سرخط خبرها
خانه / معلمان / گزارش آموزش جهانی در مورد اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان ایران
گزارش آموزش جهانی در مورد اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان ایران

گزارش آموزش جهانی در مورد اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان ایران

دبیر اتحادیه معلمان ایران زندانی شد (4 ژوئیه 2015 )

اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران که قصد داشت ویزای کانادا برای شرکت در هفتمین گنکره آموزش جهانی که امسال در اوتاوا تشکیل خواهد شد تهیه کند دستگیر شد.

بر طبق گزارشات اسماعیل عبدی دبیر کل صنفی کانون معلمان ایران در 27 ژوئن در مرز ارمنستان بعد از اینکه از ورودش  به این کشور برای تهیه ویزای کاناد ممانعت به عمل آمد  توسط مامورین مرزی بازداشت شد.  عبدی قصد داشت که در هفتمین کنگره جهانی آموزش جهانی ( EI) در اوتاوا که از 21 تا 26 ژوئن برگزار خواهد شد شرکت کند.

کانون صنفی معلمان عضو پیوسته آموزش جهانی است.

آموزش جهانی از سازمان جهانی کار و یونسکو خواست که در این خصوص اقدام کنند.

” دبیر کل آموزش جهانی، فرد ون لیون اعلام کرد که ممانعت اسماعیل عبدی از ترک کشور برای شرکت در هفتمین اجلاس آموزش جهانی نقض جدی استاندار های  حقوق بشری است. ” هیح دلیلی برای بازداشت او وجود ندارد. این امر غیر قابل قبول است. ما در حال تماس با مقامات ایرانی  برای آزادی فوری اوهستیم. ما همچنین از سازمان جهانی کار و یونسکو در خواست مداخله در این مورد را کردیم.”

بعد از اینکه پاسپورت عبدی توسط ماموران در مرز ارمنستان قبضه شد و نامه ممنوع الخروجی را دریافت کرد به او دستور داده شد که به تهران برگردد و خود را به دادستانی کل معرفی کند. اما عبدی در مراجعه به دادستانی کل کشور در حالی که بیش از 70 نفر از همکارانش او را همراهی کرده و در بیرون دادستانی برای همبستگی با وی منتظرش بودند بازداشت شد.

دستگیری عبدی آخرین تلاش مقامات دولتی برای خاموش کردن صدای دبیر کانون معلمان است. عبدی علاوه بر 10 سال حکم تعزیزی به دلیل فعالیت های صنفی ، از طرف اطلاعات کشور تحت فشار برای استعفا از مقام دبیری کانون صنفی معلمان در ایران بوده است.

دستگیری عبدی بعد از تجمعات اعتراضی که معلمان  اوایل امسال علیه حقوق پایین تر از خط فقر برگزارکردند می باشد.

منبع: وبسایت سازمان آموزش بین الملل ei

ترجمه: حقوق معلم و کارگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*