سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارش دریافتی/ تجمع اعتراضی معلمان ممسنی
گزارش دریافتی/ تجمع اعتراضی معلمان ممسنی

گزارش دریافتی/ تجمع اعتراضی معلمان ممسنی

یاسر عزیزی

صبح امروز – پنجشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ – جمعی از معلمان مناطق مختلف ممسنی به صورت خودجوش و در اعتراض به شرایط خود، در برابر اداره‌ی آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند. این تجمع از ساعت ۹ و ۳۰دقیقه‌ی صبح و به مدت یک‌ساعت در سکوت برگزار شد و در پی آن با سخنرانی دو تن از معلمان شهرستان به نمایندگی از سایر همکاران ادامه یافت.

در ابتدا «گودرز شفیعیان» از فعالین صنفی معلمان شهرستان، ضمن درخواست از معلمان برای تشکیل هرچه سریعتر «کانون صنفی معلمان»، پس از مقایسه‌ی سطح درآمد و کیفیت زندگی معلمانِ چندین کشور با وضعیت همتایان ایرانی‌ آن‌ها، موارد زیر را به عنوان مطالبات اساسی معلمان برشمرد:

– تامین شایسته‌ی معیشت و منزلت معلمان

– رفع تبعیض‌های جاری در میان کارمندان حوزه‌های مختلف

– حذف فضای امنیتی / پلیسی حاکم بر آموزش و پرورش در جهت احیای نشاط و شادابی محیط‌های آموزشی برای معلم و دانش‌آموز

– بازنگری در وضعیت بیمه‌ی معلمان که از شرایط مطلوب و شایسته‌ای برخوردار نیست.

 

در ادامه نیز «گودرزی» – یکی دیگر از فرهنگیان – پشت تریبون قرار گرفت و در جهت پیگیری جدی‌تر و عملی‌تر مطالبات، از همکاران خود خواست ضمن امتناع از برگزاری امتحانات پایان سال، اعتراض خود را به وضعیت موجود رساتر کنند. وی با اشاره به سه ساله شدن زمان عدم پرداخت برخی حق‌الزحمه‌های معلمان، خطاب به مسئولان از بی‌انگیزه‌گی خود و همکارانش در اثر بی‌مهری‌ها گفت.

در پایان نیز معلمان حاضر در تجمع به عدم همکاری مسئولین اداره‌ی آموزش و پرورش با تجمع خود اعتراض کردند و از بی‌توجهی متولیان امر به دغدغه‌های کارمندان خود شکایت داشتند.

mamasani2mamasani3

7 نظر

 1. میزان ساعت کار یک معلم در هفته
  می خواستم به این آقای به اصتلاح ناشناس بگم که تو که از ساعت کاری معلمها با خبر نیستی بهتر اظهار نظر الکی نکنی. ساعت کار معلمها از 8 صبح تا 1:30 هست. یعنی 24 ساعت در هفته. و البته این صرفا ساعت کار معلم در مدرسه رو تشکیل می ده. علاوه بر آن معلم در هر ماه ساعت های زیادی را صرف طراحی سوال و تصحیح ورقه دانش آموزان می کنه که بیشتر این کارها در خانه است. من كه يك معلم هستم می دانم که برای طراحی یک سری سوال نیاز به 5 ساعت کار نیاز است. و تصحیح ورقه های هر کلاس به دو برابر این وقت نیاز دارد. یعنی معلم در هر ماه حداقل 30 ساعت کار طراحی سوال و تصحیح ورقه در خانه انجام می دهد. که اگر آن را به 4 هفته تقسیم کنیم می شود بیش از 7 ساعت در هفته. در نتیجه ساعت کار معلم می شود….
  24+7= 31
  یعنی اینکه معلم در هر هفته بیش از 30 ساعت کار انجام می دهد. آنچه که کار یک کارمند را با سختی همراه می کند. وجود ارباب رجوع است. در بسیاری از ادارات اگرچه ساعت کار آنها بیش از 30 ساعت در هفته باشد. ارباب رجوع دائمی وجود ندارد. و اگر یک کارمند کارش را به درستی انجام دهد. کار طرف مقابل تمام شده و اداره را ترک می کند. در نتیجه سر کارمند خلوت می شود. اما در مدرسه و در کلاس کار معلمان بدینگونه نیست. در هر زنگ تعداد معینی دانش آموز در کلاس وجود دارد. فرض کنید که 25 دانش آموز در کلاس باشد. کار معلم به این گونه نیست که بتواند مثلا کار 5 نفر از دانش آموزان را انجام داده و آنها را مرخص نماید. دانش آموزان همگی در کلاس تا آخرین لحظه حضور دارند و سر معلم هیچگاه خلوت نمی شود. و تازه بدترین لحظات برای معلمین زمانی است که در کلاس کاری وجود نداشته باشد!. در آنصورت است که دانش آموزان ممکن است سقف کلاس را پایین بیاورند. نهایتا اینکه کار معلم با اعصاب و روان معلم سرو کار دارد و قابل قیاس با کار برخی از کارمندان که ساعت های زیادی ممکن است در حال مگس پرانی باشند نیست.

