سرخط خبرها
خانه / معلمان / معشوقه به سامان شد، تا…
معشوقه به سامان شد، تا…

معشوقه به سامان شد، تا…

معشوقه به سامان شد، تا…

* حمید گودرزی، دبیر آموزش و پرورش

بالاخره پس از ماه ها کش و قوس، شایعه و رفت و آمد، سنت نه چندان مستحسن تقسیم جایگاه های اداری و رسمی خرد و کلان، میان فعالان ستاد انتخاباتی کاندیدای پیروز تحقق یافت و آب از آسیاب افتاد. ریاست اداره آموزش و پرورش شهرستان بروجرد البته در ابتدای امر با عنوان سرپرست، به نام جمشید ابوالفتحی، رییس اسبق همین اداره، رقم خورد.

کماکان، سیل پلاکاردهایی با متون تکراری: انتخاب به جا و شایسته و… بر در و دیوار اداره خودنمایی می کنند و چه دسته گل های آن چنانی که به تهنیت باد از راه پله های اداره بالا و سراغ اتاق رییس را خواهند گرفت.

عده ای از بودگان به همراه همسرانشان که به تأسی از جایگاه همسر، به مقام و منصب و… رسیده اند، جای خود را به عده ای دیگر و همسرانشان خواهند داد.

نوش جان و گوارای وجودشان، کاین سابقه پیشین تا روز پسین باشد

میتینگ ها و همایش های خانگی و غیررسمی معزولان، تداوم یافته و البته نوآمدگان نیز هم.

مانده ام با این همه فعالیت که جهت کسب عنوانی اداری انجام می دهند چرا هیچ حزب و جناح اساسی و کارآمدی از آن ها بیرون نمی آید و هیچ چرخی از چرخ های جامعه را نمی گرداند؟! اگر سوءاستفاده هایی از این دست نباشد آخر کسی نیست بپرسد معلم چه شأن و منزلی داشته و دارد که سیاسی کاری اش چه باشد؟! شعار ندهیم. کار خوبان را به خودمان نسبت ندهیم. آن چه در جوامع پیشرفته می گذرد را به روابط عهد تیروکمانشاهی ربط ندهیم. بازیچه ی دست سیاست بازان را نشاط و سرزندگی معلم و آموزش و پرورش تلقی نکنیم.

سوالاتم از رفتگان و آمدگان و آیندگان این است:

–          آیا افت تحصیلی که حتی به مقاطع پایه ای رسوخ کرده است مرتفع خواهد شد؟

–          نگاه تحقیرآمیز به علوم انسانی، معلم و دانش آموز و دانش آموخته اش تغییر خواهد کرد؟

–          شأن و منزلت معلمان ارتقا خواهد یافت؟

–          جایگاه معلمان لایق و باصلاحیت که وابستگی حزبی و جناحی(؟) ندارند و نمی خواهند داشته باشند در سطوح مدیریتی تعریف خواهد شد؟

–          تمرکز زدایی از سیستم آموزشی انجام خواهد گرفت؟

–          آمار و ارقام ساختگی و نمودارهای غیرواقعی از آموزش و پرورش ما رخت برخواهند بست؟ یا برای تأیید انتصابات به جا و شایسته، ساختگی تر و غیرواقعی تر خواهند شد؟

–          و…

پیشنهادات:

بهتر است کادر اداری آموزش و پرورش از نیروهایی مخلص، وفادار و کارآمد ولی از نیروهای غیر آموزشی و پرورشی تأمین شود.(همان طور که در بعضی ارگان ها و سازمان ها چنین رویه ای معمول است. ارتش نمونه ای موفق از این دست می باشد.)

آثار مترتب بر این الگو عبارتند از:

–          رفع کمبود نسبی معلمان. (هر اداره ای با حداقل 50 نفر نیرو به معنای داشتن 50 کلاس درس به همراه معلم است.)

–          تداوم امور آموزشی و پرورشی. (با جابجایی نیروها به دنبال هر انتخابات، رفتگان بالقوه که انگیزه ای برای ادامه کار ندارند چون وضعیتشان معلوم نیست و همچنین آیندگانی که احتمالاً به دلیل آشنا شدن و تسلط به کار، مدتی از منافع و مبانی فکری و مدیریتی شان محروم خواهند بودف ضربه ای به روال امور وارد نخواهد شد.)

–          هدر نرفتن سرمایه گذاری دولت. (معلمانی که صرفاً جهت آموزش و تدریس در کلاس درس تربیت شده اند با حضور در پست های اداری حتی در صورت کارآمدی، با شکلی از بیکاری پنهان ناشی از عدم رابطه ی استعداد با شغل مواجه خواهند شد.)

وقتی برای داشتن یک تشکل صنفی که از طریق آن می توان بسیاری از حقوق حقه را احقاق کرد تا این اندازه سست و تنبل هستیم، دیگر این سیاسی کاری معلمان(؟) چه معنایی دارد؟!

یک نظر

  1. سلام
    به قول شاعر تو اهل فضلي و دانش همين گناهت بس
    يعني در بروجرد با جمعيت زياد و اين همه معلم با سابقه و با تجربه كسي بهتر از جناب ابوالفتحي پيدا نشد.
    مسلما جريانهايي در داخل شهر و خارج ان از تضعيف بروجرد و فرهنگ آن سود مي برند.
    به نظر من آقاي ابوالفتحي كارنامه كاري قبليش رو براي مردم و خصوصا فرهنگيان تشريح كنند تا مردم بفهمند ايشان چه فرد فرهيخته و با استعدادي در مديريت هستند.