سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارش تجمع 10 اسفند فرهنگیان قزوین و بیانیه کانون صنفی معلمان استان قزوین
گزارش تجمع 10 اسفند فرهنگیان قزوین و بیانیه کانون صنفی معلمان استان قزوین

گزارش تجمع 10 اسفند فرهنگیان قزوین و بیانیه کانون صنفی معلمان استان قزوین

حقوق معلم و کارگر

عکس و گزارش-رحیم سرکار (قزوین)

تجمع صنفی فرهنگیان قزوین در سکوت
فرهنگیان استان قزوین در اعتراض به نادیده گرفتن مطالبات خود در مقابل سازمان آموزش و پرورش استان قزوین، تجمع سکوت برگزار کردند.
در این تجمع آرام فرهنگیان با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعار “ما از فرق می‌نالیم نه از فقر”، “معلمان فرهنگ‌ساز جامعه را دریابید” و … اعتراض خود را به شرایط موجود اعلام کردند.بر این اساس، حسن آریامنش، عضوشورای مرکزی کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین درتوضیح بیشتر گفت: تجمع صنفی فرهنگیان در راستای احقاق حقوق صنفی معلمان و تبعیض‌هایی است که از سوی دولت بر فرهنگیان اعمال می‌شود. ما خواهان رفع تبعیض معلمان با کارمندان دولت هستیم.
او در ادامه گفت: با وجود آنکه آموزش و پرورش، تولیدکننده نیروی انسانی است؛ اما دولت و مجلس این وزارتخانه را مصرف کننده می‌دانند. باید دید مسئولان تغییر کند. هرچند به ظاهر به چنین امری معترف هستند، ولی در عمل تغییری انجام نشده است. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، آموزش و پرورش از بنیادی‌ترین امور کشور است.
او با انتقاد از صدا و سیما گفت: صدا و سیما از آنجایی که رسانه ملی است و موظف است منصفانه درخواست‌های مردم را پوشش دهد؛ اما متاسفانه فرهنگیان را افرادی زیاده خواه معرفی می‌کند. در صورتی که فرهنگیان افراد قانعی هستند و تنها خواهان برقراری عدالت هستند.آریامنش ادامه داد: صدا و سیما حقوق و مطالبات فرهنگیان را رسانه‌ای می‌کند؛ اما چنین سیاستی را برای دیگر کارکنان دولت اعمال نمی‌کند.

مطالبات فرهنگیان که بدهی دولت به معلمان است، پرداخته می‌شود، رسانه‌ای می‌شود؛ اما چرا صدا و سیمای جمهوری اسلامی افزایش حقوق و مطالبات دیگر ارگان‌های دولت را رسانه‌ای نمی‌کند.

این عضو کانون در پاسخ به این سوال که به دلیل کاهش قیمت نفت دولت با کسری بودجه مواجه است؛ از این رو منابع مالی برای مطالبات فرهنگیان ندارد، گفت: ما معتقد هستیم که باید به اقتصاد مقاومتی پایبند بود؛ اما اگر منابع اقتصادی نیست چرا نهادها و ارگان‌های دیگر با توجه به تورم حقوق خود را دریافت می‌کنند. اگر شرایط سخت است باید برای همه کارمندان دولت باشد.او ادامه داد: ما حاضر هستیم برای منافع کشور حتی بخشی از حقوق خود را دریافت نکنیم به شرط اینکه این نوع پرداخت برای همه ارگان‌های دولت به صورت عادلانه انجام بگیرد.
این عضو کانون معتقد است: اگر قرار است بودجه‌ای کسر شود، این بودجه باید از همه ارگان‌های دولتی کسر گردد؛ همان طور که از آموزش و پرورش بودجه کسر می‌شود، از وزارت نفت و شرکت گاز و … هم کسر شود.
آریا‌منش به تاثیر معیشت فرهنگیان بر آموزش دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: فرهنگیان با وجود آنکه از مسایل معیشتی در رنج هستند؛ اما همواره با وجدان کاری در کلاس‌های درس حاضر شده‌اند. اما مطمئنا مسایل اقتصادی بر عملکرد فرهنگیان تاثیر می‌گذارد که باعث بی‌انگیزگی می‌شود و این مساله آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر جامعه می‌گذارد.
این فرهنگی بر این باور است ناکافی بودن بودجه آموزش و پرورش نه تنها بر فرهنگیان که بر دانش‌آموزان هم تاثیر می‌گذارد. تعداد دانش‌آموزان در کلاس، منزلت معلمان و وسایل کمک آموزشی بر اساس استانداردهای جهانی تعریف شده است؛ اما در کشور ما به درستی اجرا نشده است.
به گفته این فرهنگی استان «با بررسی میزان حقوق فرهنگیان متناسب با تورم در کشورهای خاورمیانه مشخص شده است که ایران شرایط مناسبی ندارد».

