سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارش تجمع دهم اسفند معلمان مریوان ( تصاویر و متن بیانیه پایانی)

گزارش تجمع دهم اسفند معلمان مریوان ( تصاویر و متن بیانیه پایانی)

اسکندر لطفی,  عضو انجمن صنفی معلمان مریوان

در پی درخواست مجوز کانون صنفی تهران برای تجمع روز دهم اسفند، انجمن صنفی معلمان مریوان هم معلمان این شهر را به تجمع یاد شده فرخواند. لازم به توضیح است که صدها تن از فرهنگیان مریوان در جمعه هشتم اسفند برای شرکت در ورزش صبحگاهی نمادین حضور یافته بودند. حضور بالغ بر سیصد فرهنگی مریوان در یکی از میادین خروجی شهر حکایت از حضور گسترده فرهنگیان این شهر داشت .روز دهم راس ساعت 9 صدها فرهنگی خود را به تقاطع مشرف به ساختمان آموزش و پرورش مریوان رسانیدند و در کمتر از نیم ساعت جمعیت تجمع کنندگان بالغ بر 1800نفر شد که هرگز چنین درصدی از معلمان در تجمع ها حضور نیافته بودند لازم به تدکر است جمعیت تمام پرسنل آموزش و پرورش مریوان 2500نفر است انجمن صنفی پلاکاردهای حاوی شعارهای صنفی و مطالبات فرهنگیان بر جای جای ساختمان آموزش و پرورش نصب کرده بود.

در دستان بیشتر معلمان این شهر پوسترها و شعارهای صنفی بود که در سکوت خود آن را فریاد می زدند. حضور گسترده خانم های فرهنگی از نکات بارز این تجمع بود که به بیش از چهارصد نفر می رسید.

در ادامه معلمان برای ایراد سخنرانی و قرائت بیانیه به حیاط اداره آموزش و پرورش دعوت شدند و چند معلم برای دکلمه متن ها و گاهی اشعار مناسبتی روی سکوی تعبیه شده رفتند و یکی از همکاران هم شعر “سلامت را نمی خواهند  پاسخ گفت” مهدی اخوان ثالث را با آوازی خوش خواند. در ادامه یکی از همکاران خانم و فعال صنفی برای قرائت بیانیه روی سن آمد و بند بند بیانیه با تشویق فرهنگیان خوانده شد. سپس معلم ها دوباره به محوطه اولیه بازگشتند و تجمع تا ساعت 12:30 ادامه یافت.

لازم به دکر است تجمع تحت کنترل انتظامات در نهایت امنیت برگزار شد و البته نهادهای امنیتی به نحوی شایسته برخورد کردند، حضورتقریبا غیر محسوسشان خللی در اجرای برنامه پیش نیاورد و برخوردی مناسب با همکاران فرهنگی داشتند.

بیانیه انجمن صنفی معلمان مریوان به مناسبت اعتراض دهم اسفند:

همان طور که در تجمعات قبلی با حضور و ارده راسخ خود بر خواسته های به حق پای فشردیم، امروز بار دیگر تاکیدی چند باره بر مطالباتمان خواهیم داشت. از صمد،معلم آزادی و برابری تاسی می گیریم که گفت:همه اش که نباید ترسید،راه که بیفتیم ترسمان می ریزد.

اتحاد صنفی، اقدام متشکل و هماهنگ حول مطالبات به حق معلمان رمز پیروزی و موفقیت ماست و عدم توجه نهادهای مربوطه به خواسته های صنفی مان خللی به اراده ی شکست ناپذیرمان وارد نخواهد کرد.

دولت به اصطلاح تدبیر و وزارت منتخبش،امیدی برای فرهنگیان به ارمغان نیاورده و همچنان وعده هاست که به فراموش خانه ی عملی نشدن سپرده می شود. در واکنش به سکوت معنادار نهادهای مربوطه در برابر مشکلات عدیده ی جامعه ی بزرگ آموزش و پرورش، ما معلمین شهرستان مریوان، خواسته های خود را به شرح زیر اعلام می داریم:

_ آزادی هر چه سریعتر معلمان زندانی و لغو کلیه ی احکام قضایی علیه فعالین صنفی.

