سرخط خبرها
خانه / معلمان / بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) به مناسبت روزجهانی معلم
بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) به مناسبت روزجهانی معلم

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) به مناسبت روزجهانی معلم

کانون صنفی معلمان،سال نو تحصیلی را به کلیه ی دست اندر کاران تعلیم و تربیت کشور به ویژه معلمان و دانش آموزان شادباش می گوید. روزهای آغازین هر سال تحصیلی در کشور ما همزمان با روز جهانی معلم(5 اکتبر) است.اگرچه به دلایل نامشخص به این روز جهانی که از سوی ایران و در یونسکو به رسمیت شناخته شده است توجهی نمی شوداما خوشبختانه و به یمن تلاش های چندین ساله فعالان صنفی،روز جهانی معلم به تدریج به واقعیتی از آموزش و پرورش ایران تبدیل شده و فرصتی می گردد برای پرداختن به مسائل تعلیم و تربیت با محوریت معلمان در سطح جهانی و ملی.

در گستره ی جهانی اگرچه شاهد رشد روزافزون نفوذ فن آوری های جدید در آموزش و پرورش و دسترسی آسان تر به آن در کشورهای توسعه یافته و برخی کشورهای کمتر توسعه یافته هستیم، اما به لحاظ منطقه ای،سایه ی شوم جنگ و نا امنی در بخش های مهمی از خاورمیانه و آفریقا، چشم انداز امیدوار کننده ای را برای رشد آموزش دراین مناطق ایجاد نمی نماید. با کمال تأسف شاهدیم که دولت های بسیاری همچنان ترجیح می دهند بخش مهمی از درآمدهای کم یا زیاد خود را صرف خرید و تولید انواع سلاح های مرگبار نمایند و زندگی، نشاط و دانایی که محصول بهداشت و آموزش مناسب است، در اولویت آنان قرار ندارد. گزارش یونسکو در پایان سال 2015 نیز عدم دستیابی به هدف این سازمان برای پوشش کامل آموزش ابتدایی در جهان نیز، تأیید کننده همین وارونگی نگاه سیاستمداران است. این نگرش با هر عنوان و شعاری که دنبال شود، بی تردید در راستای تقویت منافع قدرت های کنونی جهان و تداوم ساختار نامتعادل توزیع قدرت و ثروت قرار می گیرد.
در سطح کشور اما در زمینه ی آموزش، با اندک تفاوت هایی، در همچنان بر همان پاشنه پیشین می چرخد. معلمان بازنشسته با کوهی از مشکلات معیشتی و تبعیض های آزار دهنده دست به گریبان اند. علاوه بر این،یکی از مشکلات این عزیزان که نقص بزرگی برای آموزش و پرورش ایران هم محسوب می شود این است که امکان استفاده از تجربیات گرانقدر آنان فراهم نیست. یک معلم بازنشسته،یک مشاور توانمند در بهبود آموزش است؛باید ساز و کاری اندیشیده شود که بتوان در مدرسه ها،از اندیشه،تجربه و توانمندی های این عزیزان،بهره گرفت. معلمان شاغل نیز از وضعیت نامناسب اقتصادی و به ویژه نابرابری و تبعیض های موجود میان حقوق و مزایای آن با بخش بزرگی از دیگر کارکنان رسمی کشور در رنجند. روبرو شدن هر روزه آنان با شمار زیادی از دانش آموزانی که انگیزه ای برای کسب دانش و شوقی برای رعایت نکات اخلاقی، نشان نمی دهند نیز مساله آزار دهنده ی است که کمتر به آن توجه می شود. معلمان توضیحی برای بیکار ماندن گروه عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی ندارند. نمی توانند تناقض میان درآمدهای افسانه ای ناشی از انواع سوء استفاده ها از موقعیت شغلی یقه سفیدها و درآمدهای ناشی از نابسامانی ها و بی برنامگی اقتصادی و سوء مدیریت ها که به جیب طبقه ی جدید نوکیسگان سرازیر شده است را در مقابل فقر و تنگدستی روزافزون بخش های وسیعی از جامعه، برای دانش آموزان خود توجیه کنند و آن گاه باز هم از آنان بخواهند که اخلاق مدار،راستگو و درست کردار باشند و انتظار داشته باشند که دانش آموزان نیز اینچنین باشند.
« ارج نهادن به آموزگاران، بهبود جایگاهشان»
شعار امسال روز جهانی معلم است. اگر یک وجه این عبارت ضرورت برخوردار بودن معلمان از وضعیت مناسب اقتصادی و معیشتی در میان سایر اقشار جامعه باشد، وجه مهم دیگر آن جایگاه معلمان در ساختار سازمانی آموزش و پرورش کشور است. معلمان محور اصلی آموزش در هر نظام آموزشی محسوب می شوند. از این منظر،از تعیین اهداف کلی برای آموزش هر کشور گرفته تا اهداف مرحله ای و رفتاری، تدوین کتاب های درسی، چگونگی ارزشیابی، نحوه ی اداره مدارس و… بدون حضور و ایفای نقش سازمان یافته ی معلمان، از جامعیت کافی برخوردار نخواهد بود. روالی که متأسفانه در آموزش و پرورش به شدت تمرکزگرای ایران جاری است و معلمان در نگاه تمامی دولت ها، در انتهای هرم سازمانی این نهاد، تنها به عنوان مجریان دستوراتی در نظر گرفته می شوند که از طریق بخشنامه ها و به صورتی یکسویه برای آنان صادر می شود. در عمل نیز به وضوح دیده می شود که این روال جز نابودی انگیزه ی مشارکت و خلاقیت،پیامدی نداشته است.
کانون صنفی معلمان همواره براین نکته تأکید داشته است و دارد که ارج نهادن واقعی به معلمان، نه در تکرار شعارهای بی محتوا بلکه در مشارکت سازمان یافته و مداوم آنان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های وزارت خانه ای است که نمود واقعی می یابد .

باور عمیق ما این است : آموزش وپرورش زمانی می تواند کارآمد باشد که دیدگاه های آموزشی اندیشمندان، کارشناسان مستقل ومعلمان در آن از جایگاهی والا برخوردار باشد. امیدواریم که روز جهانی معلم، مسئولان آموزش و پرورش ما را به درس آموزی از تجربه های جهانی موفق در اصلاح آموزش و پرورش برانگیزد و به ویژه عاملی شود که دست از برخی سیاست های نادرست خود بردارند. تجربه های جهانی موفق در آموزش و پرورش نشان می دهند که راه بهسازی آموزش و پرورش از گسترش آموزش رایگان و کیفی، افزودن بر جذابیت های شغل معلمی،بالا بردن کیفیت دوره های تربیت معلم، فراهم آوردن امکان یادگیری معلمان از همدیگر در مدرسه و اقداماتی از این دست می گذرد نه با بی توجهی به عدالت آموزشی و تبعیض قائل شدن میان کودکان کشور

🔹کانون صنفی معلمان ایران (تهران)
16/07/95