 2. برنامه مناظره امروز 28 فروردین قرار بود در مورد معلما باشه . ولی آقایون دولت و صدا و سیما از قدرت معلما ترسیدن و نذاشتن برنامه روی آنتن بره . ترسیدن دروغگویی های فانی همیشه فانی و نوبخت بدبخت لو بره . خدایا شر هر چی ظالمه از این مملکت کم کن . یا صاحب الزمان خودت به داد مردم بیچاره برس .ن

 3. با این 160 هزار تومان طرح رتبه بندی میشه سه کیسه برنج خرید!

 4. سید محمود کمالیان

  طرح رتبه بندی که از طرف وزیر آموزش و پرورش مطرح می شود تنها با هدف وقت کشی و تفرقه افکنی بین معلمان زحمت کش است چرا که همه فرهنگیان به نقش و جایگاه خود در نظام تعلیم و تربیت و جامعه واقفند و در همان راستا تلاش می کنند و این رویکرد وزیر تنها شانه خالی کردن از مسئولیتی است که متوجه ایشان است. از طرف دیگر از ایشان می پرسیم آیا در سایر وزارت خانه ها که افزایشی کمتر از حداکثر افزایش آموزش و پرورش نداشته اند آیا فیلتر هایی همچون رتبه بندی اجرا شده است؟ ای کاش منابع و ثروت های ملی همچون نفت ، گاز ، برق ، مخابرات ، بانکها ،آب ها و معادن و جنگلها و سواحل جنوبی و شمالی کشور به طور عادلانه بین همه مردم ارگانها و سازمانها و وزارتخانه های مختلف کشور تقسیم شود .

 5. لازم به ذکر است که حمله به تجمع سکوت معلمان رشت،در 27 فروردین 94 صورت گرفت.که شاید در شهرهای دیگر نیز صورت گرفته یا تکرار شود.

 6. سلام علیکم. همکاران ارجمند،در صورت ادامه بی توجهی به خواسته های فرهنگیان،به فکر عدم حضور در کلاسهای مدرسه،در یک هفته متوالی(هفته به اصطلاح معلم)باشیم.با این کار امثال سرهنگ شعبانی دلیوند(شعبان بی مخ ثانی)که زمانی برای گرفتن مدارک تحصیلی سیکل و دیپلمشان،و برای گرفتن نمره،به معلمان التماس،و از آنها گدایی می کردند،نمی توانند به تجمع سکوت معلمان رشت و شهرها دیگر،یورش ببرند.که ما به شدت آنرا محکوم و خواستار برکناری چنین افراد خشن و سرکوبگری در میان نیروی انتظامی هستیم. والسلام

 7. همکاران عزیز تعطیلی کلاسها در اردیبهشت ماه و تحریم امتحانات نوبت دوم تا رسیدن به خواسته مطلوب