سرخط خبرها
خانه / معلمان / در حاشیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش
در حاشیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

در حاشیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

حقوق معلم و کارگر – نبی الله باستان فارسانی 

تابستان امسال خبرهای داغ استخدام پیمانی در وزارت آموزش و پرورش بسیاری از جوانان جویای کار را به سمت خود کشاند.

در اطلاعیه سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی ریاست‌ جمهوری تعداد افراد مورد نیاز را 3704 نفر اعلام شد.

معمولا در آزمون های این چنینی آمار دقیق ثبت نام شده ها مخفی مانده و اعلام عمومی نمی شود. ولی امروز در خبرها آمده بود که محمدرضا واعظ مهدوی معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی کشور در حاشیه چهل و هشتمین همایش معاونان آموزشی دانشگاه های دولتی سراسر کشور که روز پنجشنبه 12 شهریور در آمل برگزار شد، آمار شرکت کنندگان در آزمون را یکصدوهفتادوپنج هزار نفر اعلام کرد.

با توجه به این که در اطلاعیه سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی هزینه ثبت نام جهت شرکت در آزمون استخدامی مبلغ 480000ریال عنوان شده بود مشخص می شود که برای این آزمون مبلغ هشتاد و چهار میلیارد ریال از جیب جوانان بیکار پول اخذ شده است. علاوه بر این بازار سیاه نمونه سوالات آزمون نیز در جای خود هزینه های بیشتری را بر دوش بسیاری از داوطلبان می گذارد.

حال سوال اینجاست که مگر یک آزمون با تمام هزینه های طراحی سوال و مراقب و کیک و آبمیوه برای 175 هزار نفر چقدر هزینه دارد که این مبلغ گزاف دریافت شده است؟

چه کسانی برای این گونه برنامه ها هزینه تعیین می کنند؟ آیا برنامه‌ریزی آنها کارشناسی شده و دقیق است؟

چه قدر خوب است که با شفافیت گزارش عملکرد پایانی را نیز شاهد باشیم تا هیچ شائبه ای برای مردم به خصوص شرکت کننده های آزمون پیش نیاید.

گرچه این مبلغ در مقابل ده ها مورد اختلاس در کشور که هر از چند گاهی صدایش درمی آید ناچیز است ولی امیدوارم تجمیع این مبالغ مسئولین محترم را وسوسه نکند.

یک نظر

  1. سلام.معلمی شغل انبیاست. وانبیا نیز در راه تحقق اهداف خود مشقتهای فراوان تحمل کردند. امیدواریم شما نیز به اهداف خود برسید. معلم گرامی شما باید مظهر عدالتخواهی در جامعه باشید. . چونکه صد آید نود هم نزد شماست. وقتی کارگر فریاد میزند. وقتی کشاورز فریاد میزند. وقتی دانشجو فریاد می زند. شماسکوت می کنید. امروز فریاد شما هم بجایی نخواهد رسید. شما باید مظهر عدالتخواهی در جامعه باشید و بزرگترین رسانه(14میلیون دانش آموز )در اختیار شماست.
    معلمان گرامی . باید بروید بدننال اینکه چرا شغل معلمی در جامعه ایران اینقدر سخیف و تحقیر شده است؟. آیا همه این افرادی که کلاس می زوند معلمند. ؟ آیا همه آنها صلاحیت وتخصص معلمی را دارند و بر اساس تخصص و ضرورتها استخدام شده اند؟ معلمان گرامی تحقیر معلم و آموزش وپرورش امروز در جامعه ما هم ریشه سیاسی دارد هم ریشه فرهنگی دارد وهم ریشه اجتماعی. . .