سرخط خبرها
خانه / معلمان / وعده های سخنگوی آموزش و تحقیقات مجلس به مطالبات معلمان
وعده های سخنگوی آموزش و تحقیقات مجلس به مطالبات معلمان

وعده های سخنگوی آموزش و تحقیقات مجلس به مطالبات معلمان

محمود صفدری،  خراسان شمالی

آنچه در پی می آید،چکیده ی جلسه ی پرسش و پاسخی است که منتخبی از شورای هماهنگی و پیگیری مطالبات صنفی فرهنگیان خراسان شمالی با جناب دکتر قاسم جعفری عضو سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده ی مردم شریف بجنورد،مانه و سملقان،گرمه و جاجرم ، راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی داشته اند که در مورخه ی ۹۴/۵/۱۲ در محل دفتر ارتباطات مردمی از ساعات ۱۸ تا ۲۰ برگزار شد.

………………………….
س۱-نام شما در لیست ۸۰ نفره ی نمایندگان مخالف مذاکرات هسته ای که در فضای مجازی منتشر شد وجود دارد.آیا جنابعالی با فرایند مذاکرات هسته ای مخالفید؟
ج:بنده با بررسی تاریخچه ی روابط ایران و غرب،و بدعهدی های آنان در سه دهه ی اخیر، به حسن نیت آنان در قبال ایران مشکوکم و با امضای این نامه خواستم هیات مذاکره کننده را به هوشیاری بیشتری در جهت جلوگیری از روند مذاکره زیر شبه تهدید توصیه کنم.وگرنه با مذاکرات مخالف نیستم و آقای ظریف را انسان توانا و صالحی میدانم و با ایشان روابط حسنه ای دارم.لیکن از انتشار این لیست و تفسیرهای نادرستی که از آن شد، گلایه مندم.
س۲-چرا به برخورد نیروهای امنیتی با معلمان و ضرب و شتم و بازداشت آنان در روز ۳۱ تیرماه واکنشی نشان ندادید؟
ج:بنده در روز مذکور به همراه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در استان آذربایجان شرقی بودم.
س۳-چرا با وجود اعلام وزیر مبنی بر مازاد بودن نیروها در آموزش و پرورش،مجلس مجوز استخدام ۵۰۰۰ معلم از طریق آزمون استخدامی را به دولت داده است؟
ج:توجیه دولت این بوده که توزیع نیروها متوازن نیست و نیروها را به زور نمیتوان از منطقه ای به منطقه ی دیگر منتقل نمود.لذا این مجوز با هدف جذب نیروهای بومی برای مناطق محروم و یا مناطقی که نیاز شدید نیرو دارند، بر اساس جنسیت و رشته داده شده است.اگر بر همین منوال عمل شود و از انتقال سفارشی و توصیه ای نیروها پس از استخدام ممانعت شود در کوتاه مدت مشکل گشا خواهد بود.
س۴-آیا استخدام این نیروها،حق دانشجویانی که در مراکز پردیس فرهنگیان به تحصیل اشتغال دارند و بعنوان نیروهای متخصص انتظار استخدام بلافاصله در آموزش و پرورش دارند را ضایع نمی کند و آنها را در انتظار ردیف استخدام در سالهای آتی نگه نمیدارد؟
ج:قطعأ دولت و آموزش و پرورش برنامه ریزی کارشناسی برای جذب نیروهای تحصیل کرده،متخصص و کار آمد دارند.
س۵-آیا درست است که ۱۳۰۰ نفر از این ۵۰۰۰ نفر سهمیه ی خانواده های شهدا و ایثارگران است و آیا بهتر نبود که جهت تکریم از فرهنگیان شاغل یا بازنشسته،سهمیه ای نیز برای فرزندان فرهنگیان نیز مانند شهرداری و بانک ها و… در نظر گرفته می شد؟
ج:بله ۱۳۰۰ نفر سهمیه اند.
