سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارش جلسه ی نمایندگان منتخب شورای صنفی فرهنگیان استان خراسان شمالی با وزیر آموزش و پرورش
گزارش جلسه ی نمایندگان منتخب شورای صنفی فرهنگیان استان خراسان شمالی با وزیر آموزش و پرورش

گزارش جلسه ی نمایندگان منتخب شورای صنفی فرهنگیان استان خراسان شمالی با وزیر آموزش و پرورش

تهیه و تنظیم گزارش: محمود صفدری؛دبیر شاغل در آموزش و پرورش بجنورد و فعال صنفی و مدنی خراسان شمالی

جلسه مشترک در صبح روز جمعه  بیست و چهارم مهر ساعت ۷:۳۰ در اتاق معاونت محترم پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان آغاز گردید و مسائل در چهار حوزه بشرح زیر مطرح گردید:
۱- مشکلات فیزیکی و چالش های آموزشی و پرورشی و راهکارها

۲- وضعیت معلمان زندانی و گلایه از فضای امنیتی حاکم بر آموزش و پرورش با رویکرد تشکل های صنفی

۳-مشکلات معیشتی و منزلتی کارکنان و بازنشستگان

۴-پراکندگی و عدم توازن بودجه در آموزش و پرورش
ابتدا جناب آقای محمدرضا رمضان زاده مسئول محترم شورا،ضمن خوشامدگویی به وزیر محترم آموزش و پرورش و هیئت همراه، گزارش مختصری در مورد وضعیت نیروی انسانی،عدم مدیریت درست بر توزیع متوازن نیروها،تحمیل ساعات موظف تا سقف ۲۰ ساعت به مدیران و معاونان مدارس، ضعف نیازسنجی نیروها و نامناسب بودن استخدام ها از نظر کمی و کیفی،مشکلات فضاهای آموزشی و استاندارد نبودن و به روز نبودن تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی و ایمن نبودن و فرسوده بودن برخی ساختمان های مدارس و کلاس ها، بویژه در مناطق روستایی و حاشیه شهرها ، انتقاد از وضعیت بهداشت بعضی از مدارس و روند خصوصی سازی آموزشگاهها که منجر به ایجاد و افزایش شکاف طبقاتی در جامعه میگردد،ارائه نمودند.

