سرخط خبرها
خانه / کارگران / واگذاری بخشی از سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به نمایندگان مجلس، حربه ای برای داغ کردن بازار انتخابات
واگذاری بخشی از سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به نمایندگان مجلس، حربه ای برای داغ کردن بازار انتخابات

واگذاری بخشی از سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به نمایندگان مجلس، حربه ای برای داغ کردن بازار انتخابات

حقوق معلم و کارگر

درحالیکه هنوز که هنوز است تکلیف تخلفات بی شمار سعید مرتضوی، رییس سابق سازمان تامین اجتماعی روشن نشده و این فرد خاطی و خیانتکار به حقوق ملت و کارگران با قرار وثیقه دو میلیارد تومانی آزاد است، اسنادی به دست آمده است که نشان می دهد دهها هزار سهمیه بیمه کارگران ساختمانی  از طرف سازمان تامین اجتماعی به نمایندگان مجلس سپرده شده است. این در شرایطی اتفاق می افتد که مدتهاست وضعیت بیمه این دسته از کارگران همچنان بلاتکلیف است و لابی ها و سودجویان مانع از روشن شدن آن می شوند.

به گزارش 5آذرایلنا، سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۲۷ اسفند سال گذشته نزدیک به ۵۰ هزار سهمیه بیمه را به کارگران ساختمانی اختصاص داد. این سازمان بخشی از این سهمیه‌‌ها را به نمایندگان مجلس سپرده است تا آنان این سهمیه‌ها را در حوزه‌های انتخاباتی‌شان توزیع کنند.

در این اسناد خطاب به نمایندگان مجلس گفته شده که این تعداد سهمیه جهت پذیرش کارگران ساختمانی به حوزه انتخاباتی‌شان تعلق گرفته است و تخصیص این سهمیه‌ها به کارگران ساختمانی با معرفی نمایندگان صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به طور معمول بر اساس نوبت ثبت نام و پس از تایید صلاحیت کارگران ساختمانی توسط نهادهای صنفی کارگری و بازرسان سازمان تامین اجتماعی در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

اقدام سازمان تامین اجتماعی زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم نمایندگان مجلس از تابستان امسال در تلاش‌اند با تغییر ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی شرایط جدیدی را برای بیمه آن‌ها تعیین کنند، تلاشی که در روز ۲۵ آبان‌ماه با اعتراض حدود هزار نفر از نمایندگان کارگران ساختمانی مقابل مجلس مواجه شد. فعالان حقوق صنفی کارگران ساختمانی معتقدند این طرح به محرومیت یک میلیون کارگر ساختمانی از پوشش بیمه تامین اجتماعی و لغو پوشش بیمه‌ای حداقل ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی منجر می‌شود.

اسنادی که در اختیارخبرگزاری قرار گرفته نشان می‌دهد اختصاص این سهمیه‌ بیمه‌ها به برخی نمایندگان مجلس با دستور «محمد تقی نوربخش»، رئیس سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته است.

…………………………………………………

به نظر می رسد که سهمیه بیمه کارگران زحمتکش ساختمانی، قرار است ابزاری باشد  در دست نمایندگان مجلس تا به جذب هرچه بیشتر آرا بپردازند و بازار انتخابات آتی مجلس را داغ کنند.

سالهاست که بازی با سرنوشت کارگران و دستمزدبگیران و این زد و بندها و رانت خواری ها به عرف جمعی دولت و نمایندگان به اصطلاح قانونی ملت بدل شده و سر کارگران همچنان بی کلاه مانده!