سرخط خبرها
خانه / معلمان / وعده های سخنگوی آموزش و تحقیقات مجلس به مطالبات معلمان
وعده های سخنگوی آموزش و تحقیقات مجلس به مطالبات معلمان

وعده های سخنگوی آموزش و تحقیقات مجلس به مطالبات معلمان

محمود صفدری،  خراسان شمالی

آنچه در پی می آید،چکیده ی جلسه ی پرسش و پاسخی است که منتخبی از شورای هماهنگی و پیگیری مطالبات صنفی فرهنگیان خراسان شمالی با جناب دکتر قاسم جعفری عضو سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده ی مردم شریف بجنورد،مانه و سملقان،گرمه و جاجرم ، راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی داشته اند که در مورخه ی ۹۴/۵/۱۲ در محل دفتر ارتباطات مردمی از ساعات ۱۸ تا ۲۰ برگزار شد.

………………………….
س۱-نام شما در لیست ۸۰ نفره ی نمایندگان مخالف مذاکرات هسته ای که در فضای مجازی منتشر شد وجود دارد.آیا جنابعالی با فرایند مذاکرات هسته ای مخالفید؟
ج:بنده با بررسی تاریخچه ی روابط ایران و غرب،و بدعهدی های آنان در سه دهه ی اخیر، به حسن نیت آنان در قبال ایران مشکوکم و با امضای این نامه خواستم هیات مذاکره کننده را به هوشیاری بیشتری در جهت جلوگیری از روند مذاکره زیر شبه تهدید توصیه کنم.وگرنه با مذاکرات مخالف نیستم و آقای ظریف را انسان توانا و صالحی میدانم و با ایشان روابط حسنه ای دارم.لیکن از انتشار این لیست و تفسیرهای نادرستی که از آن شد، گلایه مندم.
س۲-چرا به برخورد نیروهای امنیتی با معلمان و ضرب و شتم و بازداشت آنان در روز ۳۱ تیرماه واکنشی نشان ندادید؟
ج:بنده در روز مذکور به همراه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در استان آذربایجان شرقی بودم.
س۳-چرا با وجود اعلام وزیر مبنی بر مازاد بودن نیروها در آموزش و پرورش،مجلس مجوز استخدام ۵۰۰۰ معلم از طریق آزمون استخدامی را به دولت داده است؟
ج:توجیه دولت این بوده که توزیع نیروها متوازن نیست و نیروها را به زور نمیتوان از منطقه ای به منطقه ی دیگر منتقل نمود.لذا این مجوز با هدف جذب نیروهای بومی برای مناطق محروم و یا مناطقی که نیاز شدید نیرو دارند، بر اساس جنسیت و رشته داده شده است.اگر بر همین منوال عمل شود و از انتقال سفارشی و توصیه ای نیروها پس از استخدام ممانعت شود در کوتاه مدت مشکل گشا خواهد بود.
س۴-آیا استخدام این نیروها،حق دانشجویانی که در مراکز پردیس فرهنگیان به تحصیل اشتغال دارند و بعنوان نیروهای متخصص انتظار استخدام بلافاصله در آموزش و پرورش دارند را ضایع نمی کند و آنها را در انتظار ردیف استخدام در سالهای آتی نگه نمیدارد؟
ج:قطعأ دولت و آموزش و پرورش برنامه ریزی کارشناسی برای جذب نیروهای تحصیل کرده،متخصص و کار آمد دارند.
س۵-آیا درست است که ۱۳۰۰ نفر از این ۵۰۰۰ نفر سهمیه ی خانواده های شهدا و ایثارگران است و آیا بهتر نبود که جهت تکریم از فرهنگیان شاغل یا بازنشسته،سهمیه ای نیز برای فرزندان فرهنگیان نیز مانند شهرداری و بانک ها و… در نظر گرفته می شد؟
ج:بله ۱۳۰۰ نفر سهمیه اند.
