سرخط خبرها
خانه / معلمان / مهدی بهلولی، آموزگارِ دفاع از حق تحصیل کودکان محروم
مهدی بهلولی، آموزگارِ دفاع از حق تحصیل کودکان محروم

مهدی بهلولی، آموزگارِ دفاع از حق تحصیل کودکان محروم

جعفر ابراهیمی، معلم

برای شناختن مهدی بهلولی نیاز نیست معلم باشی یا اینکه پیگیر فعالیت های صنفی باشی. حتی اگر یک شهروند پیگیر مسائل آموزش و پرورش هم باشی می توانی مهدی بهلولی را از دل بی شمار یادداشت ها و مصاحبه هایی که در مطبوعات و رسانه ها منتشر کرده است بشناسی. آموزگاری ژرف اندیش که دغدغه اصلی اش فقدان اندیشه و ضعف تئوری در عرصه آموزش است.
مهدی بهلولی دانش آموخته رشته ریاضی است و از معلمان مجرب در این رشته است. او سال ها در هلیلان در استان ایلام تدریس کرده است ، خود زاده بروجرد است و خوب معنی محرومیت و نابرخورداری را می فهمد بخاطر همین او یک مدافع تمام عیار حق تحصیل کودکان بخصوص کودکان محروم است.
بهلولی تنها یک معلم نیست او مترجم هم هست بهتر است بنویسم او یک معلم مترجم است اما در انتخاب موضوع برای ترجمه هرگز تمرکزش را از دست نمی دهد به این شاخه و آن شاخه نمی پرد و چون یک کنشگرِ خلاق است پس در راستای اهدافش یعنی تحقق یک آموزش کیفی و مدرن ترجمه می کند. انتخاب هایش ذهنی و بی جهت نیست بلکه با دغدغه هایش گرده خورده است.
برای شناخت ابعاد دغدغه مهدی بهلولی، فقط کافی است نگاهی به لیست مقالات و یادداشت های منتشر شده توسط وی بیاندازیم. او کتاب معرفی می کند، نظریه پردازان حوزه فلسفه و آموزش و اندیشه هایشان را مطرح می نماید، در مورد سیطه تفکر سودمحور و شرکتی شدن آموزش بحث می کند و خلا تئوری در عرصه آموزش را نمایان می سازد.
مهدی بهلولی با تمام دل نگرانی هایش برای یک آموزش پویا و خلاق، با تمام تلاشش برای دفاع از حق تحصیل کودکان محروم، با تمام نبوغش بخاطر استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود برای درک بهتر از یک آموزش بالنده و با آن گاه ژرفش به فقدان تئوری در آموزش و با تمام ستون های یادداشت روزانه در مطبوعات که از وی به یادگار مانده است و با تمام … اما این روزها او در بند 7 زندان اوین است. و منتظر نظر قاضی برای تعیین تکلیف روند خود.
و ما به عنوان همکاران و دوستان او نمی دانیم به کدامین گناه، باید بهترین معلمان راهی زندان شوند به کدامین کار خلاف قانون باید آرین 22 ماهه از دیدن پدر محروم گردد و برادرش آرمان بهلولی 15 ساله، دانش آموز نخبه و خلاق ، در این دوره خاص از راهنمایی های پدر بهرمند نگردد.
برای نوشتن این مطلب کوتاه که بی شک حق مطلب در آن ادا نشده است رزومه فعالیت مهدی بهلولی را مرور می کردم هر چه بیشتر عمیق می شدم بیشتر به عنصر اندیشه و آگاهی می رسیدم و پرونده اش پر بار از حس انسان دوستی می دیدم. بی شک قاضی پرونده هم اگر عمیق نگاه کند بجز معلمی و زدودن جهل در پرونده او چیزی نخواهد یافت و باید او را آزاد کند .

به امید آزادی مهدی بهلولی و تمام معلمان زندانی

یک نظر

 1. به سلامتی ….
  فانی وزیر آموزش پرورش که بالاترین افزایش حقوق طرح رتبه بندی شامل خودش میشود و نیروهای ستادی وزارتش
  به سلامتی او که قول داده بود تا 15شهریور احکام جدید صادر میشود ولی اول مهر رسید و هیچ خبری نشد
  به سلامتی آقای روحانی که با رای آموزگاران سر کار امد ولی حقوق همه ی کارکنان دولت را 500هزارتومان افزایش داد آن هم بی سر و صدا ولی برای معلمها طرح گذاشت ان هم طرحی که شامل وزیرش میشود
  به سلامتی برنامه های توسعه که آموزش پرورش را محور توسعه نوشتند ولی بودجه زندان و بهداشت ازش بیشتر است …
  به سلامتی کشوری که می خواهد تا سال 1400رتبه ی برتر علمی توی منطقه را بدست بیاورد ولی بودجه آموزش پرورشش پس از افغانستان از آخر اول است
  به سلامتی آموزگاری که باز هم اول مهر شد و دانش آموزاش با رخت نو امدند توی کلاس ولی او هنوز لباسهایش پارسالی است
  به سلامتی فیش حقوقی آموزگارها که کسوراتش بیشتر از پرداختی هایش است
  به سلامتی ملایی که روی منبر 10میلیونی نشسته بود و به معلمها می گفت به حقوق 1میلیونی قانع باشید
  به سلامتی احسان علیخانی که توی برنامه ای که برنامه ی میلیونی دارد از خجالت آموزگارهایش در امد
  به سلامتی کلاسهای هوشمندی که ماژیک و تخه سفید و تخته سیاه را از ما گرفت ولی اینترنت و ویدئوپرژکتور را بهمان وعده داد
  به سلامتی آموزگار و دندانهای پوسیده اش که با وجود اینکه بیشترین حق بیمه توی کارمندان را میدهند، هنوز هیچ بیمه ی درمانی شاملش نمیشود
  به سلامتی معلمی که چشم خودش سو ندارد و چراغ دانش را برای دانش آموزاش روشن می کند
  به سلامتی آموزگار که توی کلاس میز و صندلی ندارد ولی مانند پشت میز نشینهای میلیونی اختلاس نمی کند
  اغاز مهر ماه فصل کار و کوشش بی مزد ومنت خجسته
  رونوشت و بازفرست به گروه های فرهنگی