سرخط خبرها
خانه / معلمان / کارمند تلقی کردن معلمی
کارمند تلقی کردن معلمی

کارمند تلقی کردن معلمی

هادی فرج تبار

این روزها که شاهد اعتراض گسترده ی معلمان هستیم، بعضی از بینش ها و شعارهای نادرست خود بر عمق فاجعه می افزاید. ابتدا باید اعتراف نمود که معلمان نشان دادند که از فرهیخته ترین و قانون مدارترین اقشار اجتماع هستند. گرچه دل آن ها دریایی از اعتراض و فریاد است اما تنها با سکوت خود و بدون هیچ گونه شعار سیاسی، خواسته های حداقلی خود را فریاد زدند.

در حالیکه معلمان به وضع اقتصادی نابسامان خود معترض هستند اما متأسفانه در اشتباهی اساسی این برداشت می شود که معلمان شعار برابری با سایر کارمندان دولت سر می دهند درحالیکه معلم در هیچ کشور پیشرو، پیشرفته و حتی درحال توسعه ای کارمند تلقی نمی گردد و معلمی اساسا کاری تخصصی است، حال آنکه فراتر از نقشی حرفه ای، در جهان امروز معلم دارای نقش هایی فراحرفه ای تلقی می گردد.

امروزه تلاش جهانی برای بهسازی آموزش به طور عام به معلم بیش از سایر عناصر تعلیم و تربیت می‌پردازد، اگرچه این توجه در برنامه‌های راهبردی وزارتخانه‌ها و دپارتمان‌های آموزشی در کشورهای مختلف جهان طبیعی است ولی ترویج نگاه به آموزش و معلم در برنامه‌های راهبردی امنیت ملی بسیار قابل توجه می باشد.
برنامه مفصل راهبردهای امنیت ملی آمریکا در قرن بیست ‌و یکم در فصل‌های مختلف به ” آموزش” و “معلم ” می‌پردازد، در بخشی از این سند می خوانیم :

رئیس جمهور به وزارت آموزش دستور دهد که با همکاری مقام های ایالتی ، برنامه جامع و فراگیری را برای پیشگیری از بروز کمبود نگران کننده معلمان دارای کیفیت مطلوب، تهیه و تدوین نماید ، افزایش حقوق معلمان و بهبود پشتیبانی زیرساختی، اصلاح فرایند اعطای گواهینامه و گسترش برنامه هایی که مناطق درگیر با مشکلات حاد را مورد توجه قرار می دهند باید در برنامه مزبور مورد تاکید قرار گیرند.

نقش امروزی معلم نقشی فراحرفه ای، منجی عدالت و تغییرات اجتماعی و تأمین کننده ی امنیت ملی محسوب گشته و توجه مادی و معنوی به معلم به عنوان متخصص تربیت انسانی درخور نیاز جامعه ی مشتاق توسعه و پیشرفت همه جانبه، امری اساسی، استراتژیک و تعیین کننده خواهد بود لذا هر حکومتی فارغ از هر ایدئولوژی فکری، معلم حرفه ای را به مثابه اساسی ترین و مهمترین نیاز خود برای رقابت در عرصه جهانی و بقای خود قلمداد می نماید، به همین سبب نلسون ماندلا به عنوان کسی که تغییری بنیادین در نظام جهانی ایجاد نموده است درباره آموزش و پرورش می گوید:

آموزش و پرورش قدرتمندترین سلاح برای تغییر جهان است.

اگر خواهان توسعه هستیم، باید انسان را به عنوان اساس توسعه آموزش و تربیت نماییم، آموزش و تربیت انسان نیازمند مجموعه ای از متخصصان و معلمانی مسلط بر علوم میان رشته ای است، نمی توان نگاه کارمندی به معلم داشت و انتظارات تخصصی از او طلب کرد. با نگاه کارمندی به معلم نمی توان آموزش و پرورشی ساخت که بار تعیین کننده و اساسی آموزش و تربیت انسان را به دوش کشیده و انسانی کارآمد به جامعه تحویل دهد، یک کارمند صرفا وظایف محوله را در ساعات کاری انجام می دهد اما معلمان حرفه ای امروز با شیوه های نوینی مانند درس پژوهی و اقدام پژوهی، مانند یک پژوهشگر محتوی، روش تدریس، اهداف آموزشی و تربیتی و رفتارهای دانش آموزان را بررسی و با تفسیر علمی آنها بازخوردهای لازم را به سیستم برای بهینه سازی و بازشناسی مکرر ارائه می دهند. آنها تمام توجه و تلاش خود را برای هدایت سیستم به سوی هدف متعالی به کار می برند.

اما متأسفانه نگاه سنتی به معلم و عدم تبیین درست نقش های حرفه ای و فراحرفه ای معلم در کشور ما سبب شده است تا نه تنها حمایت های مادی و معنوی از این قشر صورت نپذیرد بلکه حتی در عمل حقوق مادی و معنوی آنان از کارمندان سایر وزارتخانه ها نیز پایین تر باشد و این رفتار جهان سومی، جاهلانه، خائنانه، ظالمانه و ناروا موجب رکود و پسرفت شدید آموزشی و تربیتی، نارضایتی شدید معلمان و خروج وحشتناک نیروهای این وزارتخانه از آن شده است.