ولی درباره ی سهمیه فرزندان فرهنگیان،با توجه به حساسیتی که جامعه درباره ی معلمان دارد، اختصاص آن باعث اعتراض سایر اقشار(ضمن اشاره به یک خاطره) میگردد و با اختصاص چنین سهمیه ای در بانک ها و سایر مؤسسات مخالفم زیرا با ادامه و توسعه ی این روند جامعه به نظام طبقاتی سابق برمیگردد و بانکی زاده بانکی میشود و کشاورز زاده کشاورز و …
س۶-چرا سناریوی رسانه ای شدن اخبار مربوط به حقوق و حتی مطالبات فرهنگیان تمام نمی شود؟
ج:با وجودی که این خواسته ی معلمان بارها در مجلس تذکر داده شده است،(ضمن اشاره به مصاحبه های اخیر نوبخت و معاونین وزیر آموزش و پرورش و اختلاف نظر آنان در این مصاحبه ها) نمی توان اخبار مربوط به حوزه ی آ.پ را بایکوت کرد.
س۷-چرا کسری مقرری ماه اول فقط در آموزش و پرورش اجرا میشود؟با آنکه طبق مصوبه مجلس و بخشنامه ی هیات وزیران نباید این کسری صورت گیرد و جناب بطحایی هم در سفر به خراسان شمالی آن را غیر قانونی دانستند و قول پیگیری و برگشت کسورات را دادند ولی وعده اش عملی نشد؟
ج:در صورت وجود چنین مستنداتی آن را ارائه دهید تا پیگیری شود.
س۸-چرا وعده ی وزیر مبنی بر تبدیل فرهنگ امنیتی به امنیت فرهنگی محقق نشد و بخاطر شرکت در اعتراضات قانونی جهت خواسته های صنفی و و مطالبات معیشتی و منزلتی،متاسفانه تماس هایی تهدید آمیز از ادارات اطلاعات و حراست با همکاران گرفته میشود و تعدادی از همکاران بابت شرکت در این تجمعات،به پست های اداری و مدیریتی منصوب نمی شوند و تعدادی نیز از پست هایشان خلع می شوند؟آیا این گونه رفتارها با همکاران خدوممان رواست؟
ج:ایده آل ما این است که نباید چنین باشد و دستگاههای امنیتی و حراستی،علاوه بر عمل به وظایف ذاتی خویش که همان تأمین امنیت آحاد جامعه و از جمله فرهنگیان تلاش نمایند و حراست ها هم از حرمت و شأن معلمان حراست کنند و شایسته نیست که این رفتارها با معلمانی که در چارچوب و ساختار نظام، مطالبات خود را مطرح می کنند،صورت پذیرد.
س۹-چرا با وجود اعتراضات شدیدی که همکاران نسبت به عملکرد صندوق ذخیره ی فرهنگیان دارند،تحقیق و تفحص از این مؤسسه صورت نمی گیرد؟
ج:سازوکار تحقیق و تفحص بدین صورت است که ابتدا باید کمیسیون مربوطه،این درخواست را به هیات رئیسه مجلس تقدیم کند و هیات رئیسه پس از وصول، آن را در صحن علن به رأی بگذارد و چنانچه رأی بیاورد تحقیق و تفحص صورت میگیرد.
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این درخواست را به هیأت رئیسه تقدیم کرده و مراحل دیگر درحال پیگیری است.
س۱۰- همانگونه که مستحضرید وزارت آموزش و پرورش کارت های هدیه ی صدهزار تومانی از بانک سرمایه که متعلق به صندوق ذخیره ی فرهنگیان است در بین همه ی فرهنگیان توزیع کرده است.
حال با درست بودن فرض بالا،و اینکه همه ی فرهنگیان عضو صندوق ذخیره نیستند،آیا وزارت آموزش و پرورش حق دارد از سود سهام عده ای خاص بدون کسب اجازه از آنان،در بین همه ی فرهنگیان حاتم بخشی کند؟