ولی درباره ی سهمیه فرزندان فرهنگیان،با توجه به حساسیتی که جامعه درباره ی معلمان دارد، اختصاص آن باعث اعتراض سایر اقشار(ضمن اشاره به یک خاطره) میگردد و با اختصاص چنین سهمیه ای در بانک ها و سایر مؤسسات مخالفم زیرا با ادامه و توسعه ی این روند جامعه به نظام طبقاتی سابق برمیگردد و بانکی زاده بانکی میشود و کشاورز زاده کشاورز و …
س۶-چرا سناریوی رسانه ای شدن اخبار مربوط به حقوق و حتی مطالبات فرهنگیان تمام نمی شود؟
ج:با وجودی که این خواسته ی معلمان بارها در مجلس تذکر داده شده است،(ضمن اشاره به مصاحبه های اخیر نوبخت و معاونین وزیر آموزش و پرورش و اختلاف نظر آنان در این مصاحبه ها) نمی توان اخبار مربوط به حوزه ی آ.پ را بایکوت کرد.
س۷-چرا کسری مقرری ماه اول فقط در آموزش و پرورش اجرا میشود؟با آنکه طبق مصوبه مجلس و بخشنامه ی هیات وزیران نباید این کسری صورت گیرد و جناب بطحایی هم در سفر به خراسان شمالی آن را غیر قانونی دانستند و قول پیگیری و برگشت کسورات را دادند ولی وعده اش عملی نشد؟
ج:در صورت وجود چنین مستنداتی آن را ارائه دهید تا پیگیری شود.
س۸-چرا وعده ی وزیر مبنی بر تبدیل فرهنگ امنیتی به امنیت فرهنگی محقق نشد و بخاطر شرکت در اعتراضات قانونی جهت خواسته های صنفی و و مطالبات معیشتی و منزلتی،متاسفانه تماس هایی تهدید آمیز از ادارات اطلاعات و حراست با همکاران گرفته میشود و تعدادی از همکاران بابت شرکت در این تجمعات،به پست های اداری و مدیریتی منصوب نمی شوند و تعدادی نیز از پست هایشان خلع می شوند؟آیا این گونه رفتارها با همکاران خدوممان رواست؟
ج:ایده آل ما این است که نباید چنین باشد و دستگاههای امنیتی و حراستی،علاوه بر عمل به وظایف ذاتی خویش که همان تأمین امنیت آحاد جامعه و از جمله فرهنگیان تلاش نمایند و حراست ها هم از حرمت و شأن معلمان حراست کنند و شایسته نیست که این رفتارها با معلمانی که در چارچوب و ساختار نظام، مطالبات خود را مطرح می کنند،صورت پذیرد.
س۹-چرا با وجود اعتراضات شدیدی که همکاران نسبت به عملکرد صندوق ذخیره ی فرهنگیان دارند،تحقیق و تفحص از این مؤسسه صورت نمی گیرد؟
ج:سازوکار تحقیق و تفحص بدین صورت است که ابتدا باید کمیسیون مربوطه،این درخواست را به هیات رئیسه مجلس تقدیم کند و هیات رئیسه پس از وصول، آن را در صحن علن به رأی بگذارد و چنانچه رأی بیاورد تحقیق و تفحص صورت میگیرد.
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این درخواست را به هیأت رئیسه تقدیم کرده و مراحل دیگر درحال پیگیری است.
س۱۰- همانگونه که مستحضرید وزارت آموزش و پرورش کارت های هدیه ی صدهزار تومانی از بانک سرمایه که متعلق به صندوق ذخیره ی فرهنگیان است در بین همه ی فرهنگیان توزیع کرده است.
حال با درست بودن فرض بالا،و اینکه همه ی فرهنگیان عضو صندوق ذخیره نیستند،آیا وزارت آموزش و پرورش حق دارد از سود سهام عده ای خاص بدون کسب اجازه از آنان،در بین همه ی فرهنگیان حاتم بخشی کند؟
