سرخط خبرها
خانه / کارگران / همبستگی معلمان و کارگران (نگاهی به تارنمای حقوق معلم و کارگر)
همبستگی معلمان و کارگران (نگاهی به تارنمای حقوق معلم و کارگر)

همبستگی معلمان و کارگران (نگاهی به تارنمای حقوق معلم و کارگر)

رضا شیرازی

ما در ایران به رغم سرکوب استبداد مذهبی حاکم شاهد انبوهی محفل و تجمعات کوچک و پراکنده معلمان و کارگران هستیم. تلاش برای ایجاد ارتباط این تجمعات و محفل های پراکنده و تقلا برای همگامی متحدانه آنها، می تواند باعث ایجاد راهی نو برای رسیدن به مطالبات مشترک مزدبگیران ایران بویژه معلمان و کارگران باشد.

ظاهرا برای اهداف بزرگ، گریزی نیست مگر اینکه از مجرای طبیعی ترین و ابتدائی ترین اقدامات ممکن و اولیه گذر کرد و گام برداشت. در این مسیر خوشبختانه اولین گام ها برای پیوند مبارزات صنفی – مدنی کارگران و معلمان ایران برداشته شده است و این امر حیاتی نشان دهنده نیازهای واقعی مشترکی ست که چشم اندازهمگامی و همبستگی بخشی از فرودستان آگاه جامعه ایران را به خوبی روشن و شفاف می کند.

 

اینکه نوع سازمانیابی مستقل کارگران و معلمان باید به کدام ضرورت نخست پاسخ دهد و چگونگی ها و راه کارهاچیست؟ اینکه عمده ترین موانع راه کدام است؟ اینکه چگونه میتوان حمایت واقعی از کارگران و معلمان زندانی را سازماندهی کرد؟ اینکه چگونه میتوان هزاران هزار معلم و کارگر را تشویق و ترغیب کرد که مطالبات صنفی و اجتماعی خود را متحدانه پی گیری کنند؟ و به راه کارهای واقعی و قابل تحقق و مرحله ای تکیه کنند تا مطالباتی چون   کیفیت آموزش، مسئله کودکان کار، عدم تحصیل هزاران هزار کودک در ایران و صد البته افزایش حقوق و استخدام رسمی و … محقق گردد. با درنظرگیری مطالبات فوق بعلاوه عدم امنیت شغلی نیروی کار و اخراج های پی درپی و حقوق های معوقه و دستمزد پائین کارگران، زندگی مشقت بار میلیونها کارگر ایرانی شریف که به رغم تلاش و کوشش در چنبره فقر و نداری و قراردادهای موقت و شرکت های دلال انسان روزانه با مشکلات غیرقابل تصور روبرور هستند، چه می توان کرد؟ اینکه چرا فساد ساختاری و روند اقتصادی به ضرر نیروی کار است؟ چرا معلمان از ابتدائی ترین مطالبه همچون داشتن مسکن مناسب و ارزان و دستمزد شایسته و تشکل مستقل سراسری و استخدام رسمی و دائمی محروم هستند؟ و اینکه …

همه موارد فوق واقعیت انکار ناپذیری است که باید دید که بدنه اجتماعی نیروی کار در بخش تولید، در بخش آموزش، در بخش سلامت و بهداشت در مقابل مشکلاتی که با آنها رودرو هستند، چه می اندیشند؟ راه برون رفت را چه می دانند؟ آیا به چنان درجه ای از آگاهی رسیده اند که گامی فراپیش نهند؟ و…

 

به نظر می رسد که برخی از فعالان معلمان نخستین گام را دراین عرصه برداشتند و طولی نکشید که بخشی از فعالین کارگری هم به اهمیت همگامی و همبستگی همه مزدبگیران پی بردند و ارتباط بخشی از فعالین معلمان با کارگران فعال مستقل زاده شد و بوجود آمد.