ج:خیر.چنین کاری از نظر حقوقی و شرعی صحیح نیست و می تواند بعنوان یک تخلف پی گیری شود و بنده آن را پیگیری خواهم کرد.
س۱۱-مدتی است که هیأت مؤسس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی درخواست ثبت این تشکل صنفی و صدور مجوز آن را در سامانه وزارت کشور ثبت نموده است ولیکن تاکنون از اقدام وزارت کشور خبری نیست.نظر شما در این مورد چیست؟
ج:از درخواست هایی که مطابق کمیسیون ماده ۱۰ احزاب صورت گرفته باشد تشکل قانونی محسوب می شوند و بنده در صورت نیاز از صدور مجوز فعالیت آن حمایت میکنم.
س۱۲-آیا طرح رتبه بندی که مدت ۶ ماه است که دولت در بوق و کرنا می کند همان لایحه نظام هماهنگ پرداخت است؟
ج:خیر.نظام رتبه بندی یکی از شش سند زیر عنوان برنامه ی جامع توسعه است و هدف آن ایجاد رقابت،بهره وری،پویایی و روزآمدی سیستم خواهد بود و به هیچ عنوان نباید به لحاظ تبلیغاتی با نظام هماهنگ پرداخت جایگزین شود. به نظر میرسد دولت و وزارت آموزش و پرورش قصد دارد تا از این نظام رتبه بندی بعنوان یک مسکن موقتی برای درمان التهاب فضای حاکم بر فرهنگیان استفاده نماید.
س۱۳-پس نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت چیست؟
ج:برنامه ای است که طی آن دولت موظف است بین میزان حقوق و مزایای کارکنان خود،نوعی همترازی منطقی ایجاد کند به نحوی که مثلا کارکنانی که از لحاظ مدرک تحصیلی و سابقه خدمت و وضع تأهل و تعداد اولاد و … شرایط مشابهی دارند،نباید میزان حقوق و مزایای مندرج در احکام کارگزینی آنان، چندان اختلاف فاحشی داشته باشد ولی متأسفانه چنین نیست.
س۱۳-پس با این توضیح دقیق شما، فرهنگیان ابتدا باید پیگیر خواسته ی اصلی و مهمتر که همان نظام هماهنگ پرداخت است، باشند و سپس از مزایای نظام رتبه بندی برخوردار شوند؟
ج:بله.
س۱۴-وضعیت حقوق،بیمه و بویژه پاداش پایان خدمت بازنشستگان در چند سال اخیر اسفناک بوده است و این بزرگواران که عمری در جهتآموزش فرزندان و اعتلای فرهنگ این مرز و بوم تلاش کرده اند،آیا رواست که پاداش آنان به صورت اقساطی و پاره سهام شرکت های ورشکسته پرداخت گردد؟
ج:این عمل به لحاظ اخلاقی و عاطفی قابل قبول نیست ولی متاسفانه در این چند سال اخیر، با توجه به تحریم ها و کسری بودجه دولت،این ظلم مضاعفی است که نه تنها به بازنشستگان فرهنگی بلکه به بازنشستگان سایر ادارات هم روا داشته شده است و دولت باید درپی برچیده شدن این وضع گام اساسی بردارد.
س۱۵-سرانجام کمیته ی ویژه ای که به دستور رئیس جمهور جهت بررسی ویژه ی مشکلات فرهنگیان، تشکیل شده بود چه شد؟چرا این کمیته گزارشی ارائه نمی دهد؟
ج:این کمیته متشکل از معاون اول رئیس جمهور(جهانگیری)،شخص وزیر آموزش و پرورش(فانی) و معاونت راهبردی رئیس جمهور(نوبخت) و یک نماینده از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس(خسروی) است و دو سه جلسه هم برگزار کرده است و امیدواریم بررسی ها و پیشنهادات این کمیته به سود فرهنگیان باشد لیکن بنده در جریان جزئیات آن نیستم.
