سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / یونان: رای دهندگان، سیاست های ریاضتی را عقب زدند، زمان مذاکرات برای کارگران فرا رسیده است
یونان: رای دهندگان، سیاست های ریاضتی را عقب زدند، زمان مذاکرات برای کارگران فرا رسیده است

یونان: رای دهندگان، سیاست های ریاضتی را عقب زدند، زمان مذاکرات برای کارگران فرا رسیده است

پیروزی حزب ضد ریاضتی و چپ گرای سیریزا در یونان، می تواند برای کارگران و نیروی کار در این کشور، یک شروع خوشایند باشد: نقطه ای برای آغاز مذاکرت و راهی به سمت بهبود اوضاع.

در طول سالهای گذشته، سیاست های ریاضتی و بدهی های کلان بانکی و بین المللی یونان، نرخ بیکاری این کشور را به بالاترین میزان در دهه های اخیر رساند . طبق اعلام آمارهای رسمی،  در حالی که یک میلیون شغل در این کشور نابود شده است، نیمی از جوانان یونان بیکار هستند.

کنفدراسیون جهانی اتحادیه های صنفی و کارگری (ITUC) اطلاعیه ای در این مورد صادر کرده است. در این اطلاعیه آمده است:

سازمان های مالی بین المللی و رهبران اروپایی باید به صدای عدالتخواهی مردم یونان احترام بگذارند. این نهادها و قدرتها باید بر سر گزینه های جدیدی با دولت برآمده از رای مردم مذاکره کنند.

یکی از مهمترین اقدامات بازسازی در یونان باید افزایش دستمزدهای کارگران تا رسیدن به مرز دستمزدهای شایسته باشد. زمان آن فرا رسیده است تا کارگران و کارفرمایان دولتی و خصوصی، بدون حضور سایه فشارهای ریاضتی، مذاکرات تعیین دستمزد های عادلانه را هرچه سریعتر آغاز کنند.

گفتنی است که یکی از نشانه های ناکارآمدی سیاست های ریاضتی چند سال گذشته، طبقاتی شدن هرچه بیشتر جامعه یونان بوده است. یکی از پیشنهادات شارون بارو، دبیر کل ITUC این است:

“قبل از هر راهکاری در ابتدا، از دهک های بالای جامعه، از ابرثروتمندها، بخواهید مالیات بیشتری بپردازند. این مالیاتها باید صرف بازسازی آثار تخریبی بحران اقتصادی شود، باید بخشی از مشاغل از دست رفته را به سرعت احیا کرد.”

نسرین هزاره مقدم

منابع:

وبسایت کنفدراسیون جهانی اتحادیه های صنفی (ITUC)

و

خبرگزاری بی بی سی