او در مورد تاثیرگذاری این گونه تجمعات گفت: مطمئنا تاثیر خواهد داشت.
این تجمع سکوت در پایان با صدور بیانیه به اعتراض خود پایان داد.در این بیانیه با تاکید بر غیرسیاسی و غیرحزبی بودن تجمع و اعتراض فرهنگیان آمده است:
مجموعه‌ی ساختار تصمیم‌گیری کشور چنانچه قصد تغییرات بنیادین واقعی در شرایط آموزشی کشور و قرار دادن آموزش در جایگاه محوری خود در توسعه همه جانبه را دارد؛ لازم است با تصمیماتی قاطع اولا با حذف هزینه‌هایی که ظاهرا صرف امور فرهنگی در نهادها و ارگان‌هایی می‌شود که نه مسئولیت مستقیم آموزشی و فرهنگی و نه حتی یک صدم آموزش و پرورش در کشور برد و تاثیرگذاری دارند، بودجه آموزش و پرورش را دست کم دو برابر کنند.
این بیانیه در ادامه آورده است: تغییرات ساختاری بنیادینی را در جهت محو تمرکزگرایی شدید حاکم بر آموزش و محوریت بخشیدن به بخش آموزش و توزیع متعادل قدرت تصمیم‌گیری و دخالت دادن موثر و سازمان یافته‌ی بدنه آموزشی کشور به ویژه معلمان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، انجام دهند.
کانون معتقد است: با کالایی نمودن آموزش در کشور، اصل آموزش رایگان تحت عناوین مختلف، نظیر خصوصی‌سازی در آموزش و سپردن شتابزده مسئولیت تعدادی از مدرسه‌های دولتی به افرادی به عنوان سرمایه‌گذار که عملا هیچ آورده‌ای برای آموزش و پرورش ندارند، اصل آموزش به فراموشی سپرده خواهد شد.
کانون صنفی فرهنگیان قزوین با تاکید بر اجرای کامل نظام هماهنگ حقوق و مزایای کارکنان دولت، خواستار اجرای فوری و بدون قید و شرط بند 5 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری است که به دولت اجازه داده بر اساس پیشنهاد سازمان مدیریت برای مشاغل هم سطح کاردانی حداکثر 700 امتیاز، مشاغل همسطح کارشناسی حداکثر 1500 امتیاز و مشاغل همسطح کارشناسی ارشد و بالاتر حداکثر 2000 امتیاز به عنوان فوق العاده شغل منظور کند.
این کانون صنفی فرهنگیان قزوین با بیان اینکه «مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمترین نهاد قانون‌گذار در کشور مسئولیت بزرگی در شرایط بد و نابسامانی کنونی آموزش و پرورش بر عهده دارد» آورده است: این نهاد اگر می‌خواهد عصاره‌ی فضایل ملت باشد، لازم است به آموزش به عنوان یکی از زیرساخت‌های اساسی کشور توجهی مضاعف داشته باشد. می‌بایست حتی پیشاپیش دولت در اندیشه تقویت آموزش و رفع نقایص متعدد آن در زمینه‌های مختلف باشد.
کانون صنفی فرهنگیان به قتل و هتک حرمت به معلمان در چند ماه اخیر اشاره کرده و آورده است: در همین چند ماه اخیر شاهد اتفاقات اغلب ناخوشایند و خشونت باری در مدارس کشور بوده‌ام. اوج این حوادث تاسف بار، واقعه‌ی قتل معلم شریف بروجردی به دست دانش‌آموز خود در مدرسه بود. همین طور اقدامات تنبیهی ناموجهی که از جانب برخی معلمان نسبت به دانش‌آموزان صورت گرفت و یا واکنش‌های نامعقول برخی والدین نسبت به معلمان که بدون تردید همه‌ی این حرکات محکوم و غیرقابل توجیه‌اند.