ج:خیر.چنین کاری از نظر حقوقی و شرعی صحیح نیست و می تواند بعنوان یک تخلف پی گیری شود و بنده آن را پیگیری خواهم کرد.
س۱۱-مدتی است که هیأت مؤسس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی درخواست ثبت این تشکل صنفی و صدور مجوز آن را در سامانه وزارت کشور ثبت نموده است ولیکن تاکنون از اقدام وزارت کشور خبری نیست.نظر شما در این مورد چیست؟
ج:از درخواست هایی که مطابق کمیسیون ماده ۱۰ احزاب صورت گرفته باشد تشکل قانونی محسوب می شوند و بنده در صورت نیاز از صدور مجوز فعالیت آن حمایت میکنم.
س۱۲-آیا طرح رتبه بندی که مدت ۶ ماه است که دولت در بوق و کرنا می کند همان لایحه نظام هماهنگ پرداخت است؟
ج:خیر.نظام رتبه بندی یکی از شش سند زیر عنوان برنامه ی جامع توسعه است و هدف آن ایجاد رقابت،بهره وری،پویایی و روزآمدی سیستم خواهد بود و به هیچ عنوان نباید به لحاظ تبلیغاتی با نظام هماهنگ پرداخت جایگزین شود. به نظر میرسد دولت و وزارت آموزش و پرورش قصد دارد تا از این نظام رتبه بندی بعنوان یک مسکن موقتی برای درمان التهاب فضای حاکم بر فرهنگیان استفاده نماید.
س۱۳-پس نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت چیست؟
ج:برنامه ای است که طی آن دولت موظف است بین میزان حقوق و مزایای کارکنان خود،نوعی همترازی منطقی ایجاد کند به نحوی که مثلا کارکنانی که از لحاظ مدرک تحصیلی و سابقه خدمت و وضع تأهل و تعداد اولاد و … شرایط مشابهی دارند،نباید میزان حقوق و مزایای مندرج در احکام کارگزینی آنان، چندان اختلاف فاحشی داشته باشد ولی متأسفانه چنین نیست.
س۱۳-پس با این توضیح دقیق شما، فرهنگیان ابتدا باید پیگیر خواسته ی اصلی و مهمتر که همان نظام هماهنگ پرداخت است، باشند و سپس از مزایای نظام رتبه بندی برخوردار شوند؟
ج:بله.
س۱۴-وضعیت حقوق،بیمه و بویژه پاداش پایان خدمت بازنشستگان در چند سال اخیر اسفناک بوده است و این بزرگواران که عمری در جهتآموزش فرزندان و اعتلای فرهنگ این مرز و بوم تلاش کرده اند،آیا رواست که پاداش آنان به صورت اقساطی و پاره سهام شرکت های ورشکسته پرداخت گردد؟
ج:این عمل به لحاظ اخلاقی و عاطفی قابل قبول نیست ولی متاسفانه در این چند سال اخیر، با توجه به تحریم ها و کسری بودجه دولت،این ظلم مضاعفی است که نه تنها به بازنشستگان فرهنگی بلکه به بازنشستگان سایر ادارات هم روا داشته شده است و دولت باید درپی برچیده شدن این وضع گام اساسی بردارد.
س۱۵-سرانجام کمیته ی ویژه ای که به دستور رئیس جمهور جهت بررسی ویژه ی مشکلات فرهنگیان، تشکیل شده بود چه شد؟چرا این کمیته گزارشی ارائه نمی دهد؟
ج:این کمیته متشکل از معاون اول رئیس جمهور(جهانگیری)،شخص وزیر آموزش و پرورش(فانی) و معاونت راهبردی رئیس جمهور(نوبخت) و یک نماینده از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس(خسروی) است و دو سه جلسه هم برگزار کرده است و امیدواریم بررسی ها و پیشنهادات این کمیته به سود فرهنگیان باشد لیکن بنده در جریان جزئیات آن نیستم.