بازتاب این پیوند ضروری و ثمربخش را در تارنمای حقوق معلم و کارگر می بینیم *. شاید بهتر است که از زبان یکی از فعالین این جریان حرکت را معرفی کنیم؛

 

« این سایت ابتدا حقوق معلم نام داشت اما چند ماهی است که به حقوق معلم و کارگر تغییر نام داده است. اهداف کلی ما فراهم کردن بستر رسانه ای برای مطرح کردن دغدغه های صنفی و سندیکایی معلمان و کارگران است.  حق اجتماعات، حق ایجاد تشکل مستقل و سندیکا، حق عضویت آزادانه در آن و برخورداری از معیشت شایسته و در کل شغل شایسته، از دغدغه های مشترک کارگران و معلمان است. ما سعی می کنیم از این دغدغه ها دفاع کنیم.درمورد کارگران علاوه بر اخبار، ما به مطالبات قانونی آنها و مشکلات تشکل ها و سندیکاها می پردازیم. در مورد معلمان ما معتقدیم که بحث هایی مثل آموزش کیفی، آموزش رایگان و برابر، کودکان کار و … هم جزء مطالبات سندیکاها و اتحادیه های آموزشی باید باشد حتی ارتباط با انجمن های مردم نهاد. پس به آنها هم می پردازیم…

هدف اصلی نزدیک کردن دستمزدبگیران جامعه به یکدیگر و اتحاد آنها مشابه همه کشورهایی است که نهادهای مدنی پیشرفته تری دارند…

اولین بار است که رسانه ای با تلفیق دغدغه های معلمان و کارگران با این نام مشترک کار کرده است و علاوه بر آن سعی دارد اخبار معلمان و کارگران را پوشش دهد.»

 

به نظر می رسد که همگامی و همبستگی معلمان و کارگران به موارد زیادی مرتبط است که در این یادداشت خلاصه تلاش می کنیم که به عمده ترین موارد آن بطور تیتر وار اشاره کنیم؛

 

الف – ارتباط فعال و اندام وار با مخاطب.

ب-  برنامه ریزی و سامان دهی دیالوگ نقادانه در بین گرایشات مختلف فعالان معلمان و فعالین کارگری.

ج- ابجاد تعامل و بستر گفتگو بین کنشگران معلمان و کارگران برای دسته بندی مطالبات صنفی و عمده و اصلی و فرعی کردن آنها و نوع سازماندهی و سازمانیابی.

 

د– سرمایه گذاری استراتژیک روی کار رسانه ای و ترسیم استراتژهای واقع بینانه برای تولید خبر، انعکاس خبر و در نهایت تبدیل شدن به رفرانس خبری و تحلیلی در عرصه حقوق مزدبگیران بویژه کارگران و معلمان.

 

ح- فاصله و دوری گزیدن از ادبیات نخبه گرایانه و روشنفکرمابانه و بررسی عوامل بازدارنده این مسئله در ایجاد ارتباط با بدنه اجتماعی کارگران و معلمان.

 

ط- فراهم کردن بسترها و زمینه هایی که بدنه اجتماعی معلمان و کارگران ایران نظراتشان را منعکس کنند تا بدین وسیله گرایش عمومی و حساسیت عمده و اصلی آنها کاملا روشن و آشکار شود.

 

پیشاپیش باید پذیرفت که برای تحقق مطالبات صنفی و اجتماعی در ایران راه درازی در پیش داریم. بنابراین برای  تقویت اتحاد معلمان و کارگران و فراتر از آن، اعتلای جنبش کارگری و معلمان هیچ راه و چاره ای نیست مگر اینکه نیروی کار در بخش تولید، آموزش، سلامت و بهداشت متحدانه عمل کند و این راهبرد نیازمند آن است که ما بتوانیم در مداری بزرگ و با تکیه به شیوه های مدنی و معترضانه حرکت کنیم. در این راه موظفیم فرهنگ کار جمعی و گروهی را به طرق گوناگون در محیط های کارگری و آموزشی ترویج و بدان تاکید کنیم امری که ساز و کارهای شیوه های کار دمکراتیک را از پائین به همه ما یاد می دهد.

