سرخط خبرها
خانه / کارگران / کارگران لوله نورد صفا: چهار ماه دستمزدمان به گروگان گرفته شده است، مشاورمان نیز زندانی است
کارگران لوله نورد صفا: چهار ماه دستمزدمان به گروگان گرفته شده است، مشاورمان نیز زندانی است

کارگران لوله نورد صفا: چهار ماه دستمزدمان به گروگان گرفته شده است، مشاورمان نیز زندانی است

صدها کارگران لوله و نورد صفا در طوماری ضمن اعلام حمایت از «شاپور احسانی‌راد»، فعال کارگری در ساوه که دو شب پیش (شنبه ۲۶ اردیبهشت) در منزلش بازداشت شد، اعلام کردند کارفرما ۴ ماه از دستمزدشان را به گروگان گرفته است تا آن‌ها را به صورت «برده وار» وادار به کار کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران لوله و نورد صفا که از ابتدای اردیبهشت امسال در اعتراض به تعویق در پرداخت مطالباتشان اعتصاب کرده‌اند، در این طومار با اشاره به ۶ سال سابقه بدحسابی کارفرما در پرداخت دستمزد‌ها، گفته‌اند «تنگ دستی ناشی از این وضعیت عده‌ای از کارگران را وادار کرده است از قالی زیرپایشان تا زیور آلات ناچیز همسران و بچه‌ها را به فروش برسانند و گذران کنند.»

کارگران معترض با شرم آور خواندن «دزدی از دسترنج و دستمزد و سفره کارگر»، خبر داده‌اند وضعیت خانوادگی عده‌ای از کارگران با تداوم این شرایط متزلزل شده است و وضعیت درمانی و بهداشتی برخی از خانواده‌ها تحت تاثیر این شرایط «حتی به مرگ نوزاد ختم شده است.»

امضا کنندگان این طومار با اشاره به خلف وعده کارفرما مبنی بر پرداخت یک ماه حقوق در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۹۴، از تهدید به اخراج کارگران و ایجاد جو ارعاب و فشار روانی در کارخانه که خشم آنها را برانگیتخته است، انتقاد کرده‌اند.

کارگران لوله و نورد صفا در ادامه مسئولیت ناشی از دیر پرداخت کردن دستمزد‌ها را که باعث تشدید فشار روحی، روانی و معیشتی بر کارگران می‌شود، بر عهده کارفرما و مدیران ارشد کارخانه دانسته‌اند.

معترضان در عین حال با اعلام حمایت از شاپور احسانی‌راد، کارگر بازنشسته پروفیل ساوه که گفته می‌شود به اتهام تحریک کارگران لوله و نورد صفا بازداشت شده است، اعلام کرده‌اند آقای احسانی راد را به عنوان مشاور در امور کارگری انتخاب کرده بودند.

کارگران لوله و نورد صفا در پایان این طومار خواستار پرداخت حقوق ۴ ماه گذشته، واریز ۱۶ ماه حق بیمه عقب افتاده به سازمان تامین اجتماعی و پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان بدهی تعاونی مصرف کارکنان شده‌اند.

گفتنی است این طومار تا لحظه تنظیم خبر به امضای نزدیک به ۳۰۰ کارگر لوله و نورد صفا رسیده است.

در عین حال، بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران، دیروز، بیست و هشتم اردیبهشت، همزمان با حضور  مسئولین (رئیس اداره کار ساوه، معاون سیاسی امنیتی فرمانداری ساوه و مدیر عامل کارخانجات لوله و نورد صفا) در مجمع عمومی کارگران، مامورین امنیتی بنا بر درخواست دادستانی ساوه دو نفر از نماینده های کارگران را (به بهانه مذاکره با این نماینده ها)  از کارخانه خارج و به سوی دادگستری این شهر بردند. اما این عمل مامورین امنیتی با عکس العمل قاطعانه کارگران مواجه شد و آنان در  اعتراض به خارج کردن نماینده هایشان از کارخانه، ادامه مذاکرات را به بازگشت آنان موکول کردند که در پی این وضعیت  نیروهای امینتی به ناچار از دم در دادگستری ساوه، مجبور به بازگرداندن نماینده های کارگران به کارخانه شدند.

بنا بر این گزارش، در ادامه این مذاکرات مدیر عامل کارخانه با ذکر این نکته که 16 ماه بیمه کارگران به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز و این مشکل حل شده است پیشنهادهای زیر را جهت پایان اعتصاب به کارگران ارائه داد:

1- ششم تا نهم هر ماه دستمزد کارگران پرداخت میشود

2- از مهر ماه به جای 30 روز، 40 روز حقوق پرداخت خواهد شد که در این صورت دو ماه از 4 ماه دستمزد معوقه کارگران تصفیه خواهد شد

3- دو ماه باقی مانده از دستمزد معوقه کارگران در صورت خوب بودن تولید تا آخر سال پرداخت خواهد شد

4- شورای تامین شهر ساوه، کارفرما را مکلف به اجرای موارد فوق میکند و چنانچه در این رابطه از سوی کارفرما قصوری صورت بگیرد تحت تعقیب قضائی قرار خواهد گرفت

در مقابل این پیشنهادات کارگران لوله نورد صفا خواهان تسویه حساب نزدیک به 17 ماه بیمه خود با سازمان تامین اجتماعی، تسویه معوقات مزدی تا پایان سال 93، پرداخت بموقع دستمزد ماهانه و اجرای بیمه تکمیلی  بودند.

در این نشست، رئیس اداره کار ساوه با طرح این نکته که انتخاب نماینده های کارگری مراحل قانونی دارد و طی دو هفته آینده به این مسئله رسیدگی خواهد شد تلاش کرد در فحوا قانونی بودن  نماینده های کنونی کارگران را  مورد تخطئه قرار بدهد.

خبر تسویه حساب کارخانه لوله و نورد صفا با صندوق سازمان تامین اجتماعی در مورد 16 ماه بیمه کارگران با این استدلال از سوی کارگران که اگر اینها اینقدر پول داشتند که توانستند بیمه هایمان را تصفیه کنند چرا حاضر به پرداخت حتی یکماه دستمزد معوقه نیستند، خبری مغشوش و غیر قابل باور از سوی آنان به حساب میاید.

 بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران ، با توجه به تاخیر در شروع مذاکرات بدلیل خارج کردن نماینده های کارگران از کارخانه و بر هم خوردن مجمع عمومی، نتیجه ای نهایی و مصوب از قبول یا رد پیشنهادات کارفرما و مسئولین دولتی ساوه از سوی کارگران حاصل نشد و آنان تصمیم گرفتن با تداوم اعتصاب، فردا صبح با برگزاری مجمع عمومی در رد یا قبول پیشنهادات ارائه شده تصمیم گیری کنند.