این کانون از طرح این وقایع تلخ این گونه نتیجه گرفته است که «تصویر نهایی که از کنار هم قرار دادن این قطعه‌های ظاهرا مجزا شکل می‌گیرد، حاکی از بحرانی است که جامعه در آن گرفتار شده است. بحران درحل کسری و کمبودهای شدید بودجه‌ای، بحران ناتوانی در انتقال دانش به شیوه‌های کارآمد و نو و فهم عمیق آن از جانب دانش‌آموزان، بحران ناتوانی در ایجاد انگیزه و پویایی در آموزگاران و یادگیرندگان برای کسب دانش و عشق به آموختن و آموزاندن، ناتوان در انتقال ارزش‌های اخلاقی ریشه‌دار در اعتقادات دینی و ملی و ناتوان از انتقال مهارت‌های موردنیاز زندگی در جهان امروز… .»
این کانون به تاثیر بی‌توجهی به مساله آموزش و پرورش اینگونه تعبیر کرده است: در صف مقدم آسیب‌دیدگان این شرایط نابسامان، معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌گیرند. دانش‌آموزان اعتراض خود به این شرایط را با بی‌انگیزگی، افت تحصیلی و مقابله با نظم خشک مدارس، پرخاشگری و افسردگی به عنوان دو روی یک سکه بروز می‌دهند. معلمان نیز با ابراز نارضایتی مداوم از شرایط شغل خود، پناه بردن به شغل‌های دومی که کمترین سنخیت با شغل معلمی ندارند، یا اعتراضاتی گاه تند و هیجانی که ناشی از سرخوردگی شدید آنان از شنیده نشدن صدایشان توسط مسئولینی است که گویی در جهان دیگری سیر می‌کنند.
کانون معتقد است: آن چه می‌توانست و می‌تواند شکاف عمیق به وجود آمده میان معلمان و مدیران ارشد و تصمیم گیرندگان آموزش و پرورش را که نمونه‌ای از شکاف دولت (حکومت) ـ ملت است را تا حدودی پرنماید، وجود تشکل‌های صنفی مستقل و کارآمد است. متاسفانه در برهه‌هایی که این تشکل‌ها تلاش نموده‌اند کاستی‌ها موجود و خواسته‌های بدنه را در قالب نظرات انتقادی به شکلی مدون و مسالمت‌آمیز به مسئولان رده‌های مختلف انتقال دهند؛ همواره با بی‌اعتنایی، مانع تراشی، مشابه‌سازی، تبلیغات منفی برای ایجاد حس بدبینی و سرکوب به شکل‌های مختلف مواجه بوده‌اند.
کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین در پایان تاکید کرده است: با تاکید بر حق قانونی و مسلم معلمان برای اعتراض به شرایطِ نامطلوب آموزش و پرورش و وجود تبعیض‌های ناروا نسبت به آنان، از همکاران محترم تقاضا می‌شود نسبت به بهره‌برداری فرصت‌طلبان از نارضایتی به حق آنان هشیار باشند. به مسئولان دولتی نیز هشدار می‌دهد عقلانیت و تدبیر حکم می‌کند پیش از آن که بیش از این دیر شود، برای بهبود همه جانبه‌ی اوضاع آموزش و پرورش اقداماتی فوری و اساسی انجام دهند.

