سرخط خبرها
خانه / کارگران / هفت میلیون کارگر با دستمزدی پایین تر ازحداقل حقوق رسمی ،بدون بیمه وهرگونه حق وحقوق!
هفت میلیون کارگر با دستمزدی پایین تر ازحداقل حقوق رسمی ،بدون بیمه  وهرگونه حق وحقوق!

هفت میلیون کارگر با دستمزدی پایین تر ازحداقل حقوق رسمی ،بدون بیمه وهرگونه حق وحقوق!

پایین بودن مزد واقعی از علائم مهم گسترش مشاغل غیررسمی است. در شرکت‌های بزرگ و متوسط، شمار شاغلانی که کمتر از حداقل رسمی مزد دریافت می‌کنند، از پوشش بیمه‌های اجتماعی بی‌بهره‌ هستند و برای اضافه‌کاری مزد قانونی دریافت نمی‌کنند؛ همگی نشانه‌های رشد اشتغال غیررسمی است که امروز به شدت نمود دارد.

به گزارش 23تیرتسنیم ، بنابر آمار ارائه شده از سوی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اشتغال ۷ میلیون نفری کارگران در مشاغل غیررسمی با توجه به گفته های مقامات کارگری می توان گفت این میزان افراد حقوقی کمتر از ۷۱۲ هزار تومان دریافت می کنند.

 شناسایی مشاغل غیر رسمی همواره از ضعف های دولت‌ها به حساب آمده است. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند طی سال‌های اخیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، با افزایش هزینه‌های تولید و به تعطیلی کشیده شدن برخی بنگاه‌ها، رشد اشتغال غیررسمی در فعالیت‌های خدماتی را تسریع کرده است.البته گسترش مشاغل غیر رسمی در بازار کاربیشتر در بازار کار زنان نمود دارد.

 علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش از آمار 7 میلیونی در مشاغل غیر رسمی خبر داد و گفت: از 22 میلیون شاغل در کشور 15 میلیون نفر بیمه هستند که این آمار حاکی از آن است که هفت میلیون نفر در مشاغل غیررسمی فعالیت می کنند.

 برپایه این گزارش،برخی از کارفرمایان با انعقاد قرارداد سفید امضا در مشاغل غیررسمی اقدام به سواستفاده از کارگر می کند.

کارگرانی که در مشاغل غیر رسمی مشغول فعالیت هستند حقوقی کمتر از حداقل وزارت کار دریافت می‌‌کنند و در صورتی که دولت‌ها رسیدگی و ساماندهی کنند می‌توان مانع از ایجاد این موضوع شد.

بنابهمین گزارش،طرحی از هفته آینده در وزارت کار مورد بررسی قرار می گیرد که بر اساس آن کارگران فاقد هویت دارای کارت هوشمند می شوند.

این طرح از هفته اول پس از ماه رمضان به صورت پایلوت در خراسان رضوی و شهر مشهد آغاز می‌شود و پس از آن در یک دوره زمانی یکساله در کل کشور اجرایی خواهد شد.

کارگران به صورت خود اظهاری پس از اعلام آدرس سایت در هفته آینده به 10دفتر پیشخوان در شهر مشهد مراجعه کنند و پس از آن اطلاعات خود را وارد کنند. متأسفانه بانک اطلاعاتی کاملی از کارگران وجود ندارد و تأمین اجتماعی لیست های بیمه  های خویش فرما و غیر اجباری را در سازمان ساماندهی نکرده است.