س۱۶-شاید مهمترین و آخرین کار مجلس دهم بررسی و تصویب لایحه ی بودجه باشد و جامعه ی پرمخاطب و تأثیرگذار فرهنگیان نیز با امیدواری و دقت تمام این آخرین تیر ترکش مجلس را رصد می کنند و آن را در تصمیمات مهم خود در آینده مؤثر می دانند.
به نظر شما مجلس در این مورد چه رویکردی دارد و چگونه می تواند در لایحه ی بودجه حمایت عملی خود را از فرهنگیان اثبات کند؟
ج:همانگونه که قبلا نیز نمایندگان مجلس و بویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرده اند ما در قبال لوایح و برنامه هایی که دولت در حمایت از فرهنگیان به مجلس ارائه دهد،چک سفید می دهیم و بر عهد و گفته ی خود پایبندیم.
ولی روند تنظیم لایحه ی بودجه به این صورت است که دستگاههای اجرایی از پایین به بالا اعتبارات مورد نیاز خود را در سال آینده،به وزارت متبوع ارسال می نمایند و هیات دولت نیازهای بودجه ای یکساله کلیه ی وزارتخانه ها را به سازمان برنامه و بودجه فرستاده، و پس از بررسی و تنظیم نهایی به هیأت دولت بازگردانده می شود و هیات دولت پس از تصویب، آن را در قالب “لایحه ی بودجه” تقدیم مجلس می کند.مجلس هم در بهترین حالت حمایتی فقط حق دارد ۱۰-۱۵ درصد اعتبارات را جابجا و برای اصلاحبه دولت عودت و پس از اصلاح دولت،آن را
تصویب نماید.
س۱۷-پس با این توضیحات علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد و از همه ی ظرفیت های لازم برای اقناع دولت و بویژه وزارت آموزش و پرورش جهت اصلاح و تنظیم دقیق تر لایحه بودجه با اولویت معلمان و دانش آموزان استفاده کرد تا کار نمایندگان هم در کمک به معلمان و اثبات قول و وعده های خود، آسانتر گردد؟
ج:بله.و خوشبختانه به نکته ی حساس و هوشمندانه ای اشاره کردید و بنده هم همین توصیه را به کارشناسان و مدیران متخصص در حوزه ی مالی و بودجه دارم و به معلمان هم توصیه میکنم از راههای قانونی،دولت را به تنظیم بودجه،بنا به تأکید مقام معظم رهبری با اولویت آموزش و پرورش و بویژه معلمان،آگاه و مجاب نمایند.
از اینکه این فرصت را به استماع مشکلات و مطالبات فرهنگیان اختصاص دادید سپاسگزاریم 
ج:این جلسه از معدود جلساتی بود که در آن مشکلات عمومی یک قشر خاص و نه یک فرد یا افراد خاص،مطرح شدو توسط شما به خوبی هدایت و مدیریت شد و از این نظر،خرسندم و از مصاحبت با شما لذت بردم واز شما و تلاشتان در راستای پیگیری و رفع مشکلات فرهنگیان تشکر می نمایم و امیدوارم بنده و همکارانم در مجلس نیز بتوانند قدم مؤثری در راستای حل مشکلات این قشر محترم که همه ما شرایط امروز خود را مرهون شاگردی خود در محضر آنان می دانیم،برداریم

2 نظر

  1. این اقا فقط با کلمات بازی کرد

  2. تمام این نماینده ها دروغ میگن هیچ کدوم دلش به حال معلم نسوخته و نمیسوزد حالا که موقع انتخابات باز سر وکله شون یافت شده که چنین و چنان میکنیم وگرنه شما نمیدونید که معلم با یک میلیون حقوق چه طور باید زندگی کنه اوف بر شما که به این راحتی دروغ میگین.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*