سرخط خبرها
خانه / کارگران / پیام کارگران شهداب ارومیه به دولت تـدبیر و امید: ” جای حقوق چماق نشان دادند! ”
پیام کارگران شهداب ارومیه به دولت تـدبیر و امید: ” جای حقوق چماق نشان دادند! ”

پیام کارگران شهداب ارومیه به دولت تـدبیر و امید: ” جای حقوق چماق نشان دادند! ”

کارخانه شهداب ارومیه با ظرفیت تولید اسمی روزانه ۲۰ تن (سالانه بیش از ۷۰۰۰ تن ) تولید انواع کنسانتره و آب میوه با ظرفیت عملی ۵۰۰۰ تن صادرات سالانه یکی از ارز آورترین شرکت های این شاخه از صنایع تبدیلی درمنطقه و در بین رقبا به شمار می رود.
کیفیت بالای محصول در حد صادرات و کمیت تولید نشان از وفاداری و از جان گذشتگی پرسنلی دارد که شبانه روز در محیطی با خطر سقوط از ارتفاع، تنش صوتی و دمایی بالا و شرایط دشوار دست وپنجه نرم می کنند وخم به ابرو نمی آورند تا نان آبرومندانه ای برای خانواده فراهم کنند اما اینک با گذشت هفت سال از آخرین پرداخت کارخانه کارد به استخوانشان رسیده…
کارگری با استرس فراوان خود را به گزارشگر فلز کار رسانده که با این نماینده کارگران شهداب ارومیه گفتگویی داشتیم:

فلزکار : هفت ماه بدون حقوق!؟ چگونه؟

کارگر شهداب : مسئولین کارخانه اوایل با وعده تو خالی زمان خریدند،می گفتند فعلا نگذارید کار بخوابد ما برایتان جبران میکنیم ماهم فریب خوردیم اگر پرداختی هم بود برای خبرچینها ونورچشمی هابود! کم کم دیدیم خبری از پرداخت نیست و سرو کله چماقدارها پیداشد،البته بی کاری حاکم برجامعه و ترس از پیدا نشدن کار،نا آگاهی های کارگران از حقوق قانونیشان، تورم بالای اقتصادی ونبود اتحاد بین کارگران، وقتگیری بروکراسی اداری در دستگاههای دولتی همانند اداره کار و دادگستری، ترس از نفوذ کارفرما در بین روحانیت، رده های بالای دولت، نیروهای انتظامی و قضایی برای سرکوبی هر اعتراضی ما را فلج کرده است . به جای پرداخت حقوق ۷ ماهه چماق دار نشانمان می دهند!
در این مدت نه کفشی برای خودمان که مردان خانه هستیم خریده ایم، نه لباسی… عروسی همسایگان هم مال زن وبچه مان است البته اگر بتوانیم برایشان تهیه کنیم… چون لباس آبرومندی نداریم خودمان نمی رویم!

فلزکار : خورد و خوراکتان؟

کارگر شهداب : ما زیر خط فقریم … فقط به کمک یارانه اندکی گذران می کنیم… کم می خوریم و گرد می خوابیم… در خانوار های۶-۵ نفری هر ۱۵ روز یک مرغ خورده می شود…
( قابل توجه دست اندرکاران برنامه جشن رمضان!)

فلز کار : درباره سابقه کارخانه برایمان بگویید؟

کارگرشهداب : این کارخانه تا سال ۱۳۸۶ با ۱۶۰ نفر پرسنل زیر نظر بانک کشاورزی بانک صادرات به شیوه دولتی اداره می شد وبه نسبت بسیار از کار خانه های مشابه کارکرد بهتری در نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارگران داشت.
از زمانی که سهام بانک صادرات به بخش خصوصی واگذار شد کارگران به درد سر افتادند دست مزد ها کم شد عده ای را باز نشست و باز خرید کردند، تعدیل نیرو شدیم تا به ۵۰ نفر کنونی رسیدیم، که بیشترشان را خود مدیران جدید قراردادی به کار گرفته اند، تا آن زمان یعنی سال ۸۶عیدانه ،پاداش، ایاب وذهاب ، اضافه کاری همه به موقع و درست پرداخت می شد اما بعد از آن…
از شما می پرسم یک کارگر در سن بالای ۵۰ سال که عمر وجوانیش را دراین کار خانه گذرانده حالا باید کجا دنبال کار بگردد؟

