سرخط خبرها
خانه / کارگران / بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون تداوم بازداشت واله زمانی، علی نجاتی و تعرض گسترده به فعالین کارگری و جنبش اعتراضی معلمان
بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون تداوم بازداشت واله زمانی، علی نجاتی و تعرض گسترده به فعالین کارگری و جنبش اعتراضی معلمان

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون تداوم بازداشت واله زمانی، علی نجاتی و تعرض گسترده به فعالین کارگری و جنبش اعتراضی معلمان

امروز سوم مهر ماه پس از گذشت پنج روز از بازداشت واله زمانی، هنوز خبری از سرنوشت وی در دست نیست و پیگیری خانواده ایشان برای اطلاع از محل نگهداری واله به نتیجه ای نرسیده است.

واله زمانی ساعت 11 شب روز 29 شهریور ماه پس از رساندن جعفر عظیم زاده و چهار فعال کارگری دیگر به منازل شان، هنگامی که به درب خانه اش رسیده بود توسط مامورین امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد. قبل از بازگشت واله و هنگامی که وی در مسیر رساندن این فعالین به خانه هایشان بود، مامورین امنیتی در معیت سه ماشین از نیروهای انتظامی شهرک اندیشه به یک مرتبه و با بهانه ای واهی راه را بر آنان بستند و پس از حدود یک ساعت بازجوئی و پرسش از آنها در باره دلیل حضورشان در منزل واله، مسیر حرکت را باز کردند.

واله زمانی از صدیق ترین فعالین جنبش کارگری ایران و عضو موثر سندیکای کارگران نقاش استان البرز است. بازداشت واله و بی خبری خانواده اش از وضعیت وی، در شرایطی صورت گرفته است که واله و خانواده اش در غم از دست دادن شاهرخ زمانی، شرایط سخت و طاقت فرسائی را سپری می کنند و مرگ شاهرخ در زندان، مادر و دیگر اعضای خانواده را بشدت نگران سرنوشت واله و رفتار مامورین امنیتی با وی کرده است.

شاهرخ را از طبقه کارگر ایران گرفتند، واله را بازداشت کرده اند، علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه علیرغم بیماری قلبی حادش تحت بازداشت قرار دارد، محمود صالحی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری به 9 سال زندان محکوم شده است، جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به ترتیب به شش و سه سال و نیم زندان محکوم شده اند، داود رضوی و ابراهیم مددی از فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد تهران تحت تعقیب قضائی دارند، معلمان این انسانهای وارسته همچون رسول بداقی، اسماعیل عبدی، باغانی، نیک نژاد، بهلولی، هاشمی و بهشتی به بند کشیده شده اند، بهنام ابراهیم زاده و محمد جراحی از جسورترین فعالین جنبش کارگری ایران تحت شرایط سخت و پرونده سازیهای متعدد در بدترین شرایط در زندن بسر می برند و….،

بازداشتها و تعقیب قضائی فعالین کارگری و جنبش اعتراضی معلمان در حالی در طول ماهها و هفته های گذشته، ابعاد هر چه گسترده ای بر خود گرفته است که شرایط معیشتی میلیونها معلم و کارگر و دیگر زحمتکشان وخیم تر از هر زمانی شده است و دولت از هم اکنون افزایش حقوق کارمندان را به میزان ده درصد در بودجه سال آینده تعیین کرده است که می تواند به عنوان اهرمی توجیه کننده برای تحمیل خفت بارترین میزان مزد بر ما کارگران مورد استفاده قرار بگیرد.

سرمایه داری حاکم بر ایران علیرغم چندین دهه یورش به حق حیات و زندگی ما کارگران، هیچ نقطه پایانی جهت تحمیل برده وارترین شرایط به طبقه کارگر برای خود قائل نیست و به موازات تحمیل فقر و فلاکت روز افزون بر میلیونها خانواده کارگری، به شکل هر چه گسترده تری بر ابعاد سرکوب اعتراضات کارگران و معلمان می افزاید. اما علیرغم چنین رویکردی از سوی دولت و نیروهای امنیتی، کارگران و معلمان در سراسر کشور لحظه ای دست از اعتصاب و اعتراض بر نمی دارند.

