سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارشی ازوضعیت زندگی معلمان در عسلویه
گزارشی ازوضعیت زندگی معلمان در عسلویه

گزارشی ازوضعیت زندگی معلمان در عسلویه

زندگی دسته جمعی در خانه های کوچک، قدیمی و مرطوب، تحمل آلودگی هوا، نبود سرویس آمد و شد، شرایط سخت تامین مواد غذایی، دو زبانه بودن دانش آموزان، حقوق پایین و هزینه های بالا و رنج بیمارهای ناشی از شرایط محیطی از جمله مشکلات معلمان در عسلویه است.

یکی از معلمان غیر بومی مدارس شهرستان عسلویه از دشواری خود در تفهیم مطالب درسی به دانش آموزانش که دو زبانه هستند سخن می گوید و از نیروی مضاعفی که این کار طلب می کند.

آلودگی هوا و شرایط سخت کار و بروز بیماری از دیگر مشکلاتی است که «افشار رحیمی» به آن اشاره دارد و می گوید:10 تا 12 معلم در عسلویه در یک اتاق 12 متری ساکن هستند و آنان از فرصت مطالعه و استراحت بی بهره اند و کسانی که بخواهند مطالعه ای داشته باشند باید در فضای باز مطالعه کنند.

وی اضافه کرد: برخی از معلمان که امکان و شرایط پرداخت اجاره خانه ندارند در طبقه دوم کارگاهها همراه با کارگران شرکت های پیمانکاری نفت و گاز در عسلویه زندگی می کنند.

رحیمی اظهار داشت : در عسلویه معلمان جز رنج چیزی ندیده اند و اکثر آنها در تلاش برای فرار از این زندگی فلاکت بار هستند.

وی که معلم پایه های دوم، سوم و پنجم ابتدایی است، یادآور شد: مشکلات زندگی و گرفتاری معلمان در عسلویه به حدی است که بحث آموزش بچه ها در مرحله آخر قرار گرفته است.

رحیمی به سخنان مسوولان مبنی بر تامین معیشت معلمان اشاره کرد و گفت: این امر در عسلویه اصلا دیده نشده و زندگی معلمان در شان آنان نیست.

یکی از مدیران مدارس عسلویه نیز در این ارتباط گفت: بیش از دو سوم معلمان عسلویه غیر بومی هستند به همین دلیل با مشکل مسکن، غذا و ایاب و ذهاب روبرو هستند.

پیمان میرشاملو افزود: حقوقی که معلمان می گیرند جوابگوی اجاره منزل در نقاط خوب شهر نیست و بناچار در نقاط دور از شهر با فاصله زیاد خانه اجاره می کنند.

وی بیان کرد: در خانه های قدیمی با سقف چوبی که آنان اجاره می کنند گاه 24 نفر در یک منزل دو و یا سه خوابه زندگی می کنند و هیچ حمایتی مالی از معلمان در زمینه هزینه مسکن نمی شود.

میرشاملو اضافه کرد: آموزش و پرورش از خود هیچ درآمدی ندارد و در شهرستانی مثل عسلویه که به دلیل وجود تاسیسات نفت و گاز به عنوان قطب اقتصاد مملکت به شمار می رود باید از این ثروت خدادادی کمکی به آموزش و پرورش صورت گیرد تا زمینه تربیت و آموزش فرزندان این شهرستان فراهم شود.

وی گفت: منطقه عسلویه به عنوان منطقه ویژه اقتصادی دارای برخی مدارس غیر استاندارد است و وضعیت نابسامان معلمان آن نیز ، بخش آموزش را با مشکل روبرو کرده است.

میرشاملو اظهارکرد: معلمان درعسلویه به آرامش و آسایش نیاز دارند تا بتوانند بر روی ارتقای سطح آموزشی دانش آموزان متمرکز شوند.

وی ادامه داد: بسیاری از معلمان عسلویه به دلیل شرایط سخت زندگی حتی نمی توانند تشکیل خانواده بدهند و بیشتر مجرد هستند.

این مدیر مدرسه گفت: مشکلات آموزش و پرورش نیازمند همکاری و عزم عمومی همه دستگاهها و مردم است که در شهرستانی مانند عسلویه با وجود منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس وجود این مشکلات جای سوال دارد.

وی بیان کرد: با توجه به بافت خاص فرهنگی، مذهبی و زبان حاکم بر منطقه می طلبد برای شهرستان عسلویه برنامه جامعی نوشته شود.

میرشاملو با تاکید بر این که همه باید به فکر عسلویه باشند یادآور شد: عسلویه جزو همین مملکت است و اگر به فکر آموزش و پرورش آن نباشیم زیان آن متوجه همه جامعه می شود.

یکی از معلمان زن در عسلویه گفت: مهمترین مشکلات عسلویه آلودگی شدید هوا و استنشاق بوی شدید گاز است که این امر باعث بروز مشکلات زیادی شده است.

عاطفه زمانی افزود: با این شرایط سخت زندگی تفاوت بدی آب و هوا در عسلویه با سایر همکاران در استان های دیگر تفاوت چندانی ندارد این درحالی است که ما در شرایط غیر قابل تحمل زندگی می کنیم.

وی اضافه کرد: معلمان در عسلویه باید مانند دیگر ادارات و دستگاههای اجرایی حق ویژه بگیرند این درحالی است که معلمان این منطقه نه تنها از این حق بلکه از حق مسکن، ایاب و ذهاب و غذا که بیشتر کارکنان دستگاههای اجرایی از سازمان منطقه ویژه پارس می گیرند، محروم هستند.

زمانی گفت: آلودگی هوای عسلویه بر جسم و هوش دانش آموزان این منطقه تاثیر منفی داشته و این کار معلمان منطقه را دشوارتر کرده است.