 

 

بیانیه شماره 2 کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین

 

تجمع سکوت فرهنگیان استان قزوین همزمان با سایر استان های دیگر ،اگرچه بارقه های امید را در دل های ناامید این خانواده بزرگ روشن کرد و امید می رود مسولان و دلسوزان کشور با نصب العین قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری ، پیام این رفتار شرافتمندانه فرهنگیان را شنیده باشند،اما پیامد های مخربی نیزبدنبال داشت که اگر نسبت به آن ها بی توجهی صورت گیرد، تشنگان قدرت و میز از دست داده ها تلاش خواهند کرد،با معامله برسر خواسته های به حق و صنفی آن ها، خود به نان ونوایی برسند.

 

در همین راستا،برخی که هیچ نقشی در سازماندهی کانون در دوره جدید فعالیت نداشته و حتی در تجمع نیز حضور صوری نیز پیدا نکرده بودند ،در مصاحبه با برخی از سایت های دلواپسان مغلوب، سعی بر مصادره مدیریت تجمع سکوت فرهنگیان استان کرده اند.

 

کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین ، ضمن اعلام برائت از تلاش های ازسر قدرت خواهی و معامله گری فرصت طلبان و استحاله شده ها ،اعلام می دارد تجمع سکوت10اسفند فرهنگیان، تنها با اطلاع رسانی شبکه های مجازی فرهنگیان استان قزوین و سایر استان ها وزیزنظرمستقیم شورای مرکزی کانون صنفی معلمان ایران به وقوع پیوسته و هر نوع بهره برداری شخصی ،گروهی ،حزبی و سیاسی ازآن، جز در راستای خواسته های به حق فرهنگیان، غیر واقعی ، هدایت شده و سهم خواهانه است.

 

فعالان این کانون در قزوین، پس از ناامیدی از برگزاری مجمع عمومی ،با هماهنگی کانون معلمان تهران و سخنگوی کانون،همکار گرامی محمودبهشتی لنگرودی،اقدام به راه اندازی گروه های تلگرامی فرهنگیان استان قزوین نمودند و پس از ماه ها تلاش و اطلاع رسانی توانستند،تعدادی از فرهنگیان ساعی و حاضر در شبکه های مجازی را شناسایی وهسته اولیه کانون را در استان قزوین پی ریزی نمایند که این هسته اولیه هیچ ارتباطی با کانون صنفی پیشین ندارد.

 

کانون فرهنگیان استان قزوین ،ضمن تقدیر و تشکر از حضور پرشور و از سرآگاهی همه فرهنگیان حاضر در تجمع و قبول برخی عذرها و نارسایی ها در اطلاع رسانی،از سعه صدر مسوولان سیاسی و امنیتی و همراهی کارکنان و مدیریت سازمان آموزش و پرورش استان، همانند بیانیه شماره یک از مسولان کشوری و استانی می خواهد صدای سکوت پرفریاد فرهنگیان استان را بشنوند و نسبت به پاسخگویی مطالبات آن ها اقدام کنند.

این کانون ضمن تشکر از رسانه هایی که صدای تظلم خواهی فرهنگیان استان را انعکاس دادند،ازرسانه ها و خبرگزاری هایی که از جیب این ملت ارتزاق می کنند و خود دانش آموز همین فرهنگیان بوده اند،اما از وظیفه اطلاع رسانی خود امتناع می نمایند،می خواهد به اصول رسانه ای خود پایبند باشند؛ چرا که در دنیایی که هر شهروند یک رسانه وهر موبایل یک خبرگزاری است ،این شیوه سانسورخبری، پاسخگوی نیازجامعه نخواهد بود و تنها ناامیدی ویاس جامعه و خانواده بزرگ فرهنگیان را از مراجعه به این منابع خبری باز خواهد داشت.

 

درپایان این کانون تاکید می کند مواضع کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین از طریق اطلاعیه های مندرج درگروه های تلگرامی فرهنگیان استانی و کشوری اعلام خواهد شد و هرنوع اعلام مواضع از سوی اعضای سابق کانون ،مواضع شورای هماهنگی کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین نیست.

 

کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین