سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارش دریافتی: دیدار معلمان پیرانشهر با نماینده این شهر و دبیر کمیسیون عالی پزشکی مجلس
گزارش دریافتی: دیدار معلمان پیرانشهر با نماینده این شهر و دبیر کمیسیون عالی پزشکی مجلس

گزارش دریافتی: دیدار معلمان پیرانشهر با نماینده این شهر و دبیر کمیسیون عالی پزشکی مجلس

گزارش جلسه جمعه مورخه 22/12/93 با دکتر رسول خضری نماینده پیرانشهر و دبیر کمیسیون عالی پزشکی مجلس:

جلسه با حضور هیات سه نفره ای به نمایندگی از فرهنگیان  ( آقایان ابراهیم سوری، جسیم محمد نژاد و جعفر کاک محمدی) برگزار شد.ابتدا جریانات اخیر مجلس را در مورد مطالبات فرهنگیان جویا شدیم.دکتر خضری بابیان مقدمه ای مفصل و ارائه مثالهایی که مبین وضعیت نامطلوب اقتصادی کلی ایران بود چند نکته را بیان نمودند که دو مورد زیر از اهم موارد بودند :

1)اقتصاد ایران بسیار متکی به نفتی است که تغییرات قیمت آن در سال جاری و احتمالا در سال آتی بسیار ناامید کننده است.در حالیکه در کشورهای پیشرفته و حتی برخی کشورهای در حال توسعه چون هند درآمدها متکی به نیروی انسانی است.منجمله تجارت اطلاعات.

2)بودجه بندی در چند وجه بسیار نامتوازن است.از طرفی نیازهای جغرافیایی مناطق مختلف کشور در نظر گرفته نمی شود.و از طرفی قدرت چانه زنی وزارتخانه ها در جذب بودجه بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه اعتراض کردیم که انتظار ملت از وکلای خود اینست که یکی از مسئولیت های خود را تغییر سیاست های ناعادلانه برنامه و بودجه بدانند.تصریح کرد که نمایندگان را رستم دستان ندانیم.وضعیت اقتصادی کشور بسیار اسف بار است.

در پاسخ گفتیم که در همین اوضاع نابسامان برخی وزارتخانه ها با نفوذی که دارند سهم خود را از بودجه کلی کشور به طرز ناعادلانه ای افزایش داده اند.چرا فقط وقنی نوبت به وزارت آموزش و پرورش می رشد شیرهای تانکر بودجه به چکه کردن می افتد؟

دکتر خضری در پاسخ گفت:دو مشکل عمده وجود دارد.از طرفی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دست اقتدار گرایانی چون حداد عادل است که فقط یک نفر از ایشان برخاسته از آموزش و پرورش بوده و بقیه وابسته به آموزش عالی هستند که مشکلی با سیاست های مالی ندارند و بهمین دلیل چندان پیگیر مطالبات فرهنکیان نیستند.از طرف دیگر دکتر فانی وزیری است که قدرت چانه زنی نداشته و بسیار کم تحرک و گاهی خواب آلود ظاهر می شود.

ما هیئت نمایندگی فرهنگیان اعتراض کردیم که گزینه پیشنهادی دکتر روحانی قبل از فانی ، نجفی بود.در صورتی که ایشان تایید صلاحیت می شد،ورق بر می گشت و اوضاع تا حدودی بهبود می یافت.پس نمایندگان در این بین مقصر بوده اند.در پاسخ اظهار داشت زمانی که آقای روحانی ایشان را پیشنهاد دادند به دلیل جو مسحور کننده انتخاباتی با ادبیاتی آمرانه نمایندگان را به تأیید ایشان دستور می دادند که به مذاق نمایندگان خوش نیامد و با وحودی که اکثر نمایندگان قبل از پیشنهاد ایشان موافق انتصاب دکتر نجفی بودند ، جبهه گیری و رد صلاحیت کردند(البته تصریح کرد که ایشان از موافقان دکتر نجفی بوده اند).

