سرخط خبرها
خانه / کارگران / صنعت قطعه سازی ایران در حال احتضار/ اخراج ۳۰۰هزار کارگر قطعه‌ساز تا پایان سال

صنعت قطعه سازی ایران در حال احتضار/ اخراج ۳۰۰هزار کارگر قطعه‌ساز تا پایان سال

حقوق معلم و کارگر

کاهش رونق بازار خودرو سازی و مطالبات مالی بالا در صنعت قطعه سازی  به تعدیل گسترده کارگران در این بخش انجامیده و پیش بینی می شود در ماههای پیش رو، این روند تعدیل و اخراج نیروها که اکثر قریب به اتفاق آنها از کارگران متخصص قطعه ساز و با سابقه کار بالا هستند، ادامه یابد.

نوزدهم مهرماه، دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو از اخراج و تعلیق 10هزار کارگر قطعه‌ساز در دو هفته اخیر خبر داد و گفت: اگر این روند تا پایان سال ادامه پیدا کند 300هزار نیروی انسانی در این صنعت بیکار می‌شوند.
وی که محبی‌نژاد نام دارد به خبرگزاری قدس گفت: امروز صنعت قطعه‌سازی کشور رو به احتضار است طی دو هفته گذشته بسیاری از واحدهای قطعه‌سازی کشور تعطیل شده‌اند. تعدادی دیگر نیز دو تا سه روز در هفته با یک شیفت کاری فعالیت می‌کنند.
وی به طلب چند هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان از شرکتهای خودروساز اشاره کرد و افزود: امروز صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی کشور قربانی بی‌تدبیری سیاستگزاران کلان کشور است. مسئولان هیچ طرحی برای حمایت و احیای صنعت خودرویی کشور در دستور کار خود ندارند.

از سخنان محبی، دبیر انجمن تخصصی صنایع قطعه سازان اینطور استنباط می شود که بی تدبیری مسئولان، دامن کارگران را گرفته است و اگر طرحی برای حمایت از صنعت خودروسازی در دستور کار قرار نگیرد، کارگران بیشتری قربانی خواهند شد.

در عین حال، محبی نژاد، بیست و یکم مهرماه،  در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو، از مطالبات پنج هزار میلیاردی صنعت قطعه سازی کشور خبر داد. وی با اشاره به اختصاص 200 میلیارد تومان یارانه تولید به کل صنعت کشور گفت : ارائه این میزان یارانه تولید به کل صنعت کشور به دردی از دردهای صنعت خودرو و قطعه سازی نخواهد رسید.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور تصریح کرد : یادمان نرود زمانی که قانون هدفمندی سازی یارانه ها مصوب شود برای جلوگیری از  آسیب به جریان زندگی مردم در جامعه یارانه نقدی پیشنهاد شد ، اما تنها در این جریان اشخاص حقیقی نیستند بلکه اشخاص حقوقی و تولیدکنندگان نیز در زمان تصویب قانون مصوب گردید که یارانه بخش تولید نیز به این بخش پرداخت شود در حالی که تا کنون هیچ یارانه ای به بخش صنعت و تولید پرداخت نشده است.

محبی نژاد تاکید کرد : در صورتی که  رقم 200 میلیارد تومان نیز پرداخت شود صرفا بخش کوچکی از یارانه تولید خواهد بود ضمن اینکه میزان اختصاص یافته به صنعت خودرو مشخص نیست و چنانچه کل این رقم به خودروسازان تزریق شود، تنها معادل 3 الی 4 روز کل تولید صنعت خودروسازی ایران خواهد بود.

      با این حساب، آینده  خودروسازی کشور و سرنوشت کارگران این بخش در ابهام است و برای این صنعت در حال احتضار اگر تدبیری اندیشیده نشود، موج بیکاری کارگران متخصص قطعه ساز در راه خواهد بود.