همچنین یکی از بزرگترین اشتباهات همه ی مسئولان ارشد کشور و وزرای محترم آموزش و پرورش (قبلی و فعلی) این است که آموزش و پرورش را “سرمایه گذاری” قلمداد می کنند، درحالیکه این فکر در رابطه با آموزش و پرورش کاملا نادرست است، آموزش و پرورش در جهان امروز در قالب هیچ اولویتی نمی گنجد، بلکه در همه ی کشورهای پیشرفته جزو نیاز درجه یک شناخته می شود ولی متأسفانه مسئولان ما همچنان آموزش و پرورش را “نیاز” قلمداد نمی کنند.

خلاصه ی کلام آنکه امروزه آینده ی هر جامعه ای با معلم گره خورده است، اگر تا دیروز نقش معلم صرفا آموزشی و تربیتی تلقی می شد، امروز نه تنها به این نگاه سطحی و ابتدایی محدود نمی گردد، بلکه نقش های فراحرفه ای بر معلم بار گشته است.

تکریم معلم امری آرمانیست و معلمان جامعه ی ما خواهان متخصص شناخته شدن آموزش دهنده و تربیت کننده ی انسان درجهانی هستند که بر معلم نقش هایی فراحرفه ای بار کرده است و اینکه مسئولان ما تربیت انسان را نه سرمایه گذاری بلند مدت بلکه نیازی درجه یک و حیاتی و حقی اساسی برای همه ی انسانهای این سرزمین تلقی نمایند و حق مادی و معنوی معلمان را با میزان تخصص بپردازند نه پنداره ی خائنانه و ظالمانه و غیر انسانیِ ( کارمند اضافی دولت ).

اگر چنین کردیم یعنی برای انسان و تربیت او، عدالت اجتماعی، حرکت به سوی توسعه و افزایش قدرت نظام اسلامی خویش – که همه در زمره ی نقش های امروزی معلم جای می گیرند – ارزش قائلیم و می خواهیم راه توسعه را درست بپیماییم، در غیر اینصورت، ثابت خواهیم کرد جامعه ی جهان سومی هستیم که از توسعه تنها به شعاری از آن اکتفا نموده و حق اساسی آموزش و تربیت انسان را نادیده انگاشته، که بدون شک خیانت و ستمی غیرقابل بخشش در حق انسان و حتی خود نظام است.

اگر به آنجا رسیدیم که دریابیم معلم از چاه نفت با ارزش تر است، آنگاه می توانیم بگوییم ما حرکت خود را به سوی توسعه ی حقیقی آغاز کرده ایم.

“در پیشگاه اهل خرد نیست محترم

هر کس فکر جامعه را محترم نداشت”

 

8 نظر

 1. معلمان چون گوسفند قربانی در عروسی و عزاسر بریده میشن و کسی هم اعتراضی نداره. چرا باید با این حقوق کم معلمی که کارشناسی ارشد و دکتری داره نتونه مثل هیات علمی دانشگاه ها شرکت یا هر فعالیت اقتصادی دیگه ای داشته باشه؟؟؟؟؟؟

 2. پدرکورش,زرتشت

  معلمی شغل نیست عشق بی معشوق است.
  دردبی درمان است.ازدیدمسئولین ما زیادیاند! آندسته ازعزیزانی که گرانترین بارجامعه رابردوش میکشند!!!!

 3. علیرضا کاشفی

  آقای هادی فرج تبار ممنون از متن پخته و حرفه ای شما. در ضمن با خانم مهسا دبیر فیزیک کاملاً موافق هستم.

 4. مهسا دبیر فیزیک

  برادران و خواهران هماهنگی کنید کسی حوزه تصحیح اوراق نره. کسی جلسه کنکور نره.هیچ فرهنگی با غیرتی حق نداره صندوق رای به دوش بگیره خودشو کوچک کنه و … شاید اینجوری این انسانهای خوابزده بیدار شوند.

  • من سالهاست که به حوزه تصحیح – جلسه کنکور ونمیرم
   صندون حمالی انتخابات به دوش نمی گیرم
   سالهاست که بیدارم
   اما همکارانم در خوابند
   همراه نیستند

  • سلام. درود بر شرف همکارانی آگاهی مثل شما

 5. “”به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، سید محمد بطحائی در نشست خبری امروز دوشنبه 18 اسفندماه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر پرداخت فوق العاده شغل معلمان افزود: فوق العاده شغل آموزگاران از چندی پیش پرداخت شده و این موضوع برای دبیران و مربیان پرورشی طی یک ماه آینده پرداخت خواهد شد.

  وی همچنین در خصوص رتبه بندی معلمان گفت: این موضوع دیروز در کمیسیون اجتماعی مجلس نهایی شده و این هفته در دستور کار دولت قرار می گیرد طی رتبه بندی معلمان آنان در چهار رتبه بر اساس فعالیت های خود رتبه بندی شده بعنوان مثال کسی که رتبه یک را می گیرد علاوه بر وضع موجود 70 درصد فوق العاده شغل(!!) آن افزایش پیدا می کند. “”

  قبلا طرح به اینصورت بود که در صورت کسب شرایط 80درصد حقوق اعضای هیات علمی همتراز را به معلم بدند . آقایان این دفعه حرف از 70 درصد افزایش فوق العاده شغل می زنند یعنی اگر شرایطی نظیر تالیف کتاب و مقاله و قبولی در آزمون جامع باشه نهایت 100 هزار افزایش !! واقعا این توهین نیست ؟ در جای دیگری هم گفتند 70 درصد حق شغل که اینهم اگر باشه 200 یا 300 هزار بیشتر نمیشه …
  این طرح ها مفت نمی ارزه !

 6. بحث در مورد رتبه بندی معلمان به سال اینده موکول شد..!!!