سرخط خبرها
خانه / کارگران / کارخانه «آبگینه» قزوین؛ نمودی از ناکارآمدی خصوصی‌سازی
کارخانه «آبگینه» قزوین؛ نمودی از ناکارآمدی خصوصی‌سازی

کارخانه «آبگینه» قزوین؛ نمودی از ناکارآمدی خصوصی‌سازی

محمدحسین صالح‌نیا-نظر: کارخانه شیشه آبگینه قزوین را باید نمونه‌‎ای رَسا از برون‌زدگی ضایعه خصوصی‌سازی در اقتصاد مولد کشور دانست. در تمامی این سال‌ها کارخانه آبگینه که زمانی به شیشه و بلور مرغوبش شهرت داشت، دست به تعدیل فزاینده نیروی کار زده است و وضعیت این شرکت روز به روز بدتر می‌شود. طی دو سال گذشته نزدیک به ۱۰ مورد اعتراض و تجمع کارگری برای استیفای حقوق کارگران این کارخانه صورت گرفته است. کارخانه‌ای که در گذشته نه چندان دور (پیش از سال ۹۲) نزدیک به ۶۰۰ کارگر داشت و بیش از ۳ تا ۴ شیفت کاری فعالیت می‌کرد، هم‌اکنون حدود ۱۰۰ کارگر استخدامی دارد و تنها یک خط تولیدی، آن هم به علت خاموش نماندن کوره مشغول به کار است.

اسفند ۹۲ یکی از کارگران کارخانه آبگینه، تعداد کارگران شاغل در این کارخانه را ۵۰۰ نفر شامل، ۱۰۰ کارگر استخدام رسمی و ۴۰۰ کارگر قراردادی دانسته بود، این میزان در سال ۹۳ به ۱۰۰ کارگر رسمی و ۲۰۰ کارگر قراردادی و در حال حاضر با اخراج ۱۰۰ کارگر قراردادی در روزهای گذشته به مجموعاً ۱۴۰ کارگر می‌رسد.

تجمعات متعدد کارگران در مقابل فرمانداری، استانداری و کارخانه تا کنون بهایی جز اخراج کارگران نداشته است، چنانکه به دنبال تجمع کارگران در اسفند ۹۳، ۲۰ کارگر این کارخانه اخراج شدند و با اینکه با رأی اداره کار ۱۵ نفر از کارگران به کار خود بازگشتند اما از ورود ۵ کارگر به این کارخانه ممانعت به عمل آمد. چنین وقایعی پیش‌تر هم در آبگینه سابقه داشت، آبان ماه ۹۳ نیز دو کارگر این کارخانه به دلیل پیگیری مطالبات صنفی کارگران اخراج شدند وهمکاران این دو کارگر اخراجی دو روز بعد در اعتراض به اخراج همکارانشان و همچنین حقوق معوقه سه ماه گذشته تجمع کردند.

یکی از کارگرانِ شاغل در کارخانه شیشه آبگینه روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با «نظر» در تشریح آخرین وضعیت کارگران شاغل در این کارخانه، از عدم دریافت حقوق اسفند ماه سال گذشته و تمامی شش ماه آغازین سال جاری خبر داد.

وی ادامه داد: کارفرما به قول خودش ۱۰۰ نفر از کارگران را به مرخصی فرستاده است و از ورود این کارگران قراردادی در روز یکشنبه به کارخانه ممانعت به عمل آمد. و بنا شده است تا تکلیف این کارگران تا ۱۵ روز آتی مشخص شود. همچنین مسئولان کارخانه متعهد شده‌اند ظرف ۱۰ الی ۱۵ روز آتی، حقوق یک ماه کارگران را پرداخت کنند. در طول شش ماه اخیر مبلغی نیز به کارگران پرداخت دشده است که مشخص نیست مربوط به کدام ماه است.

این کارگر شاغل در کارخانه آبگینه با تصحیح گزارشی که پیش از این از اخراج ۸۵ کارگر این کارخانه خبر می‌داد، افزود: تعداد صحیح کارگران اخراجی ۱۰۰ نفر است. منتها مسئولان کارخانه مدعی‌اند که این کارگران را به مرخصی فرستاده‌اند تا هزینه‌های کارخانه کاسته شود، لکن قطعاً هدف اخراج کارگران است.

او در توصیف شِگِردی که عموماً کارفرمایان برای اخراج کارگران به کار می‌گیرند، گفت: همه کارفرمایان همین را می‌گویند. اول از مرخصی کارگران سخن می‌گویند، اما هنگامی که کارگران به مرخصی رفتند و پشتشان باد خورد و نتوانستند سر کار می‌آیند، کارگر را اخراج می‌کنند.

