سرخط خبرها
خانه / معلمان / اعتراض اسماعیل عبدی به وضعیت هنرمندان زندانی

اعتراض اسماعیل عبدی به وضعیت هنرمندان زندانی

هنر، تجلی زیبای کشفِ اسرار هستی و دریچه نگاهی دیگرگونه به جهان است. سعدی در باب هنر و هنرمند این گونه می گوید: «دولتِ هنر مُلک پاینده است و چشمه زاینده، هنرمند هرجا رود قدر بیند و بر صدر نشیند و بی‌هنر لقمه چیند.»

تاریخ نشان می دهد که در مقاطع نامساعد تاریخی نیز،  قدر و مقام هنر و هنرمند تا حدی بالا بوده که لااقل به جان، در امان بوده‌اند.

متأسفانه اکنون که شاهد برخوردهای امنیتی با فعالان صنفی و مدنی هستیم، موج برخورد با هنرمندان نیز در حال فزونی است.

این روزها، مهدی رجبیان و یوسف عمادی، دو موزیسین جوان و پرکار و حسین رجبیان و کیوان کریمی (نامزد دریافت جایزه جشنواره کن)، دو فیلمساز جوان و شاخص کشور دربند اسارت‌اند. دریغا که مهدی رجبیان، علیرغم بیماری شدید، به بیمارستان اعزام نمی‌شود.

در این میان، از صنف هنرمندان  انتظار می‌رفت، نسبت به این بازداشت‌ها، واکنشی درخور نشان دهند، که متاسفانه در فضای امنیتی موجود، سکوت پیشه کرده و هنرمندان دربند، هزینه‌های گزاف‌تری پرداخته‌اند.

به عنوان یک معلم وفعال صنفی، مسئولان قضایی را به تفکر درباره عواقب سوء این بازداشت ها فرا می خوانم و قویاً معتقدم که بازداشت یک هنرمند، به منزله دربند کردن کل جامعه است.

 

اسماعیل عبدی، زندان اوین

بیست و هشتم دیماه نودو پنج

اندیشگاه ۷ سالن ۲

 

2 نظر

 1. سلام بر شما جناب اسماعیل عبدی معلم گرامی و سلام بر همه ی کسانی که هنوز دلشان برای انسانیت می لرزد
  متأسفانه منافع پرستی جهان را فرا گرفته و این بی تفاوتی حاصل آن است. البته این کرختی و بی تفاوتی زننده خاص میهن ما نیست؛ موضوعی جهانی و سازمان داده شده است. و بر مبنای همین منافع پرستی متأسفانه حالا دفاع از حقوق بشر نیز امری نانی شده در جهان. یعنی در جستجوی نان و جایگاه به دفاع از حقوق بشر می رسند؛ اهل تهمت نیستم، خواستند سخن خود را با اسنادی استوار و نه انشا نویسی های معمول و دل آزار دوران ما، به اثبات می رسانم. این یک خطر بزرگ است و باید همین لحظه، یعنی بیدرنگ جدی گرفته شود؛ زیرا این یک فاجعه ی بزرگ است در هستی بشر؛ چون عملن در سَمت ضد انصاف و انسانیت و قانون، یعنی در سوی نیستی و پرتگاه قرار دارد. آنچه من موظفم با شما و همگان در میان نهم، متأسفانه در اندکِ این نظرگاه نمی گنجد. امیدوارم امکانی داشته باشید و بتوانید به وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» سری بزنید تا متن کاملتری از محتوای این سخن را بخوانید.
  برای شما دل شاد و سلامتی آرزو دارم
  جای معلم در زندان نیست؛ اسماعیل عبدی معلم زحمتکش و دلسوز میهن را فورن آزاد سازید!

 2. سلام بر شما جناب اسماعیل عبدی معلم گرامی و سلام بر همه ی کسانی که هنوز دلشان برای انسانیت می لرزد
  متأسفانه منافع پرستی جهان را فرا گرفته و این بی تفاوتی حاصل آن است. البته این کرختی و بی تفاوتی زننده خاص میهن ما نیست؛ موضوعی جهانی و سازمان داده شده است. و بر مبنای همین منافع پرستی متأسفانه حالا دفاع از حقوق بشر نیز امری نانی شده در جهان. یعنی در جستجوی نان و جایگاه به دفاع از حقوق بشر می رسند؛ اهل تهمت نیستم، خواستند سخن خود را با اسنادی استوار و نه انشا نویسی های معمول و دل آزار دوران ما، به اثبات می رسانم. این یک خطر بزرگ است و باید همین لحظه، یعنی بیدرنگ آن را جدی گرفت؛ زیرا این یک فاجعه ی بزرگ است در هستی بشر؛ چون عملن در سَمت ضد انصاف و انسانیت و قانون، یعنی در سوی نیستی و پرتگاه قرار دارد. آنچه من موظفم با شما و همگان در میان نهم، متأسفانه در اندکِ این نظرگاه نمی گنجد. امیدوارم امکانی داشته باشید و بتوانید به وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» سری بزنید تا متن کاملتری از محتوای این سخن را بخوانید.
  برای شما دل شاد و سلامتی آرزو دارم
  جای معلم در زندان نیست؛ اسماعیل عبدی معلم زحمتکش و دلسوز میهن را فورن آزاد سازید!