سرخط خبرها
خانه / کارگران / گزارشی از مشکلات شرکت تعاونی مسکن کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
گزارشی از مشکلات شرکت تعاونی مسکن کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

گزارشی از مشکلات شرکت تعاونی مسکن کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

در روزها و ماههای گذشته طی تماس های مکرری که کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با حقوق معلم و کارگر داشتند، از عملکرد شرکت تعاونی مسکن این ارگان، اعلام نارضایتی کردند. شرح اطلاعاتی که این کارگران از عملکرد این شرکت تعاونی در اختیار ما قراردادند، به شرح زیر است:

شرکت واحد اتوبوسرانی،  زمین های منطقه دو شرکت  واقع در خیابان هنگام را در دو مرحله ( مرحله اول سال 81 و مرحله دوم سال 86) به شهرداری فروخت و 75 میليارد تومان از شهرداری برای ایجاد مسکن پرسنل دریافت کرد.  سالها بود تعاونی مسکن شرکت واحد مشکل داشت و شکایات بسیاری هم داشت . شرکت واحد، آن مبلغ 75 میلیارد تومان را بمدت 2 سال در حساب خودش گذاشت که سود آن هم مشخص نیست کجا رفت.

سپس تعاونی شرکت واحد از پرسنلی که فاقد مسکن بودند دعوت کرد که عضو شوند . با این دعوت  از 10 هزار پرسنل شرکت مبلغ یک ملیون تومان اخذ کرد وآن را هم به  حساب خود واریز کرد.

سپس به مرحله واگذاری  رسید که به اعضای تعاونی نسبت به سوابق کارشان برات دادند که افراد خود به خرید انفرادی مسکن اقدام کنند. که این موضوع هم دچار چالشهای زیادی شد، آن هم باز به علت عدم تخصص و کارشناسی که عده ای که مسکن شخصی داشتند از این بازار آشفته سو استفاده نمودند و از آن امتیازها استفاده کردند. که کار به جایی رسید که تعاونی جایزه تعیین کرد که هر کس اعلام کند چه کسانی مسکن دارند یا داشته اند و با این وجود عضو شده اند مبلغ و نوبتشان را تغییر میدهد.

سپس بفکر تهیه و ساخت پروژه مسکن افتادند. و مجدداً بعلت عدم تخصص و کارشناسی،  با پیمانکاری عقد قراداد کردند که آن پیمانکار، پولهاي اعضا را گرفته و در موارد بسیاری پروژه ها را تحویل نداد. پروژه هایی مانند

پروژه سپيدار 1 و 2 در فردیس کرج

پروژه وارمین

پروژه نعمت آباد در ابتدای جاده ساوه که هنوز پرونده پیمانکاران در حال بررسی و تحت پیگرد قضایی است

و نوبت به پروژه پرند رسید که متعلق به مسکن مهر دولت میباشد.در سال 1390 بود که الباقی کسانی که فاقد مسکن بودند و از مراحل تحویل گرفتن مسکن جا مانده بودند به آنجا یعنی به پروژه پرند حواله داده شدند.

در مراحل اولیه که پروژه های مسکن آغاز شده بود قرار بود نسبت به سابقه اعضا پنج میلیون تومان وام بلاعوض بدهند . البته ناگفته نماند که اگر آن پولی که از شهرداری گرفته بودند درست مصرف میشد،  کار به اینجا ها نمی کشید و تا حالا همه کارگران بی خانه سر و سامان گرفته بودند.

سال 1390 ما هر کدام مبلغی حدود 7 تا 8 میلیون واریز کرده بودیم که قرار بود با همان مبلغ مسکن مان را تحویل بدهند  اما سالهای متوالی، تمام اعضا را دچار مشکل کردند و مجبور به گرفتن وام و قرض کردند و باگذشت این چند سال بازهم مبلغی میخواهند که تازه کلید موقت بدهند، کلید موقت خانه هایی که معمولا آب و برق و … هم ندارد…………………