_ توقف خصوصی سازی مدارس و حق تحصیل رایگان برای کلیه ی شهروندان.

_ رفع هر گونه تبعیض در اجرای دقیق و عملیاتی نظام هماهنگ پرداخت،از جمله بند 5 ماده 68 قانون خدمات کشوری.

_ انتخاب سه تن از مشاوران وزیر از بین معلمان مقاطع سه گانه به انتخاب فرهنگیان.

_ تصویب و اعلام قانونی مشخص به منظور صیانت حقوقی و قضایی از شخصیت و جایگاه معلم در محیط کار.

_ تصویب و اجرای طرح رتبه بندی معلمان با نظارت فرهنگیان.

_ ارائه بیمه درمانی و تکمیلی در شأن جامعه ی فرهنگیان.

_ نظارت مستقیم فرهنگیان بر صندق ذخیره و بازبینی خدمات ارائه شده از سوی این صندوق.

_ اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان و پرداخت سریع و کامل پاداش بازنشستگی.

_ رفع کلیه قوانین تبعیض آمیز علیه همکاران فرهنگی زن مانند عائله مندی.

_ پرهیز از رسانه ای کردن مطالبات فرهنگیان.

 

photo_2015-03-03_07-41-24photo_2015-03-03_07-42-21photo_2015-03-03_07-42-31photo_2015-03-03_07-42-40photo_2015-03-03_07-42-47

36 نظر

 1. فرهنگی از مریوان

  سلام به نظر من هر ماه یک بار تحصن کنیم تا به حقمان برسیم
  هر مله هم یک روز بیشتر

 2. تاسفانه رسانه های داخلی ودولت محترم با سرپوش گذاشتن به خواسته های اصلی فرهنگیان یعنی افزایش محسوس حقوق و مزایا در شرایط سخت فعلی و پایان دادن به تبعیض نسبت به سایر کارکنان دولت سعی می کنند مقداری مطالبات و رتبه بندی معلمان را پیش بگیرند.این یعنی نشنیدن خواسته اصلی فرهنگیان..!

 3. شما را به خدا همکاران فرهنگی سر به سر (بتی) نگذارید شان معلمیتان پایین می آید

 4. سلام بر همکاران عزیز خصوصا غیورمردان و زنان عزیز مریوان درود بر شرفتان، افتخار می کنم به حضور شجاعانه شما و متاسفم برای همکارانی که جرات قدم برداشتن در راه احقاق حقوق اولیه خودشان را ندارند و نام مقدس معلم را بی اعتبار کرده اند اینجا شهری است که حتی یکی از معلمان هم جرات حضور دراین تحصن آرام و بحق و قانونی را نداشت

 5. حسین حقیقت جو

  با سلام بتی و دیگران که بی اطلاع از جریان جامعه این فریاد حق طلبانه برای عدالت و کشور نمادش و بهنه اش حقوق است ولی قلب انسان از تبعیض بدرد می آید

  بخوانید میلاد درویش فعال اجتماعی عضو بنیاد محیط زیستی حرمت حیات و عضو افتخاری کانون صنفی معلمان، در تجمع مسالمت آمیز اعتراضی “سکوت” فرهنگیان در روز یکشنبه 10 اسفند 93 مقابل مجلس شورای اسلامی بدون انجام عمل مجرمانه دستگیر شد.

  کسانی دیگر که هنوز در زندان بسر می برند
  آنهم به خاطر مسائل صنفی

  سکوت رسانه ها قابل تامل است

  گویی دست هایی پشت پرده هست که نمی خواهند معلم آرامش و انگیزه داشته باشد
  نمی خواهند معلم کار کند نمی خواهند معلم معلم باشد

  آنها که دم از آزادی و عدالت و حقوق برابر و حقوق شهروندی و ………………. کجایند

  • هر زمان گفتار آزادی بسی محشور بود/لکن اندر فعل آزادی کجا مقدور بود؟

 6. همکاران عزیز در صورت بی توجهی به خواسته هایمان امتحانات نوبت دوم برگزار نخواهد شد ، برگ برنده ما امتحانات خرداد است با این کار علاوه بر فرهنگیان خانواده 12 میلیون دانش آموز نیز معترض خواهند شد