سپس در ادامه ضمن گلایه از عدم تحقق شعار وزیر محترم مبنی بر “جایگزینی امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی” خواستار حمایت دولت از تشکل های صنفی فرهنگیان شده و از وزیر محترم خواستند تا ضمن بررسی موانع موجود بر سر راه مجوز برگزاری انتخابات قانونمند مجامع عمومی تشکل ها،از ظرفیت های وزارت آموزش و پرورش در جهت تعامل با وزارت کشور و رفع مشکلات اداری این تشکل ها، مساعدت فرمایند. ایشان در ادامه با مخاطب قراردادن وزیر محترم بعنوان متولی خانواده ی بزرگ فرهنگیان، و یادآوری مسئولیت ایشان در قبال سرنوشت و امنیت تمامی معلمان، با نام بردن از معلمان زندانی صنفی،آقایان بداقی،باغانی، هاشمی،عبدی و بهشتی و سایر کنشگران صنفی، درخواست نمودند تا وزیر محترم با همه ی توان پیگیر آزادی این عزیزان و دیگر عزیزانی که به دلیل احکام زندان، محکوم به اخراج شده اند و بازگشت آنها به مدرسه و کانون خانواده گردند.
رمضان زاده در ادامه،خواستار تعامل بیشتر دولت و وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد فضای تعامل سازنده، و به رسمیت شناختن اعتراضات آرام مدنی فرهنگیان، در چارچوب قانون اساسی شد.
در ادامه سرکار خانم عوض زاده،به نمایندگی از بانوان فرهنگی استان، با اشاره به بی انضباطی بودجه در حوزه ی آموزش و پرورش در طول عمر دولت های گذشته،ناخرسندی خود از نگاه مصرفی به آموزش و پرورش را اعلام، و خواستار افزایش بودجه در سال ۹۵ شدند.
ایشان سپس به تراکم نیروهای ستادی در ادارات کل و مناطق آموزش و پرورش اشاره نموده و نارضایتی خود را از توزیع بودجه در نهادهای فرعی و بعضأ غیر مرتبط با آموزش و پرورش،نظیر بسیج، ستاد اقامه نماز و ….اعلام کردند و خواستار تجمیع این بودجه ها در بطن و متن آموزش و پرورش شدند.
در ادامه آقای محمود صفدری،دیگر عضو این شورا، ضمن تشکر از اقدامات مثبت وزارتخانه، خواهان رفع سریع مشکلات بویژه بازنشستگان عزیز شدند و در مورد گزارشات رسانه ای ناقص وزیر محترم، پیرامون طرح رتبه بندی و مصاحبه ی جناب بطحایی مبنی بر کاهش بودجه ی آموزش و پرورش در سال آینده، که باعث موج انتقاد و نگرانی در بین فرهنگیان شده است،سوالاتی را مطرح کردند.
در ادامه جناب آقای علی فروتن که به نمایندگی از فرهنگیان شهرستان شیروان در جلسه حاضر بودند عنوان کردند: با توجه به بیانات اخیر رهبر عزیز در مورد جنگ نرم از آقای فانی میخواهم تا به گوش مسئولین برسانند که اگر میخواهند درجنگ نرم بازنده نباشند باید به سرداران جنگ نرم که همانا معلمان جامعه هستند توجه ویژه نمایند و اشتباهات گذشته را تکرار نکنند و هرچه سریعتر معلمان بازداشت شده را آزاد نمایند و هشدار دادند که با این بودجه ضعیف آموزش وپرورش در جنگ نرم ما برنده نخواهیم شد.
سپس یک راهکار برای برون رفت از وضعیت اسفناک آموزش وپرورش ارائه نمودند که باید سایه فضای سیاسی وامنیتی را از آموزش وپرورش برداشت ،مثلا در اولین گام مدیران شهرستانها باید با رای معلمان انتخاب شوند.
سومین مطلبی که به آن اشاره نمودند، توجه ویژه به فضای ورزشی در احداث مدارس است زیرا سرانه ی فضای ورزشی،بسیار اندک است.
و سرانجام آخرین مطلب ایشان، توجه به روستاهای محروم و دور افتاده بود که از وجود ساختمان مدرسه محرومند به طور مثال به روستای “”نظرعلی”” شیروان اشاره نمودند که فاقد مدرسه بوده و مدرسه استیجاری در کنار قبرستان، واقع می باشد.
سپس در ادامه نوبت به مقام عالی وزارت رسید تا پاسخگوی سوالات مطروحه باشند.
ایشان ضمن تقدیر از زحمت اعضای شورا که صبح روز تعطیل وقت خود را به پیگیری مشکلات فرهنگیان اختصاص داده اند، اظهار امیدواری کردند با توجه به ضیق وقت به برخی از سوالات و مشکلات اصلی پاسخ دهند.