وی با بیان این که کار درعسلویه از هر جهادی مهمتر است اضافه کرد: معلمان این منطقه خوابگاه مشخص ندارند و بناچار گاه 24 نفر در یک منزل قدیمی با کمترین امکانات زندگی می کنند.

زمانی یادآور شد: در آشپزخانه معلمان در یک خانه به تعداد آنها سیلندر گاز (پیک نیک) گذاشته شده که اگر یکی از آنها نشتی داشته باشد خطر انفجار وجود دارد.

وی اضافه کرد: این وضعیت معلمان عسلویه در حالی است که مسوولان می آیند و می بینند ولی هیچ کاری و اقدامی برای کاهش این مشکلات انجام نمی دهند و این امر تاثیر منفی بر کار معلمان در بخش آموزش می گذارد.

زمانی گفت: وضع زندگی معلمان غیر بومی درعسلویه بسیار اسفناک است این درحالی است که برای جبران کمبود نیرو باید بیش از تعهدمان نیز کار کنیم.

وی اضافه کرد: سطح زندگی و درآمد معلمان در عسلویه با مهندسان مقایسه می شود این درحالی است که افراد نیکوکار برای معلمان در عسلویه کمک جمع می کنند.

زمانی بیان کرد: اساس کشور بر پایه آموزش و پرورش است و اگر این قشر آرامش و رفاه نداشته باشد، کشور هم روی آرامش را نخواهد دید.

وی یادآورشد: هرچند همه جامعه به نحوی مدیون آموزش و پرورش است ولی این نهاد مهم مورد کم لطفی و به گونه ای به فراموشی سپرده شده است.

زمانی با بیان این که کار معلمان در عسلویه باید به عنوان مشاغل سخت حساب شود گفت: بیشتر معلمان عسلویه با تعهد پنج سال به منطقه می آیند ولی درعمل به دلیل کمبود نیرو بناچار بیش از این دراین منطقه اسیر می شوند و این امر باعث شده معلمان در انتقال به عسلویه مقاومت کنند.

وی افزود: تنها انتظار ما از مسوولان این است که امکاناتی در حد و شان معلمان درعسلویه دیده شود تا آنان با رغبت در این منطقه حاضر و به کار آموزش توجه داشته باشند.

زمانی یادآور شد: به عنوان یک معلم در عسلویه ماهانه 18 میلیون ریال حقوق می گیریم که نیمی از آن بابت غذا، مسکن و ایاب و ذهاب و مابقی نیز صرف درمان و دارو می شود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان عسلویه گفت: از 570 نیروی شاغل در این منطقه 75درصد غیربومی هستند که به مسکن، غذا، امنیت و آرامش نیاز دارند.

سید علیرضا سنگی فر افزود: تنها در سال 91 تعداد 40 نفر نیروی بومی برای آموزش و پرورش عسلویه استخدام شد و هم اینک با کمبود نیروی انسانی بویژه در رشته های علوم انسانی، علوم پایه و فنی رو به رو هستیم.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش درعسلویه هیچ خانه معلم و یا معلم سرایی برای اسکان نیروهای غیر بومی خود ندارد و این افراد ناچار به کرایه منزل هستند که به دلیل بالا بودن اجاره به خانه های دور از مرکز و قدیمی روی می آورند.

سنگی فر با اشاره به اسکان جمعیت زیادی معلمان در یک فضای 120 متری اظهارکرد: معلم نیاز به آسایش و آرامش دارد که هم اکنون در عسلویه از این نعمت محروم هستند.

وی گفت: با توجه به منابع شرکت های بزرگ اقتصادی در عسلویه باید زمینه احداث معلم سرا در شهرهای عسلویه و نخل تقی فراهم شود.

سنگی فر افزود: جمعیت دانش آموزی عسلویه هشت هزار نفر است که نیروهای موجود پاسخگوی آنها نیست و معلمان باید بیش از موظفی خود در قالب حق التدریس کار کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص عسلویه از نظر آلودگی هوا باید حق ویژه ای که به همه کارکنان شاغل در این منطقه پرداخت می شود برای ایجاد انگیزه به معلمان نیز پرداخت شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: معلمان عسلویه در آلونک هایی مرطوب تحت عنوان معلم سرا زندگی می کنند که این در شان آموزش و پرورش و بویژه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیست.

اصغر حصیری افزود: در شهرستان عسلویه با آن همه منابع اقتصادی جمعیت هشت هزار نفری دانش آموزان آن در مخروبه هایی به نام مدرسه درس می خوانند.

وی اضافه کرد: 400 نفر معلم غیر بومی در عسلویه فعالیت می کنند که به دلیل شرایط سخت زندگی درخواست انتقال دارند و امسال تنها توانستیم زمینه انتقال 25نفر آنها را مهیا کنیم.

شهرستان عسلویه در فاصله 280 کیلومتری جنوب بوشهر محل اجرای طرح های توسعه میدان گازی پارس جنوبی است که هم با بهره برداری از 10 فاز توسعه ای آن روزانه 300 میلیون متر مکعب گاز در این منطقه تولید می شود.

با توسعه کامل پارس جنوبی سالانه 112 میلیارد دلار درآمد عاید کشور می شود که این رقم با تولیدی شدن لایه نفتی پارس جنوبی به میزان ١٨٠ هزار بشکه در روز یعنی به بیش از ١٢٠ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

میزان تولید حاصل از فازهای پارس جنوبی در بخش های مختلف از ابتدا تا پایان سال 92، بیش از 235 میلیارد دلار است.

بخشی ازیک گزارش ایرنا بتاریخ4آذر