سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / کارگران پاکستانی شرکت شل (Shell) پیروز شدند: قراردادهای موقت تغییر کرد
کارگران پاکستانی شرکت شل (Shell) پیروز شدند: قراردادهای موقت تغییر کرد

کارگران پاکستانی شرکت شل (Shell) پیروز شدند: قراردادهای موقت تغییر کرد

دو سال تلاش برای تغییر و مبارزه در جهت احقاق حق، در شرکت چندملیتی نفت و گاز شل (Shell) در پاکستان بی نتیجه نماند: سیصد قرارداد شغلی موقت به قرارداد دائم تبدیل شد.

علیرغم این که مدیریت شرکت و کارفرمایان، دو سال تمام درخواست کارگران این کمپانی برای ثبت اتحادیه (union) و تغییر قراردادهای شغلی را نادیده گرفتند، حمایت فدراسیون اتحادیه های صنایع نفت، گاز و انرژی پاکستان (PCEM) از کارگران شل، به موفقیت آنها منجر شد.

در سال 2013، حدود 300 کارگر پاکستانی شل، شاغل در واحد صنعتی کراچی، درخواستی برای ثبت یک اتحادیه به نام اتحادیه کارگران پاکستانی شل، تنظیم کردند. در سال 2014، دفتر مرکزی ثبت تشکل های کارگری در پایتخت این کشور، اسلام آباد، پس از دریافت دادخواست مدیریت کمپانی شل علیه این کارگران، درخواست ثبت تشکل کارگری را مردود اعلام کرد. در دادخواست مدیریت آمده بود که این کارگران، قراردادی هستند و در زمره کارگران شل محسوب نمی شوند، بنابراین نمی توانند برای ثبت تشکل اقدام کنند. این دادخواست در حالی تنظیم و ارسال شده بود که تنها 59 کارگر شرکت شل در پاکستان، قرارداد رسمی دارند و حدود 500 کارگر دیگر، به صورت قراردادی و پیمانی مشغول به کار هستند.

پس از آن، PCEM که یک فدراسیون کارگری گسترده در پاکستان و یکی از اعضای رسمی فدراسیون جهانی صنایع (IndustriALL) است، از این کارگران اعلام حمایت کرد.

حمایت این فدراسیون و اتحادیه های عضو آن و همچنین کنش های متعدد کارگران پاکستانی شل در دو سال گذشته، پس از دو سال به موفقیت منجر شد: قراردادهای شغلی 300 کارگر به قرارداد دائم مبدل شد، علاوه بر این، این کارگران هم اکنون یک اتحادیه کارگری ثبت شده نیز دارند، اتحادیه ای که به عضویت PCEM یا همان فدراسیون اتحادیه های صنایع نفت، گاز و انرژی پاکستان نیز درآمده است.

شرکت چند ملیتی شل، در مقابل اتحاد کارگران پاکستانی شکست خورد.

اتحاد کارگران، ضامن پیروزی و احقاق حق جمعی است.

ترجمه: نسرین هزاره مقدم

………………

منبع:

وبسایت رسمی اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL)

یک نظر

  1. سلام وسپاس ترجمه خوبی بود .ای کاش موارد وروش های مبارزه کارگران پاکستانی را تا نیل به پیروزی در این مرحله را هم در روزهای اینده گام به گام ترجمه نمایید ،تا از ان تجربه ها ما کارگران ایران بهره مند گردیم .با احترام