سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / پنج سال ایستادگی درس آموز کارگران صنایع الکتریکی مکزیک
پنج سال ایستادگی درس آموز کارگران صنایع الکتریکی مکزیک

پنج سال ایستادگی درس آموز کارگران صنایع الکتریکی مکزیک

پس از تعطیلی  یک کارخانه مادر صنایع الکتریکی در بخش دولتی مکزیک به دستور رئیس جمهور این کشور در یازدهم اکتبر 2009، 44000 کارگر بیکار شدند.

پنج سال بعد از این بیکاری، هنوز بازگشت به کار و دریافت غرامت عادلانه، از مطالبات جدی کارگران مکزیکی است.  در طول این پنج سال، اتحادیه صنایع الکتریکی مکزیک (SME) تقریا همه راهکارهای مبارزه سندیکایی را امتحان کرده است. ابتدا این اتحادیه به دادگاه شکایت کرد اما حکم نهایی دادگاه برای تصمیم گیرندگان اتحادیه اصلا پذیرفتنی نبود: دولت حاضر به پرداخت خسارت تمام عیار و عادلانه به کارگران بیکار شده نبود. به جای پذیرش حکم دادگاه، اتحادیه یک راه سخت اما قابل تقدیر را انتخاب کرد: راه مقاومت مدنی، ایستادگی و پیگیری جدی مطالبات.

در پنج سال گذشته، SME،با سازماندهی و متشکل کردن نیروها هر کاری که در توان داشت انجام داد. راهپیمایی ها و تظاهرات خیابانی برگزار کرد ، با مقامات دولتی به مذاکره و چانه زنی پرداخت، اعتصاب غذا راه انداخت،  کمپین های گسترده کارگری و مدنی با حضور دستمزدبگیران همه اصناف ترتیب داد، خلاصه هر راه ممکن را آزمود. بعد از پنج سال هنوز  15000 کارگر بیکار شده کارخانه تعطیل شده در یازدهم اکتبر 2009، در بطن مبارزه کارگری پابرجا ایستاده اند و از مطالباتشان دست نکشیده اند. همین ایستادگی توانسته هم در داخل کشور و هم در عرصه جهانی حمایت فعالان را جذب کند.

در پانزدهم اکتبر امسال، با فراخوان SME هزاران فعال کارگری از سراسر کشور به معترضان در خیابانهای نیومکزیکو پیوستند. خواسته های این تظاهرات خیابانی اینطور عنوان شده بود: بازگشت به کار کارگران بیکار شده بعد از پنج سال مبارزه، مذاکره و افت و خیز، به رسمیت شناختن حقوق فردی و صنفی کارگران و اجرایی شده همه وعده های داده شده.

در فراخوان این تظاهرات، آمده بود: ” ما همچنان ایستاده ایم، به آینده چشم دوخته ایم و مقاومت می کنیم”.

روز پانزدهم اکتبر در خیابانهای نیومکزیکو یک پلاکارد بزرگ در دستان مارتین فلورز دبیر کل SME و باقی اعضای کمیته اجرایی اتحادیه به چشم می خورد. روی این پلاکارد نوشته شده بود: “آنها چشم دیدن تولد و پا به عرصه گذاشتن ما را نداشتند، اما هرگز مرگ ما را هم نخواهند دید. “

 

منابع:

وبسایت اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL)

و

وبسایت اتحادیه صنایع الکتریکی مکزیک (SME)

نسرین هزاره مقدم