سرخط خبرها
خانه / کارگران / کارگران تنها نیستند
کارگران تنها نیستند

کارگران تنها نیستند

فاجعه معدن سوما در ترکیه،  در ابعاد ملی و جهانی اعتراضات گسترده ای به همراه داشت.

در اعتراضات ترکیه، علاوه بر اتحادیه های کارگری این کشور، معلمان، دانش آموزان دبیرستان و دانشجویان نیز سازمان یافته شرکت داشتند. حجم همبستگی گروههای مختلف در این اعتراض همگانی خارج از تصور بود.  تا جایی که دولت ترکیه به وحشت افتاد و سعی  کرد آمار واقعی کشته شدگان را مخفی  نگه دارد.

بازتاب این خبر دردناک در عرصه جهانی نیز بسیار گسترده بود. فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری (ITUC) و اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (IndustriALL Global Union) مرگ صدها کارگر در معدنی در سومای ترکیه را محکوم کرده و در همین زمینه بیانیه هایی  صادر نمودند. در متن بیانه اتحادیه جهانی کارگران صنعتی آمده است:

“این حادثه باید به عنوان دلخراش ترین حادثه معدن در تاریخ جهان مدرن ثبت گردد. عمق تراژدی با بی توجهی عمیق دولت ترکیه و کمپانی های خصوصی بیشتر نمود پیدا می کند. این قابل پذیرش نیست که کارگران معدن ترکیه از ابتدایی ترین حقوق انسانی که کار در محیط ایمن است، محروم بوده و در عوض از آنها انتظار برود که به قیمت جان خود برای کمپانی ها سودآور باشند.

شاخص امنیت شغلی معادن در ترکیه پایین ترین رتبه در اروپا و سومین رتبه پایین در جهان را داراست. در هفت ژانویه 2013، هشت کارگر در معدنی دیگر در ترکیه جان خود را از دست دادند. تداوم این روند یعنی کشتار آگاهانه کارگران معدن.

ما از دولت ترکیه می خواهیم که معاهده 176 سازمان جهانی کار در زمینه سلامت و امنیت شغلی در معادن را کاملا به اجرا درآورد. این کشتار باید متوقف گردد. ما ازسیاستمردان ترکیه می خواهیم ارجح تر ازسودآوری کمپانی ها، به حفظ جان کارگران بیندیشند. ”

………………………………………………………………………………………..

در ایران نیز با وجود موج جدیدی از تهدید و بازداشت علیه فعالان کارگری در آستانه روز جهانی کارگر وبا وجود ادامه بازداشت غیرقانونی دو تن از فعالان و اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، آقایان جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی، تشکل ها و فعالان کارگری و صنفی که همواره به مصائب ناگوار کارگران ایران مانند وضع معیشتی نابسامان، بازداشت های گسترده، قراردادهای سفید و عدم امنیت شغلی اعتراض کرده اند، این روزها به صورت های مختلف، همدردی خود را با جامعه کارگری ترکیه نیز اعلام داشته اند.

جمعی از فعالان کارگری با برگزاری یک تجمع اعتراضی در سنندج، ضمن محکوم کردن بازداشت جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی، حداقل دستمزدها در ایران را شرم آور خوانده و وضع معیشتی کارگران در ایران را برده وار توصیف کردند. بخشی از شعارهای این تجمع، درخواست آزادی کارگران زندانی همچون رضا شهابی و شاهرخ زمانی بوده است. قسمتی از این مراسم نیز به گرامی داشت کارگران جان باخته در سومای ترکیه اختصاص داشته است.

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی، پیام تسلیتی ارسال کرده که در آن دولت ترکیه و معدنداران را مقصرین اصلی این فاجعه دانسته.

آقای اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان هم ضمن ابراز همراهی با مواضع کارگران، فاجعه معدن در سومای ترکیه را به بازماندگان این حادثه دردناک و به جامعه کارگری ایران تسلیت گفته است.

اینها همه نشان می دهد که کارگران تنها نیستند، نه در ایران و نه در ترکیه.

نشان می دهد که هیچ چیز نمی تواند مانع همدلی، همبستگی و اعتراض مشترک باشد، نه دولتها، نه بازداشت ها و نه سودجویی کمپانی های غول پیکر. این موج را سر باز ایستادن نیست، آن را نمی توان به سادگی متوقف کرد.

نسرین هزاره مقدم