با اظهار تأسف از این موضوع اعتراض کردیم که قطعأ چنین ادبیاتی را هنگام پیشنهاد سایر اعضای کابینه هم داشته اند.چرا آنها رد صلاحیت نشده اند؟! باید سعه صدر داشته و مصالح فرهنگیان در نظر گرفته می شد.این را هم باید در نظر داشت که بعد از این وقایع و به دنبال پیشنهاد فانی مجاس که سوابق ناکارآمدی ایشان را بایگانی داشت ، چرا به ایشان رأی داد؟ آیا این موارد به گونه ای دسیسه چینی علیه آموزش و پرورش و به ضعف کشاندن آن را تأیید نمی کند؟

در پاسخ اظهار تأسف کرده و تأکید کرد که بنده از موافقان نجفی بوده ام. ما از ایشان خواستیم استیضاح وزیر را در دستور کار خود قرار دهند و در پیگیری مطالبات ، با کانون صنفی فرهنگیان مشارکت داشته باشند.ایشان قول مساعد داده و ضمن تأکید بر فعالیت هایی که در زمینه پشنهاد و تصویب طرح سلامت داشته اند یادآور شد که به کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز پیشنهاد کرده ایم ، طرحی مشابه برای افزایش پلکانی بودجه آموزش و پرورش ارائه دهند که قطعأ نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت.

در ادامه بحث را به طرح رتبه بندی کشانده و به جنبه های مثبت و منفی آن اشاره کردیم.به عنوان نمونه تأکید داشتیم که طرح مزبور یک طرح تکمیلی بوده و پیش نیاز اجرایی آن داشتن کف درآمد برابر با خط فقر می باشد.از طرفی هم ایرادات زیر بر آن وارد است :

-عدم همخوانی آن با اهداف آموزش و پرورش (که شناسایی و پرورش استعدادهاست؛ نه تولید علم)؛

-حجم بالای تألیفات رسیده و تبعات منفی آن همچون عدم امکان بررسی تمام تألیفات ، باندبازی ، پارتی بازی ، سرقت علمی … ؛

-عدم کارایی طرح مزبور برای معلمان با سابقه کم وهمچنین سابقه بالای 25 سال ؛

-عدم دسترسی مناطق محروم به منابع …

قول مساعد داد که در جلسه روز یکشنبه 24 اسفند مطرح شود.

در ادامه بحث اقدامات جاری مجلس در مورد تغییرات بودجه آموزش و پرورش را جویا شدیم.دکتر خضری تصریح کرد که زمان مناسب برای اعتراضات مهر و آبان بود.

اشاره کردیم که هنوز زمان برای اعمال تغییرات باقی است و در بحث متمم بودجه امکان تغییرات وجود دارد.از طرفی درهمین زمان نامناسب بود که برخی ارگانها به عنوان مثال بانک ها ، تغییرات قابل توجهی در دستمزدها داشنه اند.

اشاره کرد دامنه تغییرات بودجه کل کشور 3 درصد و در صورت توافق جامع دولت و مجلس حد اکثر 5 درصد است.

پاسخ دادیم مدعی ترین متقاضی افزایش بودجه آموزش و پرورش است.پس اگر تمام تغییر بودجه را به ما اختصاص دهید ، ارقام قابل توجهی به دست می آید(کافیست 3 درصد کل بودجه را حساب کنید).پس تنها مانع راه کارشکنی مسئولان است.

در پایان ایشان وعده دادند که در صورت هماهنگی هیأت مدیره کانون صنفی ایران، همکاریهای لازم را جهت پیگیری و بازتاب خواسته های فرهنگیان انجام داده و فعالانه در مجلس منعکس خواهد کرد.

تهیه و ارسال گزارش: ابراهیم سوری

25 نظر

 1. ننگ بر این نمایندگان بی عرضه و پوچ

 2. از ماست که بر ماست اگه نمره واقعی دانش اموز را بدهیم اگه صندوق انتخابات را بر گردنمان نیندازیم اگر اوراق نهایی رو تصحیح نکنیم اگه در صحنه های سیاسی اجازه سو استفاده از خود رو ندهیم و در صورت لزوم کاندیدای خودمان را داشته باشیم اگه متوجه شویم که با اتحاد نیرویی عظیم خواهیم بود مشکلاتمان را حل خواهیم کرد

