سرخط خبرها
خانه / کارگران / کارگرانی که شبانه اخراج می شوند (کارخانه سیمان کارون)
کارگرانی که شبانه اخراج می شوند (کارخانه سیمان کارون)

کارگرانی که شبانه اخراج می شوند (کارخانه سیمان کارون)

شبح بیکاری و اخراج همواره بر فراز سر کارگران موقت (کارگرانی که قراردادهای شغلی موقت دارند) در حال پرواز است. با این نوع قراردادها، امنیت شغلی و امید به آینده، کاملا بی معناست. باید گفت عقد قرارداد موقت به معنای بیکاری پنهان است، بیکاری و اخراجی که همیشه در کمین نشسته، با کوچکترین تلنگر به رونق بازار کسب و کار، کارگران موقت به راحتی قربانی می شوند.

بر طبق آمار رسمی، بیش از 95 درصد کارگران دارای قرارداد موقت هستند و از این میان بیش از 60 تا 70 درصد قراردادهای کار، کوتاه مدت از یک‌ماه تا سه ماهه است. این مساله دست کارفرماها برای تعدیل نیرو و اخراج کارگران را باز گذاشته، حتی در صنایع و واحدهای تولیدی که ماهیت دائمی دارند، کارگران با قراردادهای موقت مشغولند. تمدید قرارداد این کارگران بسته به میزان سود و زیان مقطعی واحدهاست، با هر نوع کاهش و افول سود، بخشی از این کارگران به سادگی بیکار می شوند.

به عنوان نمونه، ایلنا  از اخراج ۳۹کارگر قرار دادی کارخانه «سیمان کارون» در خوزستان به دلیل اتمام قرارداد کاری، با دو ماه حقوق معوقه خبر داد.  به گزارش منابع خبری ایلنا، شب ۳۱ مرداد ماه به حدود ۳۹نفراز کارگران قراردادی شاغل در کارخانه سیمان کارون در شهر کلگیر شهرستان مسجد سلیمان اعلام شده است به دلیل اتمام اعتبار قرار داد کارشان دیگر برای آن‌ها در این واحد صنعتی شغلی وجود ندارد.
به گفته این منبع خبری، این واحد تولید کننده سیمان بیش از ۳۲۰ کارگر رسمی، قراردادی و پیمانی مشغول به کار هستند که هر کدام از آنان دو ماه حقوق طلب دارند. کارگران قرار داد ی هم با سوابق یک تا ۱۵ سال زیر مجموعه یک شرکت پیمانکاری تامین کننده نیروی انسانی کار می‌کنند.
به ادعای کارگران قرار دادی سیمان کارون، پیش از این – اول شهریور ماه سال ۹۳- تعداد ۶۵ نفراز کارگران قراردادی شاغل در کارخانه سیمان کارون به بهانه اتمام قرار داد کاری اخراج شده بودند که ۲۹ نفر(که اسامی آنان در لیست اخراج امروز نیز است) بعد از پی گیری‌ از نهادهای دولتی مستقر در استان همچون استانداری، فرمانداری، اداره کار و اعضای شورای شهر «گلگیر» در اوایل مهر ماه سال ۹۳ مجددا به کارشان بازگشتند.
منابع کارگری همچنین به ایلنا گفتند از دو ماه پیش فعالیت تولیدی کارخانه سیمان کارون محدود شده و کارفرما به اجبار حدود ۲۵۰ نفر از کارگران خود را به مرخصی اجباری فرستاده است.

کارگرانی که مرخصی اجباری می گیرند یا شبانه اخراج می شوند،ناگزیرند تاوان کسادی بازار صنایع و زیاده خواهی ها را با بیکاری خود بپردازند. بار مشکلات روزافزون اقتصادی، همچنان بر دوش کارگران و طبقات فرودست جامعه، سنگینی می کند.