سرخط خبرها
خانه / معلمان / پشت پرده ی انتصابات سیاسی در آموزش و پرورش خمینی شهر اصفهان
پشت پرده ی انتصابات سیاسی در آموزش و پرورش خمینی شهر اصفهان

پشت پرده ی انتصابات سیاسی در آموزش و پرورش خمینی شهر اصفهان

حقوق معلم – اسماعیل عبدی:

       خمینی شهر اصفهان با حدود پانصد هزار نفر جمعیت، شهری کاملا سیاسی و استراتژیک است. آموزش و پرورش این شهر بیشتر تحت نفوذ جریانات اقتدارگرا و راست قرار دارد. معلمان خمینی شهر ازانتصابات این شهر ناراضی هستند.

      نماینده مجلس در این شهر،آقای  محسن صرامی  پیشتر آموزش و پرورشی بوده است.او بین معلمان محبوب نیست و با رای ضعیف بیست هزار نفری به مجلس راه یافته است. ایشان در سال های اخیر یکی از گزینه های اعمال فشار در تعیین رییس آموزش و پرورش خمینی شهر بوده و آقای شجاعی رییس پیشین آموزش و پرورش این شهرستان با معرفی آقای صرامی به اداره کل انتخاب شده است. جریانات اقتدار گرا و حراستی نیز همواره در فرایند انتخاب تاثیر گذار هستند و  در انتصابات دخالت می کنند حتی برای انتخاب یک مدیر یا یک معاون مدرسه!

      این دخالت ها مورد انتقاد اعضای  کانون صنفی معلمان خمینی شهر قرار دارد .این کانون که از جمله کانونهای تاثیر گذار در تحولات فرهنگی کشور است و افرادی فرهیخته ای چون سید مجتبی ابطحی ، حمید مجیری،عبدالرسول عمادی و نورالله برخوردار در آن فعالیت می کنند،از محبوبترین تشکل های صنفی کشور است و تا کنون جزو کانونهای پیش رو در اعتراضات صنفی نسبت به اجرا نشدن قانون بوده است.در همین راستا، احکام عجیبی هم برای کنشگران این تشکل صادر شده است مانند بازنشستگی اجباری آقای ابطحی،(اخراج)و تبعید حمید مجیری ،تبعید آقایان برخوردار و عمادی و انفصال از خدمت خانم دیباج و آقای زارعی.

       با پیگیری که درباره انتصاب رییس آموزش و پرورش از آنها داشتم به اطلاعات جالبی دست پیدا کردم:

     برای ریاست آموزش و پرورش پس از کش و قوس های فراوان و مصاحبه دو گزینه مطرح شده است، یکی دکتر حکمت الله صفری و دیگری مهندس علی رضا محمدی فر که هر دوافرادی محبوب و قابل اعتماد برای فرهنگیان خمینی شهر  بوده اند.

     در حالیکه گمانه زنی ها از انتخاب دکتر صفری حکایت داشته، برخی افراد از جریانات اقتدارگرا و حراستی به اداره کل در اصفهان مراجعه کرده و گفته اند که دکتر صفری گزینه ی مناسبی نیست زیرا ایشان التزام عملی به ولایت فقیه ندارد چون در نماز جمعه شرکت نمی کند! لذا ایشان با دخالت جریانات اقتدارگرای مذهبی از گردونه ی رقابت حذف شدند.

     پس از آن به دلیل خدمات خوب مهندس محمدی فر به فرهنگیان این شهر(مانند تاسیس صندوق مالی برای حل مشکلات معلمان)، گمان می رفت تا ایشان به عنوان رییس معرفی شوند که به نا گاه از سوی نماینده ی شهرستان یعنی آقای صرامی یک گزینه دیگر به نام پرویز هدایت که پیشتر نتوانسته بود در مصاحبه نظر مساعد مسئولان را جلب کند مطرح شد و به این ترتیب با سفارش نماینده شهر به اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، انتصاب آقای محمدی فر به عنوان ریاست آموزش و پرورش خمینی شهر  در هاله ای از تردید وابهام فرو رفت.

       امیدوارم سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان، دست کم با شعار ظاهری تغییر در دولت تدبیر و امید همسو شده و سفارش های افراد را بر ضابطه مقدم نکنند.تا بین صف و ستاد در خمینی شهر دوگانگی ایجاد نشود.

یک نظر

  1. جانا سخن از زبان ما می گویی