وی ادامه داد: کار‌شناسان معتقدند هنوز هم کارخانه ظرفیت راه‌اندازی مجدد و برون‌رفت از وضعیت موجود را دارد.

وی مجموع بدهی‌های شرکت آبگینه را ۱۷ میلیارد تومان به بانک صادرات، ۱۷ میلیارد تومان به کارخانه غدیر، ۸ میلیارد به شرکت گاز، ۴ میلیارد به بیمه تأمین اجتماعی، ۵۰۰ میلیون تومان به اداره برق، ۱۰۰ میلیون تومان به اداره آب و ۲ میلیارد تومان حقوق و نزدیک به ۲ میلیارد تومان نیز بابت سنوات به کارگران دانست.

یکی دیگر از کارگران آبگینه نیز معتقد است: باوجود اینکه کسی در شرکت کار نمی‌کند اما کوره‌ها به صورت مداوم روشن هستند و گاز مصرف می‌شود و کسی از انگیزه چنین کاری را نمی‌داند.

کارگر دیگری نیز می‌گوید: مقسمی (رئیس هیئت مدیره) ثروت فراوانی دارد به شکلی که می‌تواند به راحتی تمام این بدهی‌ها را تصفیه کند اما چنین کاری را نمی‌کند.

کارگر دیگری اظهار داشت: هیچ کدام از مسئولین استانی پاسخگوی مشکلات به وجود آمده نیستند و ادعا می‌کنند که نمی‌توانند مقسمی را پیدا کنند اما این کار وظیفه مسئولین استانی است.

وی همچنین اعلام کرد: ۹۰۰ نفر طی نامه‌ای مراتب اعتراض خود را به رئیس جمهور اعلام کردند و این تیر آخر ما برای حل مشکلات کارگری بود، البته هنوز اتفاقی رقم نخورده است.

با این وجود مدیر عامل کارخانه آبگینه ضمن تایید تعویق حقوق کارگران شاغل در این واحد صنعتی، بدهی‌های انباشته این کارخانه را عامل اصلی کمبود منابع مالی و همچنین پرداخت نشدن حقوق کارگران دانست.

‎ «مقسمی» با بیان اینکه این واحد از چهار سال پیش با ۷۰ میلیارد تومان بدهی به بخش خصوصی واگذار شده است، افزود: دولت موقع واگذاری این واحد ورشکسته، از میزان بدهی‌های این کارخانه صحبتی نکرده بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین اما نظر دیگری دارد، وی سال گذشته به مهر گفته بود: شرکت شیشه آبگینه قزوین با ۳۰۰ کارگر بدلیل سوء مدیریت در حال تعطیلی است و بدهی ۲۲ میلیارد تومانی این شرکت در صورت عدم تغییر مدیریت، تولید را متوقف خواهد کرد.

علیرضا کشاورز اظهارداشت: شرکت آبگینه با حدود ۳۰۰ نفر شاغل با روشی سنتی تولید می‌کند که از یک ماه سال گذشته تولید آن متوقف شده و بیش از دو میلیارد تومان بدهی به شرکت گاز دارد که هر ماه ۶۰۰ میلیون تومان به این بدهی اضافه می‌شود.

وی تصریح کرد: مجموع بدهی‌های این شرکت بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان است و در بازدید مدیریت هوشمندی برای حل مشکل و خروج از بحران دیده نشد لذا تنها راه خروج از این وضعیت تغییر مدیریت است.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین اظهارداشت: ماهانه ۱. ۵ میلیارد تومان به هزینه‌های این شرکت اضافه می‌شود و چون قادر به خاموش کردن کوره نیستند هزینه‌های گاز نیز همچنان افزایش یافته و تولید کم آن‌ها را دچار مشکلات بیشتر کرده است.

غلامرضا حسن‌پور فرماندار شهرستان البرز نیز در بخش دیگری از جلسه‌ای که با حضور علیرضا کشاورز برگزارمی‌شد، گفت: مدیر فعلی شرکت آبگینه هیچ برنامه‌ای برای خروج از بحران ندارد و شاید به دنبال ورشکسته اعلام کردن شرکت باشد که این کار در حال حاضر نیز اعتراض کارگران را بدنبال داشته که باید برای تغییر مدیریت اقدامی اساسی کرد.

علیرضا محسنی مدیرعامل تامین اجتماعی استان قزوین هم گفت: مالکیت و مدیریت این شرکت تداخل کرده و شرکتی که قبلا ۶۰۰ کارگر داشت به دلیل مشکلات خود هزینه زیادی بر سازمان تحمیل کرد و مجموعا تامین اجتماعی۴۶۰ نفر را بازنشسته کرد و امروز هنوز مشکلات این شرکت حل نشده که نشان می‌دهد هیچ مدیریتی بر آن حاکم نیست.

منبع:

نظرنیوز