ابتدا با انتقاد از اطلاعات آماری بودجه ی ارائه شده،سهم بودجه آموزش و پرورش را در اواخر دولت دوم خاتمی ۱۴ درصد، در اواخر دولت احمدی نژاد این رقم را ۹/۱ و مجددأ در دوساله دولت روحانی، ۱۱/۲ از کل بودجه ی کشور اعلام نمودند.
درخصوص تغییرات کل بودجه دولت،یادآور شدند که در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، رشد ۲۶ درصدی و سال ۹۴ نسبت به ۹۳،رشد ۲۴ درصدی داشته است.
ولی پیش بینی میشود در سال ۹۵،باتوجه به کاهش قیمت نفت، سهم افزایش بودجه سنواتی کلیه دستگاههای اجرایی،کاهش یابد.
ایشان همچنین درباره ی تعدیل نیروهای ستادی اظهار داشتند،نسبت استاندارد نیروهای ستادی به کلاسی در دنیا، یک به پنج (۱به ۵) است درحالی که این نسبت در ایران،یک به دو است و در راستای تعدیل این نسبت، نیروهای ستادی شاغل در ادارات را در سال تحصیلی جدید به میزان ۱۵% کاهش داده ایم.
فانی با اشاره به تدریس موظف مدیران و معاونین مدارس بدون دریافت حق الزحمه ی تدریس گفت: هدف از احیای این بخشنامه که در سالهای دور هم اجرا می شد، جبران بخشی از کمبود نیروی انسانی و فاصله نگرفتن مدیران و معاونین از فضای آموزش و مهارت های تدریس عنوان، و تصریح نمودند که بخشنامه بر حداکثر سقف ۶ ساعت موظف تاکید دارد و مازاد بر آن چنانچه تحمیلی و اجباری باشد، تخلف محسوب شده و قابل پیگیری است.
وزیر آموزش و پرورش همچنین ضمن دفاع از طرح خصوصی سازی مدارس، عنوان کردند بخشی از بودجه ی وزارت را صرف توسعه و حمایت از گسترش خصوصی سازی و مدارس غیر انتفاعی کرده و این کار، همچنان ادامه خواهد یافت.
ایشان همچنین ضمن اشاره به تلاش های خود و وزارت تحت امرش،برای آزادی معلمان بازداشت شده در مقابل مجلس در ۳۱ تیرماه، ضمن تصریح و تاکید بر اصل استقلال قوا،درباره ی وضعیت معلمان زندانی اظهار داشت:
جلسات متعددی با مسئولان ذیصلاح و صاحب نظر دخیل در موضوع(بدون اشاره به نام مراجع ذیصلاح) داشته ایم و برخی از این تلاش ها به نتیجه رسیده و برخی از معلمان آزاد شده اند و تلاش ها برای آزادی سایر معلمان زندانی صنفی نیز ادامه خواهد داشت و انشاالله باید امیدوار و منتظر شنیدن خبرهای خوش باشیم.
و از معلمان و فعالان صنفی خواستند که به التهاب فضا تا رسیدن به نتایج مطلوب این مذاکرات و جلسات، دامن نزنند.
وی در پاسخ به سوال صفدری در باره رتبه بندی گفت: متاسفانه رسانه ها در انعکاس این مصاحبه سهل انگاری کرده و باعث ایجاد نگرانی در بین فرهنگیان شدند،زیرا مراد از اجرای رتبه بندی در سال جاری،ارتقای نسبی تطبیقی حقوق معلمان در قالب ۱۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار بود و اجرای فاز دوم رتبه بندی در سال آینده، که برای آن ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، با هدف ایجاد انگیزه و بهره وری و کیفیت بخشی به مهارت های شغلی معلمان،اجرایی خواهد شد.
جناب آقای رضایی مشاور وزیر هم که با حوصله و سعه ی صدر در جلسه حاضر بودند،از اینکه بعلت جلسه ی دیگری باید این نشست نیمه تمام رها میشد عذر خواهی کرده و اظهار داشتند،انتظار ما این است که فرهنگیان،اقدامات مثبت انجام شده در طول وزارت فانی را هم ببینند و تنها بر نقاط ضعف، که بسیاری از آنها به علت کسری بودجه هست، متمرکز نشوند.
جلسه در ساعت ۸:۲۰ دقیقه بعلت تداخل با جلسه ی معاونین اداره کل آموزش و پرورش بصورت ناقص به پایان رسید و متأسفانه برخی از سوالات و ابهامات بی پاسخ ماند اما مستندات، مشکلات و درخواست های مکتوب جهت پیگیری بیشتر تحویل مشاور محترم وزیر گردید.

 

یک نظر

  1. # کمپین نه به آپارتاید شغلی#