سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / میلیونها کارگر هندی در بزرگترین اعتصاب تاریخ این کشور شرکت کردند
میلیونها کارگر هندی در بزرگترین اعتصاب تاریخ این کشور شرکت کردند

میلیونها کارگر هندی در بزرگترین اعتصاب تاریخ این کشور شرکت کردند

دو روز پیش، دوم سپتامبر، میلیونها کارگر هندی شاغل در بخش ها و واحدهای تولیدی مختلف، در بزرگترین اعتصاب کارگری تاریخ این کشور شرکت کردند. این اعتصاب در اعتراض به پیشنهادات دولت مبنی بر انجام اصلاحاتی در قانون کار این کشور برگزار گردید. به گفته فعالان کارگری هند، در صورت تصویب و اجرایی شدن این اصلاحات، اخراج کارگران تسهیل خواهد شد.

تصمیم جمعی برای فراخوان این اعتصاب، در ماه می پس از مذاکرات گسترده، توسط اتحادیه های کارگری این کشور اتخاذ گردید.

در روز اعتصاب، کارگران معترض در خیابانهای شهرهای مختلف هند تجمع کردند. بر اساس تخمین ها، 150 میلیون کارگر  پس از شکست مذاکرات اتحادیه های کارگری با دولت، در این اعتصاب شرکت کرده اند.

در این حرکت اعتراضی، اتحادیه های کارگری 12  درخواست اصلی را مطرح کرده اند که توقف سریع تغییرات  ضد کارگری در قانون کار، تعیین حداقل دستمزد جدید، لغو تمام قراردادهای موقت، یکسان سازی حقوق و مزایای کارگران شاغل در یک واحد تولیدی و اجرای دقیق و بی کم و کاست قانون کار از جمله این درخواست ها است.

اتحادیه های کارگری کشورهای بسیاری از جمله پاکستان و آمریکا پیام حمایت برای کارگران هندی ارسال کرده اند و برخی از اعضای آنها در راهپیمایی اعتراضی کارگران هندی به نشانه همراهی شرکت داشته اند.

دبیر کل فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری (ITUC) نیز از همه اعضای خود در سراسر جهان خواسته است که به حمایت خود از کارگران هند و مبازه آنها علیه تغییرات ضدکارگری در قانون کار ادامه دهند.

اتحادیه جهانی صنایع (industrALL) معتقد است این اعتصاب نه تنها نقشی بی بدیل در تعیین سرنوشت طبقه کارگر هند دارد بلکه همچون مشعلی است که مسیر پیش روی کارگران سرتاسر جهان را روشنی خواهد بخشید.

ترجمه: نسرین هزاره مقدم

منبع:

وبسایت اتحادیه جهانی صنایع (industrALL)