سرخط خبرها
خانه / کارگران / کارگران پیمانکاری شهرداری ها در تنگنای معاش
کارگران پیمانکاری شهرداری ها در تنگنای معاش

کارگران پیمانکاری شهرداری ها در تنگنای معاش

حقوق معلم و کارگر

در سالهای گذشته واگذاری خدمات شهری به پیمانکاران، کارگران  بخشهای مختلف شهرداری ها را با مشکلات بسیار مواجه کرده است.

پیمانکاران خرد و درشت در شهرداری با در اختیار گرفتن پروژه ها، بخش اعظم حقوق کارگران را زیر پا می گذارند و شهرداری ها هم در این میان از خود سلب تکلیف می کنند.

دستمزد کارگران به موقع پرداخت نمی شود، امنیت شغلی ندارند و حتی گاهی با عوض شدن پیمانکار، برای پیگیری مطالبات نقدی و غیرنقدی دستشان به هیچ جا بند نیست.

این واگذاری های بی حساب و کتاب در حالی انجام می شود که چندی پیش محسن سرخو رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، این واگذاری ها را خلاف قانون دانست و گفت: بر اساس مصوبات دولت قبل، سازمان های دولتی و نهادهای عمومی مکلفند مستقیم با کارگران قرارداد ببندند.

وضعیت نابسامان کارگران شهرداری ها در موارد متعددی مانند کارگران شهرداری اهواز به اعتراض و تجمع این کارگران انجامیده که باز هم از طرفی چون این کارگران قرارداد رسمی ندارند، نه می توانند به صورت کاملا متشکل و سازمانیافته اعتراض کنند و نه کارفرمایان شرکت های پیمانکاری و مدیران شهرداری ها خود را مکلف به پاسخگویی به آنها می دانند.

در نهایت این وظیفه دولت و نهادهای دولتی است که در امور مربوط به کارگران خدماتی شهرداری ورود کنند و از تضییع حقوق کارگرانی که بار سنگین زیباسازی و رفت و روب شهرها و کلانشهرها برعهده آنهاست، جلوگیری کنند.