سرخط خبرها
خانه / معلمان / گفتگوی صریح یک معلم منتقد با دکتر علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش
گفتگوی صریح یک معلم منتقد با دکتر علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش

گفتگوی صریح یک معلم منتقد با دکتر علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش

 فانی : «مشکلات رو می پذیرم اما عملکردم قابل دفاع است»

 هدی هاشمی/خبرنگار روزنامه ایران :
مصاحبه امسال ما با وزیر آموزش و پرورش با دیگر مصاحبه هایمان تفاوت دارد و آن هم پرسش های صریح یک معلم منتقد از علی اصغر فانی است.

گفتگوی مفصل و صریح هدی هاشمی خبرنگار روزنامه ایران و شهرام جمالی ، معلم را با علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران بخوانید.

جناب فانی ،شما تأکید کردید که ۹۹ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق ومزایای کارکنان می شود. این اظهارات در حالی مطرح می شود که بنا به گفته جنابعالی بودجه آموزش و‌پرورش در سال جاری،۲۱ هزار میلیارد تومان بوده است و در شرایطی افزایش ۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته (سال ۹۳)،هم داشته که نیروی انسانی جدیدی به آموزش و پرورش اضافه نشده است؛
از سویی دیگر جنابعالی ،کسری بودجه آموزش و پرورش در سال جاری را حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعلام کردید. سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که با توجه به اینکه کسری بودجهٔ ۵ هزار میلیارد تومانی معادل ۲۵ درصد کلِ اعتبارات آموزش و پرورش در سال جاری بوده و از طرف دیگر، بودجه در سال جاری، ۲۶ درصد افزایش نشان می دهد، بنابراین مجموع اینها حدود ۵۰ درصد مابه تفاوت می شود؛ معنیِ دیگر این سخن آنست که ۵۰ درصد بودجه کنونی در سال گذشته اصلاً وجود نداشته است و با توجه به این گفته جنابعالی که : «به صورت طبیعی تمامی فرهنگیان و‌معلمان در سال گذشته، حقوق و‌مزایای خود را به طور کامل دریافت کرده اند و کسی نیست که در سال گذشته حقوق نگرفته باشد.» این سوال را به ذهن متبادر می شود که این وزارتخانه چگونه توانسته است با ۵۰ درصدِ بودجه کنونی، حقوق تمام معلمان را بپردازد؟

🔹فانی : یک بار است که میگوئیم بودجه مثلاً سال ۹۵ نسبت به مصوب سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است که این درصد نسبت مصوب است که با نسبت عملکرد فرق می کند.عملکرد ما بیشتر از بودجه است.همه دستگاهها زیر بودجه تخصیص میگیرند اما ما از جمله دستگاههایی هستیم که بودجه بالایی به ما تخصیص می دهند.حتی در یک سال ما ۱۱۲ درصد بودجه گرفتیم تا پرداخت ها را انجام دهیم.این نکته مهم است.اگر می خواهند بودجه را ببندند باید مبنا را روی عملکرد سال گذشته بگذارند نه مصوب سال گذشته.این رشدها را که می‌گوئیم نسبت به مصوب است؛برای همین کسری می آوریم. شما حساب کنید سال گذشته یک سری از پرداخت ها را انجام ندادیم از جمله همین پاداشهای پایان خدمت.بنابراین وقتی که این معوقات جمع می شود،آن تعارض را می رساند.

🔸جنابعالی اخیراً و در مصاحبه ای اعلام کردید که ۵ هزار و یکصد میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش در نظر گرفته شده در حالیکه در لایحه بودجه سال آینده، ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به این مورد اختصاص داده شده است. دلیل این تفاوت ۶۰۰ میلیارد تومانی چیست؟

🔹فانی : در پیش نویس اولیه ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است اما روزهای آخری که تدوین شد به دلیل آنکه سقف اعتبارات افزایش یافت ،از این رقم کم شد.

🔸یعنی با این رقم ،کل پاداش پایان خدمت تمام بازنشستگان سالهای ۹۳ ،۹۴ و ۹۵ پرداخت می شود؟

🔹فانی : بله

🔸اخیراً گزارش تفریغ بودجه سال ۹۴ از سوی مجلس شورای اسلامی شده است.بررسی های اولیه در این گزارش حاکی از آنست که سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص داخلی از سال ۹۲ که جنابعالی عهده دار وزارت آموزش و پرورش بوده اید به تدریج کم شده و در سال جاری به کمترین مقدار خود یعنی حدود ۰/۸ درصد رسیده است. این در حالی است که شما در جلسه رای اعتماد وعده دادید سهم آموزش و پرورش از GDP را به سطح کشورهای منطقه می رسانیم، اما به نظر می رسد این اتفاق نیفتاده است؟

🔹فانی : بله تلاش کردیم اما ما یک طرف قضیه هستیم.بودجه کشور مشخص است‌ و تمام دستگاهها از دولت مطالبه دارند.خودم گزارش تفریغ را ندیدم اما با توجه به اینکه سهم ما در این بودجه دولت افزایش پیدا کرده است ،به نظر می رسد سهم ما از تولید ناخالص ملی زیاد شده باشد.

منبع: کانال کانون صنفی معلمان

یک نظر

  1. یک معلم دز کشور از این وزیر راضی نیست. یک نفرررررررررر