 7. بتی جان عزیز فکر کنم کسی که باید خجالت بکشه تو و امثال تو يه هرگز تا در جایگاه کسی قرار نگرفتی اونو قضاوت نکن .متاسفم واسه درک و شعورت

 8. با سلام بسیاری از نهادها و وزارتخانه ها برای دور زدن قانون حقوق کارمندانشان را در اسفند ماه افزایش دادن تا در سال اینده از قانون افزایش 14 درصدی دولت تبعیت کرده باشند مثلا بانکهای دولتی از اول اسفند بین 400 تا 800 هزار تومان حقوق کارمندانشان را افزایش دادن سال اینده نیز 14 درصد را اعمال میکنند . حال ما نفهمیدیم معنای اقتصاد مقاومتی چیست؟ اگر کشور تحریم است و مشکل مالی دارد پس این افزایشها چیست ؟ اقتصاد مقاومتی فقط برای قشر فرهنگی و کارگر معنا دارد.

 9. واقعا این حضور عالیه و باورنکردنی
  فقط باید تا تحقق خواسته ها ادامه داشته باشه

 10. دررود بر شرف معلمان و مرگ بر تبعیض و ناعدالتی

 11. بسيار عالي. سپاس و درود بر شما

 12. همکاران فرهنگی امروز هم اصفهان غوغا بود این عکس های امروز سشنبه 12 اسفند 94 مقابل اداره کل اصفهانه
  باید همه ی شهر ها بپاخیزید
  http://8pic.ir/images/dffvxydeavu1alpz82se.jpg
  http://8pic.ir/images/7yndwduydql7jhmom709.jpg
  http://8pic.ir/images/qfa0t3vec5t26p2fnmd5.jpg
  http://8pic.ir/images/isnahf3p9h91oh3cb77v.jpg
  http://8pic.ir/images/4agjciyct03lg7r9s7bp.jpg
  http://8pic.ir/images/s71da5fhjucg39hmm76s.jpg
  http://8pic.ir/images/btdzmpe1pmyzz3d8q9td.jpg

  • آفرین.ممنون از اطلاع رسانیتون.
   خواهش از معلمان که متحد بشوند
   تا تحقق خواسته هایتان اعتصاب را ادامه دهید و به کلاس نروید تا خانواده ها هم همراه شوند

 13. مایلم در انجمن صنفی معلمان عضو شوم و از دیدگاه انان با خبر شده واز حقوق خودم بعنوان یک معلم دفاع کنم

 14. احسن و افرین برمعلمان با غیرت مریوان که همگی یکدل و شجاع هستند . با اینکه من هیچ وقت در مریوان نبوده ام و نمی دانم چه جور شهریه و جمعیتش چقدره . اما از حضور انبوه معلمان شجاعش در تجمع ده اسفند متشکرم .

 15. معلم ناشناس

  دوستان عزیز، هزینه افزایش حقوق کارمندان بانک هم بر دوش من و شماست،با افزایش کارمزد عملیات بانکی ،این هزینه پرداخت میشه .
  خرج که از کیسه مهمان بود
  حاتم طایی شدن آسان بود

 16. واقعا که!!! با این اعتراضات در این برهه زمانی نه تنها به شان و مقامتون اضافه نشد که خیلی هم باعث تاسف و سرافکندی شد!!!!!!!
  واقعا باید خجالت بکشید! شما فرهنگی هستید مثلا!!! واقعا ارزش نداره به خاطر چند درصد حقوق بیشتر برای وطنتون لکه ننگ درست کنید و سوژه دست این شبکه های ماهواره بدید.
  خدا کنه زودتر بفهمید که چقد کار زشتی کردین!!! بذارید حداقل ایران از این تحریم ها سربلند بیاد بیرون بعد کل درآمدهای کشورو بریزن توی جیب شما فرهنگی ها!! ببینم قانع می شید؟؟؟ فکر نکنم!!
  لطفا عاقل تر رفتار کنید

  • با این علامتای تعجب که گذاشتی احتمالا داری شوخی میکنی ولی اگه جدی میگی عزیزم شکمت سیره که چشمتو بستی