 3. درود و سلام خدا بر معلمان بر حق بشریت. همکاران ظلم ستیز حال که آقایان بی تفاوت مجلس و دولت بی تدبیرمان فریاد عدالتخواهی چندین ماهه ما را با طرح نیمه جان و مبهم رتبه بندی آن هم با وعده سرخرمن سال تحصیلی جدید جواب دادند و عملا آنرا برایمان به یک شکار مرده تبدیل کردند ما نیز ان شاء الله با اراده ای محکمتر از گذشته و با جمعیتی بیشتر بعد از تعطیلات نوروزی آقایان سونامی اعتراضات گسترده صنفی فرهنگیان ایران را برای رسیدن به حقوق بر حقمان براه خواهیم انداخت. ما می توانیم با جمعیت یک میلیونی خود در روزهای به اصطلاح بزرگداشت مقام معلم سال 94 و تعطیلی یک هفته ای هزاران مدرسه و سرگردانی بیش از 13 میلیون دانش آموز چنان درسی به صاحبان زر و زور بدهیم که به یاد معلمان با صلابت دوران بچگی خود بیفتند دورانی که معلم قدر و منزلت اجتماعی و اقتصادی خاص خود را داشت. والسلام

 4. مردم نگاه روشنم ارزانی شّّّّّّــــــــــما جانم فدای بی سر و سامانی شما
  با من دروغ هـــــرگزو هرگز نگفته اند ان چشم های بـــالغ و بارانی شما

  اما شـــــــــــما قلیل ترینان این گروه ابلیس مات گشته ی شیطانی شما
  معلوم می شود که که اید و چکاره اید فردا که بشــــــــکند بت پنهانی شما
  فردا به حکم اینـــه ها تخته می شود دکان چهار نبش مســــــلمانی شما

  سوگند می خورم این جای مهر نیست داغ دل من است به پیـــشانی شما

 5. معلم را زمانی کفن کردند که روز مرگ عزیز بزرگواری را به عنوان روز معلم قرار دادند تا معلم ایرانی روزی را که مال خودش است به همدیگر تسلیت گویند. همان روز باید آینده معلم را پیش بینی میکردیم که نکردیم و آیندگان یقینا خواهند گفت که این مطهری چقدر آدم بدی بوده که مردم روز مرگش را شادی میکنند و به همدیگر تبریک می گویند آنهم قشر فرهنگی جامعه. این طرح 2فایده برای آقایان داشت.
  1- معلمان حتی یک روز خوش نبینند
  2- ضربه به شخصیت معلم عالی مقام شهید مطهری
  کودک 4 ساله ای را در نظر بگیرید که یک کیلو گرم طلا در دستش دارد بنده حقیر می توانم با یک بستنی قیفی آن را از دست او بگیرم . چرا؟ زیرا او از ارزش طلای خود آگاهی ندارد . اگر در این میان فردی از راه برسد و شروع به آگاه سازی کودک نماید بسیار طبیعی است که من از او خوشم نیاید و بخواهم اورا از گردونه حذف کنم .
  معلم تنها عنصر آگاه ساز و فرهنگ ساز جامعه است و این شاید طبیعی باشد که برخی ها معلم را تنها دشمن خود قلمداد کنند و برای اینکه با ارزش ترینهای این ملت و نسلهای بعد را چپاول کنند بخواهند معلم را با پنبه (فقر تحمیلی) سر ببرند. پس ای معلمان صبور باشید که روزی دست نامحرمان و نااهلان روزکار از سر این ملت کم خواهد شد.

 6. همت شما در امتحانات خرداد
  با یک قبولی واقعی (نمره ندهید)

  این کار هم ارزش معلم را در نگاه اولیا و دانش آموز از بین برده و هم در نگاه بین المللی ابزاری شده که آموزش و پرورش در ادعای دولتمردان موفق به نظر می رسد.

 7. با سلام و دلی پر از غم اما باشکوه
  همکاران عزیز باید بدانیم این نمایندگان و این دولت کاری برای ما نخواهند کرد , ما اگر باهم متحد شده و تصمیمات مهمی را بگیریم می توانیم به حقمان برسیم.پایین بودن حقوق و مزایای فرهنگیان و ناکافی بودن آن بر کسی پوشیده نیست و همین آقایان اگر وجدان دارند اعلام کنند متوسط مخارج خانواده آنها در سال گذشته چقدر بوده !!!!!!! آیا آنها در یک ماه به اندازه یکسال حقوق معلم هزینه نکرده اند.
  از این اعتصابها و نشستها آبی گرم نخواهد شد . مگر اعتصاب کلی و سراسری باشد . انشاالله با همت همکاران بعد از تعطیلات اعتصابهای سراسری با هماهنگی کانون صنفی را داشته باشیم.

