سرخط خبرها
خانه / بازنشستگان / تبصره هایی از برنامه ششم توسعه ظلمی آشکار برای دستمزدبگیران
تبصره هایی از برنامه ششم توسعه ظلمی آشکار برای دستمزدبگیران

تبصره هایی از برنامه ششم توسعه ظلمی آشکار برای دستمزدبگیران

حقوق معلم و کارگر – نبی الله باستان فارسانی

این روزها پیش نویس برنامه ششم توسعه آماده شده و برخی رسانه ها هم با هدف افکارسنجی، تبصره های جدید آن را به انحای مختلف به صورت خبر، برنامه مستقل و حتی زیرنویس اطلاع رسانی کرده و زمینه را برای آماده سازی و پذیرش اتفاقی نامبارک مهیا می سازند که کانون توجه آن کارگران و کارمندان دولت است.
تبصره 24 برنامه ششم با موضوع افزایش سن و سابقه بازنشستگی و تبصره 33 در خصوص پرداخت 75 درصد حداقل دستمزد به کارگران زیر 29 سال از مواردی است که می توان آن را ظلم آشکار نامید.

در صورت تصویب و اجرایی شدن این برنامه، محاسبه حقوق بازنشستگی کارکنان دولت به جای آن که بر اساس میانگین حقوق دو سال آخر خدمت باشد، میانگین حقوق 5 سال آخر مبنا قرار خواهد گرفت.

برای مثال اگر کارمندی که 30 سال خدمت کرده و میانگین دو سال آخر خدمتش یک میلیون و پانصد هزار تومان بوده، در صورت تصویب طرح جدید، میانگین پنج سال آخر خدمت وی فرضا به یک میلیون خواهد رسید که مبنای پرداخت حقوق بازنشستگی وی خواهد بود.
در ظاهر، هدف، شناسايي كساني است كه نرخ رشد حقوق و دستمزد اعلام شده آنها به طور غيرطبيعي در دو سال آخر بالا رفته است. يعني بعضي ها براي اينكه مستمري بازنشستگي شان بيشتر شود دستمزدشان را به صورت كاملا صوري بالا اعلام مي كردند و حق بيمه بيشتري هم مي دادند. حالا سوال اصلي اينجاست اگر قرار است حقوق پنج سال آخر در نظر گرفته شود آيا نرخ تورم نسبت به سال هاي قبل و همچنين افزايش حقوق سالانه هم لحاظ خواهد شد؟ يا اگر افزايش حقوق دو سال اخر به علت ارتقاي شغلي بيمه شده باشد وضعيت چگونه خواهد بود؟
قبلا اگر دو سال آخر غير متعارفي مشاهده مي شد، مبنا را ده سال آخر قرار مي دادند و اختلاف ميانگين دو ساله و 10 ساله را محاسبه مي كردند و ما به التفاوت را از كارفرما مي گرفتند و از حقوق فرد بازنشسته چيزي كم نمی شد. اما حالا در صورتي كه در دستمزد به هر دلیلی چون ارتقا، ماموریت و… جهشي وجود داشته باشد مبنا را پنج سال قرار مي دهند و عملا به ضرر حقوق بگیران تمام خواهد شد.

بر اساس همین طرح به ازای هر سال شروع برنامه توسعه، 6ماه به سنوات خدمت اضافه خواهد شد.
یعنی کارکنان به ازای هر سال 6ماه بیشتر خدمت خواهند کرد، این بدان معناست که اگر کسی 4سال از خدمتش هم زمان با این طرح باشد باید 2سال بیشتر از 30 سال خدمت کند.
در صورت اجرایی شدن این طرح سنوات ارفاقی کارکنان مشاغل سخت نیز از 5 سال به 3 سال تقلیل خواهد یافت، و بیش از 3 سال مشمول سنوات ارفاقی نخواهند شد.
بدیهی است پخش اخبار و زیرنویس ها و نوشته ها در رسانه ها، به جهت آماده سازی مردم و سنجش واکنش مخاطبان می باشد که مجلس و دولت در صورت مساعد بودن شرایط آن را اجرایی نمایند.

بر همگان واضح است که دولت و مردم نسبت به هم مسئولیت دوجانبه دارند و کوتاهی از هر طرف موجب ضرر و زیان های جبران ناپذیری خواهد شد.
پس تحقیق و تحلیل پیرامون این موضوع و تلاش جهت آگاهی بخشی به منظور دفاع از حقوق صنفی خود از وظایف هر فرد ذی نفع در جامعه بوده و خمودی و بی تفاوتی حاصلی جز پشیمانی نخواهد داشت.