سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارشی از وضعیت معلمان زندانی در آستانه روز جهانی معلم

گزارشی از وضعیت معلمان زندانی در آستانه روز جهانی معلم

حقوق معلم و کارگر

« توانمند سازی معلمان ، ساختن جوامع پایدار » شعار امسال روزجهانی معلم است که از طرف سازمان جهانی یونسکو – نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد- اعلام شده است. ایران و بیش از 100 کشور جهان، در جریان تصمیم‌گیری برای نامگذاری روز جهانی معلم حضور داشته اند و هدف از نام گذاری این روز ( پنجم اکتبر هرسال ) توجه بیشتر دولت ها نسبت به وضعیت معاش معلمان و کیفیت تدریس است.
ما درحالی به روز جهانی معلم نزدیک میشویم که تعدادی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران در بازداشت یا زندان به سر می برند. اسماعیل عبدی دبیرکل  کانون صنفی معلمان که در ششم تیرماه 94 بازداشت شد،همچنان منتظر تشکیل دادگاه است و تا کنون، وکیل وی نتوانسته است با ایشان ملاقات حضوری داشته باشد. خانواده عبدی دراین مدت در هجدهم هر ماه با وی ملاقات حضوری داشته اند و تقریبا هر روز با وی به صورت تلفنی در ارتباط هستند. اسماعیل عبدی همچون گذشته روحیه خوبی دارد و در زندان به مطالعه و یادگیری زبان می پردازد.
رسول بداقی، با این که شش سال حبس قبلی اش در سیزدهم مرداد به پایان رسیده بود با حکم جدید سه ساله هنوز در زندان است و پرونده وی درمرحله تجدید نظر خواهی است.
درخصوص محمود بهشتی لنگرودی نگرانی زیادی وجود دارد زیرا قرار بود همراه با مهدی بهلولی و محمد رضا نیک نژاد به قید وثیقه آزاد شود اما همچنان در زندان اوین و در بازداشت موقت است این وضعیت  نامشخص، باعث نگرانی خانواده وی  و همه معلمان شده است .علی اکبر باغانی و علیرضا هاشمی نیز درحال گذراندن دوران محکومیت قبلی خود هستند .
بی شک معلمان دلسوز ترین قشر جامعه درکشورند که در حال حاضر، در آستانه روز جهانی معلم، در نگرانی به سر می برند. فرهنگیان  انتظار دارند که نمایندگان آنها هر چه سریعتر آزاد شوند تا سیزدهم مهرماه، روز جهانی معلم، به کام آنها شیرین و خوشگوار گردد .