سرخط خبرها
خانه / معلمان / نقدی بر طرح یک فوریتی تنظیم مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش
نقدی بر طرح یک فوریتی تنظیم مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش

نقدی بر طرح یک فوریتی تنظیم مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش

رضا حکیم الهی/فعال صنفی 

……………………………………….

در اعتراضات صنفی مستمر سالهای گذشته معلمان، آنچه که فرهنگیان از نمایندگان مجلس و مسولان دولتی و وزارت آموزش و پرورش خواسته اند، روشن و شفاف بوده است:

” اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری”

“رفع تبعیضات ناروا در حقوق و مزایای فرهنگیان با سایر کارکنان دولت”
و
“نگاه ویژه دولت و مجلس به آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه”

در ارائه طرح یک فوریتی اخیر مجلس در خصوص تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش، علاوه بر نکات مثبتی که در آن دیده می‌شود، نقدهایی از جانب فرهنگیان به آن وارد است، که اهم آن بررسی می‌شود.

در مورد اختصاص درصدی از درآمدهای برخی شرکتها و موسسات دولتی به آموزش و پرورش، از بحث راستی آزمایی و شفاف‌سازی در میزان درآمد این شرکت‌ها که بگذریم، دقیقا مشخص نیست، با اجرای این طرح چه مقدار اعتبار به آموزش و پرورش تزریق خواهد شد، و جالب است که این مبلغ نامعلوم قرار است در چند مورد اساسی که هر کدام اعتبارات کلانی را می طلبد هزینه شود!

بهتر نیست دریافت درصدی از درآمدهای شرکت‌ها و موسسات دولتی توسط دولت مدیریت و اخذ شود و به جای اختصاص اعتبار نامعلوم به آموزش و پرورش، یک اعتبار مشخص برای سر و سامان دادن به مشکلات عدیده آموزش و پرورش در نظر گرفته شود؟

تجاری سازی و درآمدزایی را در شان آموزش و پرورش نمی دانیم، آموزش و پرورش متولی تعلیم و تربیت است، و ارزش افزوده و درآمدزایی آن، تولید نیروی انسانی و مغز متفکر برای جامعه است نه تولید ثروت!
تجاری سازی مدارس و درآمدزایی نه تنها مشکلی از نظام آموزش و پرورش را حل نخواهد کرد، بلکه دو آسیب جدی هم در پی خواهد داشت،
اول آنکه آموزش و پرورش را از رسالت اصلی خود دور خواهد کرد و دوم آنکه سرانه فضای آموزشی که در حال حاضر با کمبود مواجه است را کمتر خواهد کرد و این اجحافی در حق دانش آموزان خواهد بود.

اگر قرار است چنین طرحی اجرا شود، چرا باید درآمد حاصل از آن بین ادارات آمورش و پرورش تقسیم شود.
آیا باید سهم مدرسه از این تجاری سازی فقط 30% باشد؟
تکلیف مدارسی که در مناطق محروم هستند و استعداد تجاری شدن را ندارند، از این درامدزایی چیست؟
بهتر نیست اگر قرار است، این طرح اجرا شود، تمامی درآمدهای حاصل از این طرح ها، اولا صرف تهیه فضای آموزشی برای همان مدرسه در مناطق غیرتجاری شود و باقیمانده درآمد به تجهیز مدارس مناطق محروم اختصاص یابد؟

تاسیس بانک فرهنگیان را حق فرهنگیان میدانیم، ولی این که در این طرح اعلام شده با نرخ سود کمتر از بانکهای دیگر مورد پذیرش نیست، بانک عامل فرهنگیان نباید بابت تسهیلات از فرهنگیان سود دریافت کند، کارمزد بیش از دو درصد از تسهیلات اعطایی به فرهنگیان مورد پذیرش نیست.
در این طرح توجه به خواسته معلمان مبنی بر اجرای ماده 125 قانون مدیریت خدمات کشوری و توجه به بازنشستگان فرهنگی و مطالبات اولیه و بر زمین مانده آنها مغفول مانده است.
چرا بازنشستگان فرهنگی باید چند سال معطل دریافت پاداش پایان خدمت خود که حق مسلم شان است، باشند؟

خواسته فرهنگیان در حال حاضر اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری و پس از آن نگاه ویژه به آموزش و پرورش است.

و اکنون سوال اینجاست که اگر در رقم و اعداد روی حکم معلمان با سایر کارکنان دولت برابر است، پرداختی های خارج از حکم و مزایای نقدی و غیرنقدی تخصیصی به سایر کارکنان دولت در چه مقوله ای می گنجد؟

خلاصه کلام این که امیدواریم نمایندگان محترم با ارائه یک طرح اساسی و جامع که در آن نگاه مصرفی به آموزش و پرورش وجود نداشته باشد، علاوه بر رسیدگی به مشکلات بودجه ای آموزش و پرورش، به خواسته های اساسی فرهنگیان و بازنشستگان توجه بیشتری نمایند تا موجبات رضایت جامعه فرهنگیان را فراهم سازد.