 

 

———————————————————————————————————–

 

*- تارنمای حقوق معلم و کارگر bield.info

توضیح: این یادداشت در سایت جرس درج شده است

7 نظر

 1. سلام به همه دوستان بنده معلمم وهمبستگی باهمه کارگران راتنهاراه گرفتن حقوق ونجات ازوضعیت نابه سامان فعلی میدانم این اتحادخجسته بایدزودترازاین انجام میگرفت اماالان نیزدیرنیست انشائ الله

 2. اسماعیل احمدی / زرتشت

  درود . همدلی و همراهی کارگران و معلمان و ایجاد همبستگی و مهر میان این دو دریای اثرگذار در میهن بسیاری از مشکلات را برطرف می کند …….

 3. معلمان عزیز هر چه بگویند در گوش بعضی چهار پ…ان نمیرود در جواب نیز می گویند تابستان تعطیل اند نوروز تعطیل اند اخر هفته تعطیل اند وحقوق می گیرند خوشا سخن ان معلمی که گفت حقوق که نیست صدقه است

 4. با سلام خدمت همکاران محترم
  فرمودند:
  حافظا می خور ورندی کن وخوش باش ولی دام تزویر مکن چون دگران قرآن را

  سئوال این است که با این دگران چه کنیم؟

 5. بنده با همه جملات و عبارات مقاله استاد رضا شیرزای موافقم بجز عبارت اول « ما در ایران به رغم سرکوب استبداد مذهبی حاکم . . . » یا بنده بد فهمیدم یا منظور معظم له امری دیگر است . زیرا شیعه صاحب مذهبی است که امام اولش علی (ع) . به اعرابی که در حال پرخاش وارد مسجد شد و عرایضی با لحن تند خدمت امام عرضه داشتند . امام علی (ع) اجازه تعرض به اعرابی را که نداد هیچ . بلکه فرمودند : یُکَلِم بِکُلِِ لِسانِه با همه زبانت صحبت کن .
  هر جا که دیدید کسی از علی (ع) جلو افتاد و اظهار عقیده و مشکل را امنیتی و سیاسی مینماید که در قانون برایش اشد مجازات است . بدانید که از امامش جلو افتاده و به صراحت کلام مولا منافق است .
  اگر نظامی آنقدر مرصوص باشد که با چارتا شعار و درخواست به حق بلرزد خود پارامتری برای ضعف کلان حاکمیت است .

 6. با سلام . از همکاران عزیز فرهنگی خواهشمند است با صنف معلمان ایران همکاری داشته باشند و این عزیزان زحمت کش را تنها نگذارند چرا که این عزیزان جهت احقاق حق همه فرهنگیان تلاش میکنند و انصاف نیست در این راه پر تلاطم تنها بمانند . مچکرم برادر شما از خوزستان

 7. بهترین مطلبی که در باره همبستگی کارگران ومعلمان وهمه دستمزد بگیران می توان نوشت همین است. چرا ما نتوانسته ایم این اتحاد را درست کنیم .چون خودخواهی و تنگ نظری وترس از انکه مبادا یک نفری که زحمت می کشد جایگاه خودش را داشته باشد وما جایگاهی در بین مردم نداشته باشیم .این ها سمومی است که عناصر نفوذی اطلاعات وافراد نااگاه وفاقد چشم انداز با تکیه بر این تفکرات ،سعی می کنند بدنه نهاد های مردمی را از هم دور وجدا نگه دارند. اما درد مشترک فقر ، کمی دستمزد ، نداشتن امنیت شغلی ، نداشتن بیمه کامل بهداشت ودرمان وخدمات مناسب دوران بازنشستگی وپس انداز وذخیره کافی ، شرکت نداشتن توده های کارگر ومعلم وپرستار وروزنامه نگار وهنرمند وکلا بدنه دستمزد بگیران در مراکز قدرت وتصمیم گیری های کلان باعث شده است که این اوضاع وخیم ونابسامان گریبان گیر همه ما شود. تنها راهی که در طول تاریخ تجربه شده است وجواب داده است عبور از خودخواهی به سوی گروه گرایی وجمع گرایی وکمک به رشد سازماندهی در بین بدنه همه زحمتکشان است و سازماندهی وتشکیلات سازی نیروی پراکنده ما را منسجم واثر گذار می نماید. از کوچکترین تا بزرگترین حقوق انسانی وقتی به کف می اید که بیشترین مردم برای احقاق ان حقوق در میدان کارزا ر زندگی حضور واقعی پیدا کنند.