سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / کارگران مهاجر قطر به جرم اعتصاب بازداشت شدند
کارگران مهاجر قطر به جرم اعتصاب بازداشت شدند

کارگران مهاجر قطر به جرم اعتصاب بازداشت شدند

اعتصاب در قطر به ندرت اتفاق می افتد.  در این کشور،برای نیروی کار که عمدتا کارگران مهاجر هستند، حق اعتراض و اعتصاب به رسمیت شناخته نمی شود. اما پس از آنکه کارفرمایان پروژه نوسازی هتل دوحه از کارگران خواستند که غروب جمعه گذشته یعنی غروب یک روز  تعطیل کار کنند، حدود 800 تن از کارگران مهاجر دست به اعتصاب زدند. این کارگران که پیش از این  از شرایط قراردادهای ناعادلانه شغلی و درآمدهای پایین تر از خط فقر به تنگ آمده بودند، دست از کار کردن کشیدند. اعتصابیون،  از کشورهایی مانند هند، نپال، سریلانکا و بنگلادش برای کار به قطر آمده اند و در پروژه نوسازی هتل دوحه قطر مشغول به کار هستند.

در جریان این اعتصاب، 100 تن از کارگران توسط پلیس قطر بازداشت شدند. شاهدان به دوحه نیوز گفته اند در روز اعتصاب، کارفرماها با کارگران اعتصابی برخورد فیزیکی کردند و پس از آن، پلیس وارد عمل شد و 100 کارگر را به بازداشتگاه مرکزی دوحه منتقل کرد. این کارگران بازداشتی در معرض اخراج از کشور قرار دارند و قرار نیست حق و حقوق معوقه آنها پرداخت شود.

آن چیزی که در قطر اتفاق می افتد، مصداق روشن برده داری مدرن است. کارگران مهاجر قبل از ترک کشورهای خود محبور به امضای قرارداد می شوند، اما در عمل بعد از رسیدن به قطر گذرنامه های آنها ضبط می شود و قراردادها معلق می گردد. در نهایت، آنها مجبورمی شوند  به کاراجباری یا به عبارت بهتر بردگی با دستمزدهایی در حدود یک سوم دستمزدهای توافق شده قبلی تن بدهند.

یکی از کارگران مهاجر  به خبرنگار دوحه نیوز گفته است: ” من سخت کار می کنم، حقوقم خیلی کم است و همیشه با تاخیر پرداخت می شود. کیفیت غذا وحشتناک است و وقتی مریض می شویم، کمپانی از دستمزدهای ما کم می کند.”

اما آن چیزی که جالب است، آخرین توئیت  وزیر کار قطر بعد از این اعتصاب و دستگیری ها در صفحه توییتر شخصی اش است. او نوشته است: تعطیلی آخر هفته کارگران نباید کمتر از 24 ساعت متوالی باشد. روز جمعه روز تعطیل است. هیچ کس به جز کارگران شیفتی نباید روز جمعه کار کند!

این دوگانگی در عمل و رفتار نتیجه یک خلا قانونی است، حق اعتصاب در قطر به رسمیت شناخته نمی شود . کارکردن بدون داشتن حق اعتصاب نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت.

………………………………………………………………………..

در حالیکه در قانون کار خیلی از کشورها به کارگران حق اعتصاب داده نشده، گروههای کارفرمایی در سازمان جهانی کار در صدد تضعیف بیشتر این حق در عرصه جهانی هستند. این نمایندگان کارفرماها و سرمایه داران بین الملی اعتصاب را نه یک حق مسلم برای کارگران که عامل اخلال و سبب بروز بحران اقتصادی می دانند.

نسرین هزاره مقدم

 

منابع:

http://dohanews.co/

و

http://www.ilo.org/global/lang–en/index.htm