اینان به خوبی میدانند که تداوم وضعیت دردناک و غیر قابل تحمل موجود، بر ابعاد و دامنه اعتراضات کارگران و معلمان خواهد افزود. به همین دلیل نیز هست که از هر فرصتی برای دستگیری و تعقیب قضائی فعالین کارگری و اعتراضات معلمان استفاده می کنند و با توسل به انواع اتهامات واهی سعی در به تمکین واداشتن آنان دارند. اما همانگونه که دستگیری، سرکوب و به زندان افکندن کارگران و معلمان معترض در طول بیش از یک دهه گذشته، نتوانسته است طبقه کارگر ایران را وادار به تمکین به شرایط مشقت بار موجود بکند از این پس نیز چنین نخواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با تاکید بر حق کارگران و معلمان برای تشکل یابی، اعتصاب، تجمع، اعتراض و اصرار بر آزادی فوری واله زمانی، علی نجاتی و دیگر کارگران و معلمان دربند اعلام میدارد، تداوم بازداشت و محکومیت فعالین اعتراضات کارگران و معلمان به زندانهای طویل المدت، نه تنها هیچ خللی در مبارزه ما کارگران برای دست یابی به حقوق انسانی مان ایجاد نخواهد کرد بلکه توده های هر چه وسیع تری از کارگران، معلمان و دیگر توده های زحمتکش مردم ایران را برای پایان دادن به وضعیت فلاکت بار موجود به میدان اعتراض و مبارزه خواهد کشاند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – سوم مهر ماه 1394

2 نظر

 1. با سلام. بر خلاف وعده های داده شده از طرف وزیر آموزش و پرورش آقای فانی و مسولان مربوطه که چند ماه است گوش زمین و زمان را کر کرده است مبنی بر صدور احکام دهن سوز رتبه بندی فرهنگیان تا آخر شهریور امروز که 5 پنجم مهر ماه 94 است هنوز هیچ خبری از صدور احکام رتبه بندی و تحویل آن به مدارس و فرهنگیان نیست. بازهم خلف وعده همان عمل ناپسند در دین. هزاران افسوس بر این مملکت گل و بلبل.

 2. عجب افزایش حقوقی

  از اسفند سال ۹۳ دولت وآموزش وپرورش بر طبل می کوبند وهرآنچه در توان داشتند فریاد زندند وهمه دنیا را آگاه کردند که معلمان را رتبه بندی می کنیم و وضعیت معیشت آنها متحول می کنیم روزی خبر از افزایش ۶۰۰۰۰۰هزار تومانی وروزی ۸۰۰۰۰۰وخلاصه هر روز خبری را نشر دادند وهرچه از کرامت وبزرگی معلمان مانده بود هزینه کردند و گفتند وگفتند که ما به فکر معلمان هستیم و می خوستند که به جامعه القاءکنند که معلمان سیری ناپذیر وپر توقع هستند یکی می گفت خوشا به حالتان که هر روز بر حقوق شما اضافه می شود دیگری می گفت شما دیگه چه می خواهید با این همه افزایش حققوق چه می کند خلاصه تبلیغات بحدی رسیده بود طنزها و جک ها ساخته شده وبه همه القا شد که دولت می خواهد با رتبه بندی معجزه کند هر روز بر شوق واشتیاق ما برای مشاهده حکم افزوده می شد ولی اخبار گیج کننده بود بلاخره روز موعود فرا رسید وپرده از راز تبلیغات هفت ماهه برداشته شد اما چشمتان روز بد نبیند تازه متوجه شدیم که باز هم با ما بازی شد دوباره از آبرو وحیثیت ما مایه گذاشتند معلمانی با بالای بیست سال با افزایش های دویست وپنجاه تا سیصد تومانی مواجه شدند وحیرتزده از این همه تبلیغات حال سوالات ما از وزیر محترم وطراحان این برنامه به صورت زیر است که است
  آیا افزایش فوق العاده شغل این همه برنامه وتبلیغان می خواست ؟
  در حالی که سال گذشته ۳۵درصد به فوق العاده ادرات به صورت خاموش اضافه شد
  آیا آنچه بنام رتبه بندی انجام دادید واقعا رتبه بندی بود؟
  بنظر شما به شعور عمومی جامعه و جامعه فرهنگی توهین نکردید؟
  بنظر شما با این مبلغی که اضافه شد می شود مشکلات را حل کرد
  چرا در تبلیغات که می کردید از افزایش ۳۰۰تا۶۰۰ هزار تومانی بحث می کردید ولی در عمل چیز دیگری شد ؟
  جناب وزیر توقع وانتظار جامعه فرهنگی از شما صداقت گویی وحفظ کرامت وافزایش جایگاه اجتماعی معلمان است آیا اقدامات شما در این راستا بوده است؟
  در پایان بعنوان یک فرهنگی با ۲۳سال سابقه خدمت از شما خواهشمندم که برای ارتقای وضعیت معیشتی وپایگاه اجتماعی فرهگیان والبته بهبود وضعیت آموزشی کار کنید نه برای ماندن در پست وزیر