 8. اگر این اتحاد عظیم در اعتراضات برای احقاق حق همزمان عمل کنند. به راحتی می توان به خواسته های صنفی و رفع تبعیض ها جامه عمل پوشاند.

 9. ژاپن_ما حاضریم خانه هایمان را باز کوچکتر کنیم وفضا وامکانات مدرسه ها را بزرگتر وبیشترکنیم .ما برای توسعه ی بیشتر کشور هرچقدر در تربیت وجذب معلمان سرمایه گذاری کنیم کم است.

  • آلمان-شما می خواهید حقوقی همسان با تربیت کنندگانتان داشته باشید؟!”فریاد مرکل بر سر صنف پزشکان ومهندسان ”

  • آقا یا سرکار خانم حسینی ،،،ببخشید شما که زحمت میکشید کامنت میزارید لااقل یه پیام دلگرم کننده و با مفهوم بزارید.دوستان تلاش کنیم گفته های تکراری و فلسفی ننویسیم.با سپاس از تمام فرهیختگان

 10. ریاست محترم دولت تدبیییییر و امید،خواستم سلام و عرض ادبی کرده باشم،به خود گفتم چه سلامی؟چه کلامی آقا معلم؟شما که ماههاست با همکارانتان در اکثر استانهای این مرز و بوم،فریاد عدالتخواهی در این دولت سر می دهید،اما دریغ از یک سمعنا و مصاحبه تلویزیونی در باره مشکلات و ارزش کار معلم از طرف جضرتشان!!! گویا انبیای این ملت برای دولت و وزیر بی تدبیرتان نیز ارزش و جایگاهی حتی برابر با فاز 12 پارس جنوبی نداشته و ندارند،که برق آسا برای آن لب تر می کنید و برای آن توی صدا و سیما جلسه و سخنرانی تشکیل می دهید!!! مثل اینکه شما و اطرافیانتان نیز به نفت و گاز مملکت و مسائل دیگر آن بسیار علاقمندید! البته علاقه مسئولین ما به وزارت نفت بسیار جای افتخار است،چون شما سروران و صاحبان این ملت فکری جز هزینه آن برای آبادانی و رفاه این کشور رنج کشیده که ندارید.به درک معلم از تبعیض مینالد! خوب کی گفته اصلا اونا معلم بشند! بهتر بود کارمند ادارات دیگر بشند.معلم کیلو چنده بابا،پاررررسسس جنوووووبی رو داشته باش بی خیال.

 11. این فانی پیرخواب آلود شده بلای جان ما-ماحاضریم با میل ورغبت نفری 10هزارتومان به ایشان بدهیم(می شود10میلیارد تومان)ایشان سایه شان را کم کنند.اگر وزیر قوی داشتیم این وضع نبود.

 12. فرهنگی الهام گرفته از خون شهدای کربلا

  فرهنگی عزیز م میدانم که امسال هم مثل سالهای گذشته برای دلبندانت خرید عید نداشته ای بخصوص که این از خدا بی خبرها هنوزم حقوق خشک و خالی مان را به حساب نریخته اند بازهم با سیلی صورت خود را در مقابل همسایکانت سرخ نگهدار تا بعد از تعطیلات ما هنوز به احقاق حق خودمان می اندیشیم ، پس هستیم گویا نمایندگان کج اندیش ورشوه خوار مجلسمان از بلوا وآشوب برای ضربه زدن به دولت بی تدبیر بدشان نمی آید بلکه خوشحالند ولی آنان نیز این را بدانند که این صندلی هایی که برای خود تصاحب کردهاند به هیکلشان بزرگی می نماید

