل نگهبانی شدند. این کارگران در نهایت توافق کردند که در صورت پرداخت یک ماه از مطالبات معوقه به سر کار خود برگردند، اما از آنجا که هنوز ریالی به کارگران پرداخت نشده، کارگران معترض می‌گویند اعمال محدودیت برای ورود و خروج ماشین‌های باربری و نگهبانی از تجهیزات و مواد خام موجود در کارخانه را امروز نیز ادامه می‌دهند.

خبرگزاری ایلنا، از قرار مذاکره کارفرما با کارگران در بیستمین روز اعتصاب خبر می دهد، این مذاکره قرار است در تهران برگزار شود. اما باید منتظر ماند و دید آیا اصلا مذاکره ای انجام می شود؟ و آیا حاصل این مذاکره می تواند پرداخت حداقل یک ماه از مطالبات کارگرانی باشد که 4 ماه دستمزد و 16 ماه بیمه طلبکارند، یا مانند نمونه های مشابه، نتیجه، وعده، حواله به آینده یا احتمالا تهدید کارگران است؟؟؟ این  نگرانی پربیراه نیست. چرا که این اتفاقی است که پیش از این  بسیار رخ داده است و یک روال عادی است. ابتدا کارفرمایان شرحی از ناتوانی در تولید و اوضاع نابسامان مالی خود می دهند، سپس وعده و وعید آغاز می شود و در نهایت کار به تهدید و اخراج می رسد. یک نمونه آن،  همین امروز:

خبرگزاری ایلنا گزارش کرده است امروز بیستم اردیبهشت همزمان با چهاردهمین روز از شروع اعتراضات صنفی کارگران قطار شهری اهواز، کارفرمای شرکت پیمانکاری کیسون مانع ورود ۱۵۰ نفر از کارگران  اعتصابی در بخش حفاری (TBM) به محل کارشان شد. کارگران نیز در واکنش در مقابل درب ورودی کارگاه تحصن کردند.

کارگران به ایلنا گزارش دادند؛ بعد از ظهر روز گذشته پس از پایان سیزدهمین روز از اعتراض صنفی بیش از ۶۰۰ نفر از کارگران قطار شهری اهواز، واحد اداری شرکت پیمانکاری کیسون (مجری پروژه قطارشهری اهواز) طی تماس تلفنی به حدود ۱۵۰ نفر از کارگر بخش حفاری پیغام داده است فردا (۲۰ اردیبهشت) برای تسویه حساب به واحد اداری شرکت کیسون مراجعه کنند.

این در حالیست که کارگران قطار شهری در سیزدهمین روز اعتصاب خود در اعتراض به حقوق معوقه و شرایط بد شغلی اعلام کرده بودند ، همه مسئولان بویژه مسئولان استان و شهرستانی از موضوع اعتصاب کارگران پیمانی پروژه قطار شهری اهواز با خبرند اما هیچ توجهی به مطالبات کارگران ندارند.

سکوت مسئولان و اخراج کارگران، این، متاسفانه تنها ماحصل اعتصاب ها و اعتراض های بر حقی است که طولانی می شود، اعتراضاتی که بارها تکرار می شود، اما به نتیجه نمی رسد.

کارفرمای قطار شهری اهواز، شرکت کیسون،  با کارگران اعتصابی تسویه حساب می کند، چرا که آنها اعتراض کرده اند، چرا که تنها یک خواسته ساده داشته اند، این خواسته، یک سوال تکراری است: چرا دستمزدهای ما عقب می افتد، دستمزدهایی که اگر مرتب هم پرداخت شود، کفاف هزینه های ده روز اول ماه را هم به سختی می دهد!!!!!

تهیه گزارش:

نسرین هزاره مقدم