   • از کجا معلوم شکمش از شکم از شکم تو گرسنه تر نباشه؟!1 ولی شرافت برای او مهمتر از سیری است. البته بماند که برخی از هر چه بیشتر غذا بخورند باز سیر نمیشوند

  • ما معلمان تهران خواستار ادامه تجمعات هستیم با حضور میلیونی معلمان مقابل مجلس..17 اسفند

  • اگر ابروی کشورمان با این حجم اختلاس ها و پول هایی که امثال رحیمی انجام داده اند نرفته با فریاد الغیاث ما هم نمیرود مطمئن باشید

  • معلم ناشناس

   بتی عزیز، اسم انتخابیت نشان دهنده وابستگی شدیدت به میهن و آبروی کشوره!!!
   ولی فکر کنم اگه بودجه نداریم و در تحریم هستیم باید تمام وزارتخانه ها با کسر بودجه مواجه باشند،چطور شده همه افزایش حقوق داشتن ولی به قشر معلم و کارگر که میرسند،یادشون میاد کسر بودجه دارند؟ ضمنا اگر مملکت پول نداره،پس این همه اختلاس از کجا میاد؟

  • بتی خیلی پرتی مگر اربابان تو برای فرهنگی شان و مقامی باقی گذاشته اند؟؟؟!!! تاسف و سرافکندگی در دنیا و آخرت برای دزدان و مزدوران آنهاست که میلیاردی بالا می کشند نه معلمان آبرومند و زحمتکش این مرز و بوم که سالهاست به آنها جفا می شود ای بی وفا. خجالت را باید امثال تو بکشند که به معلم و استاد دیروزت توهین می کنی هنوز نفهمیدی که قشر فرهنگی همیشه عامل آگاهی و بیداری فرهنگها و ملتها در برابر بی عدالتی بوده و هست ؟؟؟!!! ضمنا نگی من خودم فرهنگیم چون اصلا باور نمی کنم.

  • انشاء الله که شوخی می کنید یا معلم نیستید و درد معلمی نکشیدید ؛ من قبل از شغل معلمی در سازمان تبلیغات و مدتی هم در بنیاد جانبازان کار می کردم ؛ به عشق خدمت بیشتر به آموزش پرورش آمدم ؛ علیرغم کار زیاد و 24 ساعت تدریس و تحصیلات عالی دانشگاهی تا کارشناسی ارشد فلسفه و تحصیلات حوزوی تا سطح 3 ، چنان در مضیقه معیشت می گذرانم که خدای می داند در صورتیکه امثال من در شغل قضاوت یا عضویت در هیات علمی با چندین برابر حقوق من و مزایای آنچنانی در عیش زندگی( که حقشان هم است) بسر می برند

  • آقا یا خانم بتی مطمئنم بی سوادی وگرنه اگه از معلم درس شجاعت شهامت وجوانمردی رو می شنیدی هیچوقت اینو نمی گفتی.

  • کریم بستانچی

   بتی عزیز یا هر اسم واقعی یا غیر واقعی که داری،ما هم به حال تو غبطه می خوریم!!!!!زیرا خودت را به خواب زده ایی و بیدار کردن تو سختر از کسی است که خوابیده است.یادت باشد همین معلمان بودند که قلم را به دست دادند وگرنه اکنون باید ……
   اما اگر شبکه های معاند اعتراض ما را منعکس می کنند این باعث شرمندگی صدا و سیماست که از انعکاس چنین صحنه های می ترسد.
   سخن از پول و جیب ودرصد ….کرده اید .عزیز من آنها را در مخابرات،دادگستری،بازرگانی،دانشگاه،آب وفاضلاب و…جستجو کن.از ارقام نجومی پاداشهای آنان سرت سوت خواهد کشید.
   اماآنچه در آموزس وپرورش موجود است :اگر واقعا خواستار فهمیدن آن هستی فیش حقوق یکی از نزدیکان معلم در فامیلت را با یکی از کارمندان ارگانهایی که در بالا ذکر کردم مقایسه کن.