 13. فرهنگی بی کس

  هر چند کسانی که دارند در لای چرخ معلمان چوب می اندازند این جمله را بشنوند خوشحال می شوند ولی روحانی بداند که ما فرهنگیان حاضریم 15 میلیون رای از ایشان را از کفش بیرون بیاریم ودولت ایشان به خاطر این بی توجهی به اعتراضات معلمان تنها دولتی است که فقط یک دوره چهار ساله حکومت خواهد کرد ما ازایشان حمایت کردیم جلوی ستادها ی ایشان از جان مایه کذاشتیم ولی ایشان چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 14. با سلام بر همکاران گرامی ،، دوستان می دانید بعد از حدود نزدیک به سی سال این اولین باری است که پرداخت حقوق فرهنگیان به آخرین روز یا روزهای اسفند موکول می‌گردد؟ این غیر از بی توجهی و اهانت آشکار چه معنایی می تواند داشته باشد؟این در حالی است که تقریبا تمام ارگانها و سازمانهای دیگر حقوق و مزایای کارمندان خود را را خیلی پیش از این پرداخت نموده اند.همکاران محترم خیلی نگران نباشید…چرا که این استراتوژی خالی از تدبیر دولت در برخورد با مشکلات و خواسته های صنفی فرهنگیان باعث خواهد شد که طیف کثیری از همکارن که تا به امروز به دلایل مختلف انگیزه حضور در اعتراضات را نداشتند،اکنون با این بی توجهی بی شرمانه به خود ایند وبعد از پایان تعطیلات رسمی بارقه های اعتراض در اذهان آنان گسترش یابد. فرهیختگان ارجمند فقط توجه داشته باشید با فضا سازی های غیر قانونی برخی جریانات ، همراه نشویم.ما به امید خدا با پایداری بر احقاق خواسته های برحق خود بصورت صنفی و قانونمند تمام اعتبارات و جایگاه واقعی خود را باز خواهیم گرداند.ما نیازی به ارتکاب اعمال خلاف و خارج از قانون نداریم .ما هرگز به دنبال ایجاد ناامنی در کشور عزیزمان نیستیم.ما به ارزشها و خواسته های بنیانگذار کبیر انقلابمان کاملا پایبندیم.ما فقط و فقط به دنبال حقوق حقه و از دست رفته خویشیم.سایر جریانات معاند و فرصت طلب نیز بهتر است بدانند فرهنگی فرهیخته هرگز در دام خواسته های نامشروع آنان قرار نخواهد گرفت وبهتر است انان نیز حساب خودشان را از آرمان های پاک فرهنگیان جدا سازند.ما تا پای جان از وطن و انقلاب خویش دفاع خواهیم نمود…

 15. من این نماینده را می شناسم.اسمش رسول خضری است.تا بگی ترسو و محافظه کاره.از خداشه مجلس راهش بدن چه برسه به این گنده گوزی ها.باور نکنید.

 16. نماینده نان به نرخ روز خور.

 17. با باحیدر شهر لاله های واژگون

  هر ساله پانزده اسفند حقوق فرهنگیان را به حساب می ریختند….امسال که خیر سرمون اعتراض کردیم و خواهان رفع تبعیض شدیم، دولت محترم تا الان که شب عیده دیگه همون حقوق خشک و خالی را هم به حساب نریخت.وای بر آخر و عاقبت ما فرهنگیان که این سیستم اینقدر خوار و ذلیلمونت کرده که خودمون هم باور کنیم چیزی نیستیم.حاشا اگر ما زیر بار این ذلت برویم.واقعا همکاران گرانقدر چیزی برای از دست دادن داریم؟ دیگر محافظه کاری بس نیست؟ ایا وقت ان نرسیده که یک بار برای همیشه تصمیم منطقی و غیورانه ای بگیریم؟

 18. معلم ناشناس

  از این نمایندگان آبی برای فرهنگیان گرم نمیشود،از قدیم گفتن ناف بچه یتیم رو خودش میبره.
  تنها راهی که داریم: اعتصاب در هفته معلم.
  ویا استعفای دسته جمعی و هماهنگ بعد از تعطیلات فروردین.ببینیم میتونن نیروی جایگزین پیدا کنن؟

 19. معلم ناشناس

  ژاپن_ما حاضریم خانه هایمان را باز کوچکتر کنیم وفضا وامکانات مدرسه ها را بزرگتر وبیشترکنیم .ما برای توسعه ی بیشتر کشور هرچقدر در تربیت وجذب معلمان سرمایه گذاری کنیم کم است.

 20. دروغ است.دروغ.این ها بهانه است.هیچ کدامتان نماینده دوره بعدی نیستید.پایه صندوق رای منتظر شماییم.حساب معلمان باشد پایه صندوق های رایی.معلمان نمایندگانی که قصور کرده و کوتاهی داشتند در نظر بگیرند.این صندلی مال انها نیست.