فلزکار : بازرسی کل کشور و اداره رسیدگی به تخلفات اداری به شما کمکی نمی کردند؟

کارگر شهداب : هم اینک اداره کار و خانه کارگر به خوبی در جریان مشکلات ما هستند، در خانه کارگر جمع شدیم قطع نامه نوشتیم و امضا کردیم که حقوقمان را میخواهیم…
دعوتمان کردند۱۶ شهریور با آقای قاضی پور نماینده ارومیه نشستی داشتیم که ایشان را درجریان امر قراردادیم و ایشان وعده داده اند حق مارا بگیرند.
در گذشته اما تعدادی از کارگران به دلیل مراجعه به دادسرا وشکایت از کار فرما چندین ماه از کار معلق شدند و با رای دادسرا و اداره کار، کارفرما ناگزیر شد ایشان را به کار بازفرا خوانی کند بسیاری از ما در این مدت متحمل صدمه مالی شدید گشته ایم برخی پول نزول کرده اند با بهره های کلان برای یک میلیون تومان هفتصدهزار تومان باید بهره بدهیم برخی هم که ملک و املاک خود یا ارث پدری شان را فروخته اند،اجاره نشینها که بیچاره شدند، برخی از فرزندان یا برادر و خواهر یا همسرشان که سر کار می روند قرض می گیرند برخی هم با مسافر کشی و شغل دوم وسوم خرجشان را در می آورند…

فلز کار : اسامی روسای کنونی کارخانه؟

کارگر شهداب : مدیر عامل مهندس محمد افشار، در رده بالاتر رییس هیات مدیره حاج یوسف افشار ، مدیر بازرگانی احمد افشار و قائم مقام مهدی افشار هستند.

فلزکار : ساعت کاری؟

کارگر شهداب : از ۵/۷ صبح تا ۵/۳ با اضافه کاری تا۵/۱۹ کارمی کنیم.شیفت شب هم از ساعت ۵/۱۹ تا ۵/۷ صبح برقرار است.

فلزکار : وضعیت بیمه ها یتان؟

کارگر شهداب : حق بیمه ها را با تاخیر و خواهش و تمنا و اگر و شاید به حساب میریزند…

فلزکار : میزان شناخت شما از اتحادیه های کارگری؟

کارگر شهداب : هیچ …
آن قدر در کلاف زندگی خودمان پیچیده شدیم که از دنیابی خبریم…

فلزکار : اگر شما هم اینک کارفرمای شهداب شوید چه می کنید؟
کل مطالبات کارگران کارخانه از ۷ ماه پیش تا کنون ۵۰۰ میلیون تومان بیشتر نیست ، در حالی که کارکرد ارزی کارخانه در سال چندین برابر این رقم را شامل می گردد .
صادرات انواع کنسانتره به کشور هایی همانند کانادا ، امریکا و ژاپن اگر صرفه نداشته باشد که نمی شود!
بدیهی است که ابتدا حساب کارگران را تسویه می کردیم.

فلزکار : چه راه کاری برای رسیدن به حقوق خودتان از طریق رسانه ها پیشنهاد می کنید؟

کارگر شهداب : از تمام اتحادیه ها وسندیکا های کارگری خواهش می کنیم به یاری ما برخیزند، از کشور های هدف و خریداران داخلی و خارجی محصولات شرکت می خواهیم تا هنگامی که حقوق کارگران این کارخانه پرداخت نشود محصولات کار خانه راتحریم کنند و نخرند مگر آنکه با اثبات و تایید پرداخت حقوق کارگران از سوی مجامع کارگری همراه و رسانه های ایشان اعلام کنیم که ما به حقمان رسیده ایم.

فلز کار : یاد آوری می کنم شهدابی ها یکبار هم درگذشته به خانه کارگر مراجعه کرده اند مسئول خانه کارگر اخبار شان را به ایلنا منعکس می کند اما پس از آن کار فرما دسیسه کثیفی برای پیشگامان این حرکت طراحی می کند برگه ای را با مضمون “شکایت علیه نشر اکاذیب نمایندگان دروغین کارگران شهداب “تنظیم می کند و بجای رسید دریافت حقوق آنرا جلوی کارگران بی سواد واز همه جا بی خبر میگذارند تا با اثر انگشت وامضا به خیال خودشان رسید حقوق بدهند در حالی که شکایت نامه ضد نمایندگان خودشان را انگشت زده اند این امر سبب درد سر برای « اسلام صادقی »مسئول خانه کارگر ارومیه میگردد که بانی نقل خبر برای ایلنا بوده است.

در نشریه داخلی خانه کارگر هم این موضوع انعکاس بزرگی داشته است و تکذیبیه کارگران و شکایت ایشان از نمایندگانشان موضوع شکایت کارفرما رابه عنوان عوامفریبی از سوی خانه کارگر و با نتیجه عکس مفروض نموده اند.

بنابراین کارفرما از مسئولین خانه کارگر و ایلنا شکایت می کند تا برای خودش آبرو بخرد و امروز کارگران می ترسند از این همه حیله گری و نیرنگ بازی کارفرما وحق دارند چون نان و جانشان باهم تهدید می شود.

تهیه عکس و گزارش: کارگر فلزکار
شهریور ۹۳

( پیام سندیکا، نشریه داخلی سندیکاهای کارگری ایران)