سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / شغل های کاذب در متروی تهران
شغل های کاذب در متروی تهران

شغل های کاذب در متروی تهران

حقوق معلم و کارگر – نبی الله باستان فارسانی

این روزها دست فروشی در متروی تهران یک شغل عادی و پذیرفته شده برای مسئولین است. وقتی وارد سالن های قطار می شوید انواع آدامس و چسب و جاکلیدی و ناخن گیر و نوشت افزار و لواشک و… برای فروش به شما عرضه می شود و متاسفانه در بسیاری از موارد نیز دانش آموزانی کیف به دوش در فرصت هایی که می بایست به درس و مطالعه و تکلیف مشغول باشند پای به این عرصه می گذارند. دانش آموزانی که آینده سازان مملکت نامیده شده اند. یکی از مهم ترین دلایل افت تحصیلی ورود دانش آموزان به بازار کار به ویژه شغل های کاذب است. این کودکان با فشار خانواده یا گاه زیر بار فشار اقتصادی مجبور به کار در فرصت هایی غیر از مدرسه می شوند و شب هنگام خسته به خانه برمی گردند و هر روز این تکرار و روزمرگی ادامه دارد.
گرچه زیر پوست بیشتر این شغل ها، فقر خودنمایی می کند ولی به تازگی شغل دیگری به جمع این ها افزوده شده که به نظر نمی رسد فقر و تنگدستی دلیل آن باشد. آرایش صورت و ابرو در واگن مخصوص بانوان شغلی است که هر مسافری آن را مشاهده می کند لبخندی تلخ بر لب می آورد.

شاید این افراد برای اینکه از زیر بار هزینه های مجوز کسب و کرایه مکان و آب و برق و گاز و… شانه خالی کنند، این نوع درآمد را برمی گزینند. ولی اگر به جوانب آن بیشتر بیندیشیم خواهیم دید که تبعات اجتماعی آن بسیار سنگین تر و شکننده تر از آن است که به راحتی همچون دیگر معضلات اجتماعی چشم ها را بسته و از کنار آن رد شویم.
به راستی مسئولیت ساماندهی این شغل ها که روز به روز بر آن ها افزوده می شود با کدام نهاد، ارگان یا سازمان است؟ چه کسانی پاسخگوی تخریب تدریجی زیربنای جامعه هستند؟ کدام مسئول، آینده دانش آموزان کارگر را تضمین می کند که دچار شکنندگی و افول نشوند؟

۲۰۱۵-۱۰-۲۷ ۱۸.۵۳.۳۴farhangnews_110143-310841-1421415681

2 نظر

 1. هر دم از این باغ بری میرسد
  تازه تر از تازه تری میرسد.

  من بارها شاهد دستفروشی سفره و جاکلیدی و جوراب و کمربند و مانند آنها در مترو و بی آر تی بوده ام و اجناسی هم از آنان خریده ام.

  درد این دستفروشان از طرفی آزار دهنده است، لیکن از آن آزار دهنده تر،طرز نگاه تحقیر آمیز مسافرانی است که فکر میکردند،حضور این دستفروشان مایه ی کسر شأن سیستم نوین حمل و نقل مترو هست و باید مانع ورود و کار آنها شد.
  و من پاسخ میدادم که عزیزان بجای حذف معلول باید در پی حذل علت برآمد و باید دید چه عاملی آنها را به این شغل سخت و پر از نگاههای طعنه گر برخی مسافران،وادار کرده است؟
  امیدوارم مسئولین امر و حاکمان،همچنان که بر جقوق خود بر ملت آگاهی و وسواس دارند،به مسئولیت های حاکمان در برابر مردم هم واقف باشند و نسبت به عمل به آنها خود را موظف بدانند.