سرخط خبرها
خانه / بازنشستگان / نگاهی به وضعیت بازنشستگان و روز تکریم از بازنشستگان
نگاهی به وضعیت بازنشستگان و روز تکریم از بازنشستگان

نگاهی به وضعیت بازنشستگان و روز تکریم از بازنشستگان

گودرز شفيعيان، عضو کانون صنفی معلمان ایران

ظاهرا در تقویم ایران روز دوشنبه 28 مهرماه روز خانواده وتکریم از بازنشستگان می باشد ، اما آیا صرفا یک روز در تقویم و بزرگداشت و تکریم صوری دردی از بازنشستگان و پیشکسوتان را حل می کند . آیا از خود سوال کرده ایم که بازنشستگان اکنون در چه وضعیتی به سرمی برند . مهمترین مسئله ای که بازنشستگان با آن روبرو می باشند وضعیت وخیم معیشتی آنها می باشد  .که در ارتباط با کل کارمندان و حقوق بگیران و وضعیت معیشتی آنها باید مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد که اکنون تقریبا تمام کارمندان و حقوق بگیران جزء زیر خط فقر زندگی می کنند.

در آخرین آماری که از سوی خود مامورین حکومتی ارائه گردید خط فقر را دومیلیون و دویست هزار تا اعلام کردند یعنی هر خانواده چهار نفری که کمتر از این مبلغ درآمد داشته باشند زیر خط فقر قرار می گیرند و بر طبق اظهارات همین مقامات دولتی متوسط دریافتی کارمندان و معلمان چیزی حدود هشت صد هزار تومان می باشد که تقریبا دریافتی آنها  زیر خط فقر می باشند . این مسئله در مورد باز نشستگان سنوات گذشته از این هم بدتر می باشد و حقوقشان از این مبلغ هم کمتر می باشد متاسفانه بر خلاف سایر کشور ها کسی که در ایران باز نشسته می شود به جای این که دوران استراحت را بگذراند باید روز از نو و روزی از نو و با توجه به اینکه کارمندان و حقوق بگیران حتما در دورانی که سر کار می باشند مجبورند به چند کار دست بزنند تا بتوانند روزگار بگذرانند بالطبع هنگامی که کسی بازنشسته می شود نیز مجبور به چند کار می شود تا بتواند زندگی خود را بچرخاند . علاوه بر اینها معمولا بازنشسته ها هنگامی که باز نشسته می شوند فرزندانشان نیز بزرگ می شوند و به سن ازدواج و رفتن به دانشگاه و نیز با توجه به وضعیت کنونی کشور و بیکاری بخش عظیمی از جوانان و فرزندان باز نشستگان و مشکلاتی مانند جهیزیه و هزینه های تحصیلی مانند دانشگاه آزاد و کلاسهای خصوصی و غیره که هزینه زیادی را روی دست خانواده ها می گذارندروبرو می باشند بنابر این یک بازنشسته به جای استراحت و حتی فرصت سر خاراندن را هم ندارند و هزاران مشکلات دیگر ..

یک نظر

  1. هوشنگ آرین مهر

    آنچه را که آقای شفيعيان عرض نموده اند این جانب بازنشسته آموزش و پرورش با گوشت و پوست خود درک می کنم دو ماه پیش یکی از دوستان خود را که با مدرک دیپلم در سال 92 بازنشست شده بود و کارمندسازمان برق می باشد از حقوق و پاداش او سوال کردم حقوق ماهانه بازنشستگی دو میلیون صد هزار تومان و پاداش سالانه 74 میلیون تومان حال خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل به نظر من پیش نیاز مسافرکشی کارمندی مخصوصا شغل معلمی است یعنی بعد از 30 سال کار در آموزش و پرورش و با تمام گرفتاری ها و بیماری ها تازه باید کار جدیدی را آغاز کرد آن هم بدون سرمایه یا نگهبانی ساختمانی یا هتلی و اگر توان و حوصله باقی مانده باشد در این ترافیک سنگین مسافرکشی …..