سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / کنیا : معلمان خواستار افزایش دستمزد عقب افتاده هستند (10 سپتامبر 2015)
کنیا : معلمان خواستار افزایش دستمزد عقب افتاده هستند (10 سپتامبر 2015)

کنیا : معلمان خواستار افزایش دستمزد عقب افتاده هستند (10 سپتامبر 2015)

مترجم: بهزاد قوامی

………………………………………..
سازمان آموزش بین الملل (EI) از اتحادیه های آموزشی کشور کنیا که عضو این سازمان هستند و از حکم دادگاه عالی آن کشور که اخیرأ در ارتباط با تعهد افزایش پرداخت معلمان بعد از ۱۸ سال، صادر شده است، قاطعانه حمایت کرد.

در ماه جولای ، معلمان کنیا درخواست افزایش پرداخت بیش از 50 درصد را به دادگاه کار  ارائه دادند.

با این حال، کمیسیون خدمات معلمین (TSC) ، مؤسسه مسئول استخدام و اخراج معلمان و ارائه مشاوره به دولت در امور مربوط به حرفه تدریس ، ادعا کرد که این افزایش غیرقابل تحمل است. اما درخواست تجدید نظر این کمیسیون، علیه تصمیم دادگاه کار، توسط دیوان عالی کشور در 24 آگوست، رد شد.

وزارت آموزش و پرورش کنیا در حال حاضر اتحادیه ملی معلمان آن کشور ( KNUT ) را به مذاکره دعوت کرده است.

ویلسون سوسیون، دبیرکل اتحادیه ملی معلمان کنیا (KNUT) که  ریاست کمیته منطقه ای EI در آفریقا را بعهده دارد، صراحتأ تأکید کرد که : ” ما بنا نداریم در ارتباط با حکم دادگاه کار، با دولت مذاکره کنیم و حکم این دادگاه لازم الاجراست.”

وی اضافه کرد که معلمان “در میان مالیات دهندگان مطیع ترین ” افراد بوده و همانطور که سال قبل گفته بود، سزاوار افزایش حقوق هستند.

اتحادیه ملی معلمان کنیا (KNUT) نیز استدلال کمیسیون خدمات معلمین (TSC) را که عنوان کرده بود، هیچ پولی که به افزایش حقوق معلمین اختصاص داده شود، در دسترس نیست، قاطعانه رد کرد.

سوسیون، با اشاره به اینکه درآمد مالیات بر درآمد سالانه حدود 2.5 میلیارد دلار است عنوان کرد : ” ما اعتقاد داریم ، ادعای وزارت دارایی که می گوید منابع مالی کافی برای افزایش حقوق معلمین وجود ندارد،کاملأ بی اساس است.”
موسز ناتورما، از معلمان ادوار قبل اتحادیه آموزش کنیا (KUPPET) و عضو دیگر سازمان (EI)، نیز کمیته خدمات معلمین (TSC) را به نفاق و دورویی متهم کرد و عنوان کرد : ” TSC با ادعای حمایت قانونی نمی تواند باعث قانون گریزی شود.”

این وضعیت پرتنش باعث شده تا دانش آموزان ابتدایی و متوسطه برای اتمام مدرسه و برگزاری امتحانات ملی چند هفته بلاتکلیف بمانند.
اتحادیه ملی معلمان کنیا (KNUT) و اتحادیه  معلمان متوسطه آن کشور (KUPPET) از همه معلمین درخواست کردند در مدارس حضور نیابند و از اولیاء دانش آموزان نیز خواستند از اعتراضات معلمان حمایت کنند.
سوسیون، دبیرکل اتحادیه ملی معلمان کنیا، گفت : ” ما نیز اولیاء دانش آموزان هستیم. مبارزه اتحادیه ها برای بهبود کیفیت آموزشی و ارتقاء انگیزه معلمین است. ما مایل نیستیم اعتصاب کنیم و بیرون از مدارس، راهپیمایی کنیم و این هیچگاه خواسته قلبی ما نبوده است، ما مجبور هستیم و این تنها راه حل باقیمانده است.”
در کنیا، حمایت عمومی قابل توجهی در دفاع از اعتصابات به پشتوانه اتحادیه های کارگری و به واسطه رسانه های اجتماعی از طریق هشتگ #حقوق معلم صورت گرفته و بسیار همه گیر شده است.
کنگره اتحادیه های کارگری کنیا (TUC -K ) نیز ضمن حمایت کامل از اعتصاب معلمین ، از دولت خواست تا تمکین به قانون و نظم را بپذیرد. موکوایا ، معاون دبیر کل کنگره اتحادیه های کارگری کنیا (TUC -K) صریحأ اعلام کرد : ” درخواست ما از دولت تنها پرداخت ۱.۳ میلیارد شیلینگ کنیا (۱۳ میلیون دلار) در ماه است. دولت می تواند این مقدار را به طور کامل پرداخت نماید.”
حقوق و مزایا در کنیا برای یک معلم تازه کار، در حال حاضر حدود ۱۶۰ دلار در ماه است. حدود چند دهه، دولت با اتحادیه ها بر سر پرداختها در حال نزاع و بحث قانونی است. معلمان کنیایی از قبل از استقلال آن کشور، خواهان بهبود مزایا و پرداختها هستند. در سال ۱۹۹۷، قبل از انتخابات عمومی آن کشور یک اعتصاب، سیستم آموزشی کنیا را برای دو هفته فلج کرد، که نتیجه آن منجر به افزایش پرداختها شد البته این افزایش در بازه زمانی ۵ ساله محقق شد. این توافق تا به امروز  هنوز در حال اجرایی شدن است.

منبع:

وبسایت سازمان آموزش بین الملل (EI)