سرخط خبرها
خانه / معلمان / چشم آموزش و پرورش به دست شهرداری ها!!!
چشم آموزش و پرورش به دست شهرداری ها!!!

چشم آموزش و پرورش به دست شهرداری ها!!!

* نبی الله باستان فارسانی

      در خبرها خواندم که روز سه شنبه 20 آبان، فریدون واسعی، مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش برای حضور در جمع مدیران و کارشناسان حقوقی روسای ادارات حقوقی و کارشناسان منطقه 2 کشور به شهرکرد سفر کرده است. چیزی که توجه مرا به خود جلب کرد، سخنان ایشان در مورد مغفول ماندن درآمد آموزش و پرورش از 5 درصد عوارض شهرداری هاست.

      پیگیری این موضوع در جای خود کار درستی است ولی اگر در سطح کلان به آن بنگریم و یک حساب سرانگشتی کنیم، خواهیم دید که در اینجا نیز رویکرد آموزش و پرورش به سوی اختلاف طبقاتی و تبعیض است. چرا که 5 درصد عوارض شهرداری ها در صدها شهر کوچک کشور بسیار ناچیز است و فقط ادارات آموزش و پرورش شهرهای کلان از این قانون سود می برند که آن هم اگر زورشان به مافیای زر و زور و قدرت برسد می توانند حقوق خود را استیفا نمایند.

      اما اگر چند سال به عقب بازگردیم و درآمدهای آموزش و پرورش کشور را ورق بزنیم، از لا به لای آن موارد مغفول مانده ی بسیاری را خواهیم یافت. از جمله در زمان وزارت محمدعلی نجفی (1376 – 1368) قانونی در مجلس تصویب شد که به واسطه ی آن 3 درصد از سود خالص سالانه ی فروش و خدمات کلیه ی شرکت های دولتی به آموزش و پرورش اختصاص داده می شد. این قانون باعث شد تا وزارت آموزش و پرورش نه تنها هیچ گونه کمبود و مشکل مالی نداشته باشد، بلکه موجب افزایش بی سابقه ی حقوق معلمان و کارکنان این وزارت خانه گردید.

     ولی پس از تصدی وزارت آموزش و پرورش توسط “حسین مظفر” ،  ضعف مدیریتی وی باعث شد تا “غلامرضا شافعی” وزیر وقت صنایع، لایحه ای را به مجلس ارائه داده و این قانون را لغو کند. متأسفانه مظفر نیز هیچ گونه دفاعی از آن نکرد. از آن زمان به بعد بود که کمبود بودجه و افزایش بدهی های آموزش و پرورش هر سال بیش از پیش سیر صعودی خود را طی کرد و به نقطه ای رسید که اکنون شاهد آنیم.

      ای کاش مسئولین آموزش و پرورش با یک برنامه ریزی درست و اساسی برای همیشه دغدغه ی مالی را از ذهن این وزارت خانه بزدایند تا معلمان و کارکنان آموزش و پرورش نیز بدون درگیری های ذهنی شبانه روزی وقت خود را به جای پیگیری و تلاش برای پیدا کردن شغل دوم و دغدغه ی رساندن حقوق، حداقل به وسط ماه، صرف مطالعه و آموزش صحیح به فرزندان این مرزوبوم نمایند.

یک نظر

 1. عبدالمهدی خواجه

  با سلام
  علاوه بر مواردی که در بالا اشاره کردید، موارد دیگری هم بود نظیر:
  نیم درصد عوارض ناشی از مصرب آب و برق در قبض مربوطه که حذف شد.
  آب و برق رایگان مدارس و ادارات آموزش و پرورش و مکانهای آموزشی
  انشعاب رایگان آب و برق و تلفن برای مدارس و ادارات آموزش و پرورش و مکانهای آموزشی
  توزیع پوشاک و لوازم التحریر رایگان بین دانش آموزان مناطق محروم و اقشار بی بضاعت
  و …