  • عزیزم خون کثیفت رو آلوده نکن .
   اگر می خواهی لکه ننگ را بر دامن شرافت ایرانی مشاهده کنی یک نگاهی به خودت بینداز (؟)

  • بتی جون .
   مثلان تو هم زیر دست همین قشر تربیت شدی واقعاامروز در برابر همون معلمت قرار بگیری روت میشه همین حرف و به کسی که تربیتت کرده بگی .اگه بگی که خیلی نمک نشناسی و برات واقعا متاسفم.
   حدیث است که می فرماید .هرکس چیزی به من بیاموزد مرا بنده خودش کرده است. ضمنا امثال شما بنده اجنبی هستید که تشکلات به این قشنگی که نماد ازادی بیان در یک کشور است رو زیر سوال می بری.

  • سخنی با بتـــی !
   شان و فرهنگ رو در چه می بینی ؟
   ایا احقاق حق کردن و مطالبه ی حق کسر شان هست؟
   آیا تقاضای برابری و انصاف کسرشان هست ؟
   اینکه بقیه کارمندان ارگان های دیگه ماهیانه بالای 2میلیون حقوق میگیرن اون هم با سطح سوادو مدرکی پایین تر از معلمین کشور و در اآخر هرسال پاداش و عیدی و مرخصیشون حداقل 2برابرمعلمین این کشوره تاسف بار نیست ؟
   آیا اینکه دراین کشور سه هزار میلیارد یهو می پره !90هزار میلیارد یهو می پره !6500میلیارد می پره و برنمیگرده !تاسف بار نیست ؟
   آیا اگر خودتو با ماهی یک تا 2میلیون حقوق در وضعیت مسکن اجاره ای !با داشتن همسرو فرزند !خرجت بیشتر از دخلت باشه اونوقت بازهم تاسف میخوری؟؟؟
   اگه فرزند تو بخاطر مشکلات مالی از تحصیل دردانشگاه محروم بشه بازهم تاسف میخوری؟
   اگه حقوق معوقه ی تو سالهای سال عقب بیفته بازهم تاسف میخوری؟
   آیا اینکه دراین کشور حقوق معلمان که فرهنگ ساز مملکت هستند درپایین ترین سطح خودش قرارداشته باشه و اونوقت در کشورهای اروپائی و آمریکائی حقوق معلمین کشور جزوبالاترین دستمزدهای پرداخت قرارمیگیره تاسف بار نیست ؟
   ببینـــــــم ،تاسف میخوری وقتی ببینی دانش آموز تو سه برابر تو حقوق میگیره !در عرض 4سال به تمام اون چیزی که تو در 30سال به دنبالش بودی و درآخرهم نرسیدی بهش ،رسیده !تاسف نخواهی خورد ؟؟؟
   نمیدانم که میدانی یا نه !ولی امیدوارم ندانی که دانستن درد دارد !
   و توهیچگاه درد را نه چشیده ای نه کشیده ای !

 17. گوش اگر گوش تو وناله اگر ناله ي من آنچه البته به جايي نرسد فرياداست

 18. علی یوسفی از ارومیه

  آفرین بر مریوانی ها.تنها راه چاره همین است. کسی اگر راه دیگری نشان داد .آن راه نیست چاه است.به امید فراگیر شدن این حق گویی ها و حق خواهی ها .

 19. احسنت.درود بر غیرتتان.خاک تو سر اونایی که ترسو هستن.٩٠٠تومن به بانکی ها اضافه کردن.دهن کجی این قدر.ندارید مثلا تحریمید.من عاجزانه از رهبرم میخواهم وارد عرصه بشن.از ما ولایتمداران که هر وقت خواستن جان به کف بودیم دفاع کنن.تو رو خدا شما یه چیزی بگید.تا کی چیزی به این ها می خواهید نگویید.رهبرم فقط از تو نامید نشدم.پس نامیدم نکن.زنده باشی

  • معلم ناشناس

   دوستان عزیز، هزینه افزایش حقوق کارمندان بانک هم بر دوش من و شماست،با افزایش کارمزد عملیات بانکی ،این هزینه پرداخت میشه .
   خرج که از کیسه مهمان بود
   حاتم طایی شدن آسان بود