سرخط خبرها
خانه / معلمان / واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی با شکست مواجه می‌شود
واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی با شکست مواجه می‌شود

واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی با شکست مواجه می‌شود

عضو کانون صنفی معلمان در گفت‌وگو با ایلنا:
واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی با شکست مواجه می‌شود

ایلنا:وقتی مدارس دولتی به بخش خصوصی واگذار شوند، به جای آموزش و پرورش دانش آموزان، سود مالی پیگیری می‌شود.


مهدی بهلولی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی گفت: این طرح که به نوعی درصدد است تا مدیریت مدارس دولتی را به بخش خصوصی محول کند در گذشته نیز مطرح بوده اما با شکست مواجه شده است.

این عضو کانون صنفی معلمان با بیان اینکه در این طرح ریشه‌یابی درستی از مشکلات آموزش و پرورش صورت نگرفته است، افزود: وزارت آموزش و پرورش گمان می‌کند که اگر مدیر مدرسه را تغییر دهد و مدیر دیگری را با راه و روش خصوصی جایگزین کند و نظارت بیشتری بر معلمین اعمال کند به نتیجه مطلوب خواهند رسید، در صورتی که به دلیل عدم درست ریشه‌یابی مشکلات آموزش و پرورش، چنین چیزی محقق نخواهد شد.

وی در ادامه به رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و افزود: به گمان آموزش و پرورش طرح رتبه‌بندی معلمان نیز می‌تواند باعث پویایی بیشتر در این حوزه شود در حالی که این طرح‌ها به هیچ وجه نتیجه‌بخش نخواهد بود.

بهلولی با بیان اینکه ریشه‌ها و آسیب‌های مشکلات آموزش و پرورش ایران را نمی‌توان در این طرح‌ها جستحو کرد، تاکید کرد: واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی طرحی است که در گذشته نیز اجرا شده و به شکست انجامیده و در سایر کشور‌ها نیز نتیجه‌بخش نبوده است.

این عضو کانون صنفی معلمان در خصوص نظارت آموزش وپرورش بر مدارس نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش مدعی است که بر مدرسه‌های خصوصی و غیرانتفاعی نیز نظارت می‌کند اما در بسیاری موارد مشاهده می‌کنیم که این مدارس از دانش آموزان شهریه‌های غیرمتعارف دریافت می‌کنند.

بهلولی گفت: وقتی مدارس دولتی به بخش خصوصی واگذار شوند، به جای آموزش و پرورش دانش آموزان، سود مالی پیگیری می‌شود.

به گفته وی بخش خصوصی با ظاهرسازی و شیک کردن مدارس به دنبال این است که دانش آموزان بیشتری را جذب کند.

این عضو کانون صنفی معلمان در رابطه با مدارسی که به صورت هیات امنایی اداره می‌شوند نیز گفت: متاسفانه در مدارس هیات امنایی نیز چیزی بیشتر از آنچه که در مدارس دولتی ارائه می‌شود به دانش آموزان ارائه نمی‌شود و تنها تفاوت آنها با مدارس دولتی دریافت پول از دانش آموزان است.

وی افزود: به رغم اینکه در مدارس هیات امنایی باید نقش خانواده‌ها پررنگ‌تر باشد اما به نظر می‌رسد، چنین اتفاقی نمی‌افتد و در این مدارس نیز مانند مدارس دولتی مدیر مدرسه نقش محوری دارد.

این عضو کانون صنفی معلمان با بیان اینکه زمینه‌های فرهنگی برای ایجاد مدارس هیات امنایی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: از سوی دیگر تمرکززدایی در آموزش وپرورش به آسانی صورت نخواهد گرفت لذا طرح‌های این چنینی در کشور ما دارای تجربه موفقی نیستند.

منبع: ایلنا

یک نظر

  1. استخدام معلمان بدون بیمه و کسر 200 هزار تومان برای بیمه تامین اجتماعی اتفاقی است که در شیراز در چندین مدرسه غیر انتفاعی شاهد ان بودم ضمنا یک سری خانم استخدام که نه برای بیگاری موقت گرفته اند کار یاد بگیرند و بعد اگر شد استخدام شوند ببینید حقوق معلمان خصوصی باید از طریق اموزش و پرورش پرداخت شود و مدارس خصوصی مجبور باشند حتی هزینه کلاسهای فوق برنامه خود را جهت واریز به حساب معلمین به حساب آموزش و پرورش بریزند تا نظارتی بر ساعات کاری و نوع حقوق صورت گیرد در مصوبه خصوصی سازی هیچ پیش بینی برای نظارت بر درامد مدارس خصوصی و حقوق معلمان نگردیده است بعضی از کارمندان آموزش و پرورش با حقوقهای چهل یا پنجاه هزار تومان در این مدارس شغل دوم دارند و از گفتن حقیقت سرباز می زنند فقط کسی که سیستمهای کامپیوتری ناحیه 2 یا 4 شیراز در مدارس خصوصی را کنترل کرده بیابید یکی از این مدیران مشخص می شود بقیه بماند پیشکش