سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / کودکان روستاهای سقز در حسرت داشتن مدرسه……
کودکان روستاهای سقز در حسرت داشتن مدرسه……

کودکان روستاهای سقز در حسرت داشتن مدرسه……

 در بیش از 10 روستا از توابع شهرستان سقز، دانش آموزان به دلیل نبودن مدرسه راهنمایی و دبیرستان و نیز ناتوانی از پرداخت هزینه های هر روزه سفر با خودرو به مناطق دارای مدرسه راهنمایی و دبیرستان، از ادامه تحصیل باز می مانند.

در این مناطق دختران کرد به دلیل محدودیت های بیشتر برای طی مسافت های طولانی، بیش از پسران مجبور به ترک تحصیل می شوند.

در همین رابطه کمال روشنگر مسئول خانه بهداشت روستای عرب لنگ و گورقلعه می‌گوید: نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان دخترانه در اغلب روستاهای شهرستان سقز به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

در حال حاضر روستاهای سرشیو سقز، جوشن، عرب لنگ، کسنزان، سوموقلو، قشلاق، بهرام و… مدرسه راهنمایی و دبیرستان ندارند. آموزش و پرورش صرفا به روستاهای دارای دانش آموزان ابتدایی معلم می فرستد و دانش آموزان فقط تا کلاس ششم می توانند تحصیل کنند.

وی می افزاید: دانش آموزان پسر در این روستاها برای رفتن به مدرسه راهنمایی باید حداقل مسافت 10 کیلومتر را با پای پیاده طی کنند زیرا پرداخت هزینه ایاب و ذهاب خارج از توان خانواده هایشان است، طاقت فرسا بودن طی هر روزه این مسیر طولانی موجب ترک تحصیل اکثر دانش آموزان پسر می شود.

در چنین شرایطی تکلیف دانش آموزان دختر روشن است و تقریبا همه آنها بعد از کلاس ششم ترک تحصیل می کنند. بازماندن از تحصیل به روحیه نوجوانان روستا ضربه بسیار بدی وارد می کند.

مسئول خانه بهداشت روستای عرب لنگ و گورقلعه درباره دیگر محرومیت های روستاهای سقز به خبرنگار بسیج سازندگی گفت: این روستاها با مشکل کم آبی و فقدان لوله کشی آب مواجه هستند. آب و فاضلاب روستایی اصلا توجهی به آب شرب مردم روستاها ندارد و این مسئله باعث نگرانی و ناراحتی مردم شده است. در برخی از روستاها شبکه فاضلاب وجود ندارد و تمام فاضلاب ها به زمین های روستا ریخته می شود که این برای سلامتی مردم بسیار مضر است و تا کنون فکری برای آن نشده است.

مسئول خانه بهداشت در ارتباط با چگونگی معیشت مردم این مناطق گفت: اکثر مردم روستا دامداری و کشاورزی می کنند و از این طریق رزق و روزی خود را بدست می آورند ولی جوانان به دلیل مشکل بیکاری مجبورند که به شهر بروند و در آنجا به دنبال کار باشند و به دلیل اینکه نتوانسته اند در روستا ادامه تحصیل بدهند اغلب وارد شغل های کاذب می شوند.

منبع:

خبرگزاری فارس، بیست و هفتم مردادماه