س۱۶-شاید مهمترین و آخرین کار مجلس دهم بررسی و تصویب لایحه ی بودجه باشد و جامعه ی پرمخاطب و تأثیرگذار فرهنگیان نیز با امیدواری و دقت تمام این آخرین تیر ترکش مجلس را رصد می کنند و آن را در تصمیمات مهم خود در آینده مؤثر می دانند.
به نظر شما مجلس در این مورد چه رویکردی دارد و چگونه می تواند در لایحه ی بودجه حمایت عملی خود را از فرهنگیان اثبات کند؟
ج:همانگونه که قبلا نیز نمایندگان مجلس و بویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرده اند ما در قبال لوایح و برنامه هایی که دولت در حمایت از فرهنگیان به مجلس ارائه دهد،چک سفید می دهیم و بر عهد و گفته ی خود پایبندیم.
ولی روند تنظیم لایحه ی بودجه به این صورت است که دستگاههای اجرایی از پایین به بالا اعتبارات مورد نیاز خود را در سال آینده،به وزارت متبوع ارسال می نمایند و هیات دولت نیازهای بودجه ای یکساله کلیه ی وزارتخانه ها را به سازمان برنامه و بودجه فرستاده، و پس از بررسی و تنظیم نهایی به هیأت دولت بازگردانده می شود و هیات دولت پس از تصویب، آن را در قالب “لایحه ی بودجه” تقدیم مجلس می کند.مجلس هم در بهترین حالت حمایتی فقط حق دارد ۱۰-۱۵ درصد اعتبارات را جابجا و برای اصلاحبه دولت عودت و پس از اصلاح دولت،آن را
تصویب نماید.
س۱۷-پس با این توضیحات علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد و از همه ی ظرفیت های لازم برای اقناع دولت و بویژه وزارت آموزش و پرورش جهت اصلاح و تنظیم دقیق تر لایحه بودجه با اولویت معلمان و دانش آموزان استفاده کرد تا کار نمایندگان هم در کمک به معلمان و اثبات قول و وعده های خود، آسانتر گردد؟
ج:بله.و خوشبختانه به نکته ی حساس و هوشمندانه ای اشاره کردید و بنده هم همین توصیه را به کارشناسان و مدیران متخصص در حوزه ی مالی و بودجه دارم و به معلمان هم توصیه میکنم از راههای قانونی،دولت را به تنظیم بودجه،بنا به تأکید مقام معظم رهبری با اولویت آموزش و پرورش و بویژه معلمان،آگاه و مجاب نمایند.
از اینکه این فرصت را به استماع مشکلات و مطالبات فرهنگیان اختصاص دادید سپاسگزاریم 
ج:این جلسه از معدود جلساتی بود که در آن مشکلات عمومی یک قشر خاص و نه یک فرد یا افراد خاص،مطرح شدو توسط شما به خوبی هدایت و مدیریت شد و از این نظر،خرسندم و از مصاحبت با شما لذت بردم واز شما و تلاشتان در راستای پیگیری و رفع مشکلات فرهنگیان تشکر می نمایم و امیدوارم بنده و همکارانم در مجلس نیز بتوانند قدم مؤثری در راستای حل مشکلات این قشر محترم که همه ما شرایط امروز خود را مرهون شاگردی خود در محضر آنان می دانیم،برداریم

2 نظر

  1. این اقا فقط با کلمات بازی کرد

  2. تمام این نماینده ها دروغ میگن هیچ کدوم دلش به حال معلم نسوخته و نمیسوزد حالا که موقع انتخابات باز سر وکله شون یافت شده که چنین و چنان میکنیم وگرنه شما نمیدونید که معلم با یک میلیون حقوق چه طور باید زندگی کنه اوف بر شما که به این راحتی دروغ میگین.