سرخط خبرها
خانه / معلمان / واکاوی استیضاح فانی
واکاوی استیضاح فانی

واکاوی استیضاح فانی

اسکندر لطفی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان/مریوان

در سال آخر دولت دهم و  وزارت حاجی بابایی، سهم آموزش و پرورش از توليد ناخالص داخلی به کمترین میزان ممکن، طی سال های گذشته رسید. رقم ناچیز 1/4 درصد (7 ملیارد دلار از 500 میلیارد دلار) تنها سهمی بود که حاجی بابایی و تیمش در چانه زنی های  کسب بودجه به دست آورده بودند و به اذعان اهل فن، این رقم بودجه، آموزش و پرورش را در سطح فقیرترین وزارت خانه های آموزشی در جهان مبدل کرد. البته این تنها دلیل برای خشم و ناامیدی فرهنگیان نبود. استخدام های کارشناسی نشده، طرح های هیجانی و مدیران ناکارآمد از دیگر فاکتورهایی بودند که به این ناراضایتی ها دامن زد. با روی کار آمدن دولت دهم و طرح شعار تدبیر و امید و همچنین  نگاهی به شعارهای انتخاباتی رییس جمهور کنونی برای مدتی امیدواری جامعه ی فرهنگیان را بعد از سالها دل زدگی از دولت پیشین و وزارت منتخبش امیدوار کرد و این  امیدواری با  معرفی دکتر محمد علی نجفی، جهت تصدی پست وزارت به مجلس، شکلی جدی تر به خود گرفت.

هنوز اولین لبخندها رو ی لبان معلمان ننشسته بود که مجلس با رای عدم اعتماد بدون شک سیاسی به نجفی، محبوب فرهنگیان، اولین چالش جدی را به وجود آورد. بعد از آن فانی توانست اعتماد نسبی مجلسیان را کسب کند و بر کرسی وزارت خانه ای بنشیند که  برای نمایندگان مجلس، فقط انتخاب وزیرش، دقت نظر را می طلبید و هرگز جز در شعارهای انتخاباتی و رسانه ای، راهکاری اساسی برای برون رفت از وضعیت نامطلوبش نیندیشیده بودند.

از نگاهی دیگر  آموزش و پرورش قربانی منازعات جناح حاکم بر مجلس و دولت است که هر سو می خواهد بنیان های ایدیولوژیک خود را بر این وزارت خانه تزریق کند. البته اصول گراها در این نزاع سهم بیشتری داشته اند و در هشت سال حاکمیت این جریان؛ آموزش و پرورش اصلی ترین محمل برای تزریق ایدیولوژی آنها بوده و هست.

فانی در حالی بر مسند این وزارت نشست که در سال اول به زعم خود و تیم منتخبش چاره ای جز پیروی از وزیر پیشین نداشت و خلف صدق حاجی بابایی شد. از سال دوم  فانی به شیوه ی همتایانش در دولت های قبلی، سیاست خصوصی سازی را ادامه داد، که البته این رویکرد عملا در تناقص با شعارهای انتخاباتی دولت متبوعش بود که یکی از مهمترین مطالبات فرهنگیان را در اعتراضات اخیر در پی داشته است. از سوی دیگر عملا در منازعات تقسیم بودجه نتوانست بودجه ای بهتر از سالیان گذشته را به وزارتش منتقل کند تا جاییکه حاجی بابایی مجال طعنه می یابد و می گوید : وقتی آقای وزیر رشد 5 درصدی بودجه مصوب سال 93 به عملکرد سال 92 آموزش و پرورش را 26 درصد و رشد منفی بودجه در لایحه سال 94 نسبت به عملکرد قابل پیش‌بینی 93 را دارای 21 درصد رشد اعلام می‌کند (کل بودجه 93 معادل 21400 میلیارد تومان با 4000 کسری می‌شود 25400 میلیارد تومان و بودجه در لایحه 23500 میلیارد تومان است که 1900میلیارد تومان منفی است) باید بداند که در نهایت چاره‌ای جز انداختن کسری به گردن مدیران قبل ندارد.

با نا امید شدن معلمان از بودجه ی پیشنهادی دولت و سرریز شدن رنج هایی که تمام این سالیان متحمل شده اند و همچنین تبعیض های ناروای این قشر با سایر کارمندها؛ زمزمه های اعتراضی فرهنگیان از گوشه و کنار شکل جدی تر به خود گرفت و با طومار اعتراضی فرهنگیان سبزوار و تجمع های فرهنگیان مریوان و شاهرود وارد فاز تازه ای شد و تا جاییکه این اعتراضات کل کشور را فرا گرفت.

قابل ذکر است که اعتراضات معلمان هرگز یک سویه و صرفا خطاب به دولت نبوده بلکه از یک سو با تجمع در محوطه ی مجلس؛ اعتراضات  خود را به مواضع نمایندگان نشان دادند و از سوی دیگر با تجمع در ادارات و استانداریها دولت را مورد بازخواست قرار داده اند و بسیار خردمندانه نشان دادند که  معلمان پیاده نظام منافع هیچ حزب و گروهی نیستند، و آنها خود را وامدار هیچ جناح سیاسی نمی دانند که علیه یا له جریانی خاص تجمع اعتراضی کنند و اعتراضات آنها صرفا صنفی است.   اگر چه جامعه ی فرهنگی، فانی را فردی شایسته برای نفر اول بودن وزارت آموزش و پرورش نمی داند، ولی با ماهیت و هدف مجلس از استیضاح فانی، هم رأی نخواهد شد.  مجلسی که در حرکتی زیرکانه در اصطلاح توپ را به زمین دولت انداخته است و می خواهد سهمی دوسویه ببرد، هم خود را از اتهاماتی که فرهنگیان  متوجه نمایندگان کرده اند برهانند و هم دولت را به اهمال کاری متهم کنند و در چرخشی زیرکانه تمام ناراضایتی ها را متوجه دولت و وزارت کنند.  برخورد دوسویه  مجلس در برابر دو وزیر یک وزارت در دو دولت بر شایبه سیاسی بودن جریان استیضاح دکتر فانی می افزاید.   همین مجلس از دادن حتی کارتی زرد به جناب حاجی بابایی خساست به خرج می داد که وزارتخانه را تا حد فقیرترین کشورها تنزل داد و بیشترین سهم را در تنزل شان و جایگاه فرهنگیان داشت این تعارض و دوگانگی رفتار نمایندگان، با وجود تمایل نسبی فرهنگیان به تغییر در راس وزارتخانه؛ فرهنگیان را به فکر فرو برده که آیا استیضاح فانی با هر اندیشه ای به صلاح است یا نه؟

یک نظر

  1. با سلام از اقدام بعدی کانون چه خبر ؟ چرا اقدامی صورت نمیگیره ؟ مثل اینکه همکاران سرد شدن …..