سرخط خبرها
خانه / کارگران / مرگ چهار کارگر غواص در اروندرود/امنیت جانی به یغمارفته کارگران
مرگ چهار کارگر غواص در اروندرود/امنیت جانی به یغمارفته کارگران

مرگ چهار کارگر غواص در اروندرود/امنیت جانی به یغمارفته کارگران

حقوق معلم و کارگر
روز جمعه (15 آبان) 5 کارگر غواص در اروند رود دچار حادثه شدند که چهار تن از آنها جان خود را از دست دادند
این کارگران پیمانکاری طرف قرارداد با شرکت هایی بودند که کار جمع آوری و نجات مغروقه های دوران جنگ تحمیلی را انجام می دهند. فرماندار آبادان در گفتگو با خبرگزاری ایلنا علت مرگ را تنفس گاز CO2 اعلام کرده و گفته است: از قرار معلوم این کارگران، در یکی از نهارهای اروند رود مشغول انجام برش‌های لازم برای جمع آوری یکی از این مغروقه ها بودند که به دلیل گیرافتادگی در مخزن و تنفس گاز CO2 دچار حادثه شدند و جان خود را از دست دادند.
براساس گزارش خبرگزاری ایلنا، از مجموع چهار کارگر فوت شده سه نفر بایکدیگر برادر بوده‌ و کارگر متوفی چهارم نیز برادر زاده آنها محسوب می‌شده‌است. در مورد هویت کارگر حادثه دیده پنجم نیز که از قرار معلوم به یکی از بیمارستان‌های آبادان منتقل شده است هنوز هیچ اطلاعی در دست نیست.
این گونه حوادث دردناک که منجر به مرگ کارگران می شود و امنیت جانی آنها را زیر سوال می برد، حاصل اهمال، بی توجهی و عدم نظارت های قانونی مسئولین و کاربدستان است.
واگذاری پروژه های پرخطر اینچنینی به شرکت های پیمانکاری و اقماری ریز و درشت و عدم نظارت صحیح بازرسان وزارت کار، بحث امنیت کارگران را به یک بحث حاشیه ای و بی اهمیت برای مسئولان تبدیل کرده است.
با وجود این که در قانون فراهم آوردن تجهیزات ایمنی برای کارگاهها و انجام آموزش های ایمنی لازم برای کارگران، برعهده کارفرماست، از آنجا که قانون اجرا نمی شود و نظارتی هم بر اجرای آن نیست، برون سپاری پروژه های پرخطر به شرکت های خصوصی بعضا بدون شناسنامه، تنها امنیت جانی کارگران رابا خطر مواجه می سازد.
مرگ دردناک چهار کارگر غواص اروند رود، در یک سیستم صحیح، باید زنگ خطری باشد برای نهادهای مربوطه همچون سازمان بنادر و کشتیرانی و وزارت کار و همه آن نهادهایی که با مناقصه و بی مناقصه مبادرت به خصوصی سازی و واگذاری پروژه های پرخطر و آسیب زا به بخش خصوصی می کنند.