سرخط خبرها
خانه / معلمان / چالشی بنام فرایند انتخاب نماینده معلمان در مدرسه/ لزوم ترویج فرهنگ تمرکززدایی
چالشی بنام فرایند انتخاب نماینده معلمان در مدرسه/ لزوم ترویج فرهنگ تمرکززدایی

چالشی بنام فرایند انتخاب نماینده معلمان در مدرسه/ لزوم ترویج فرهنگ تمرکززدایی

علی حاجی- معلم شهرستان جلفا

توسعه مشارکت معلمان یکی از سیاستهای چهارگانه وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید است و براین اساس شورای معلمان در این برنامه از جایگاه خاصی برخوردار است. در همین راستا، شورای دبیران یکی از فرصتهایی هست که هم دبیران و هم عوامل اجرایی مدرسه میتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و در جهت بهبود کیفیت آموزشگاه  به شور بنشینند .

اما با شروع سال تحصیلی یا اندکی دیرتر شورای معلمان در مدرسه تشکیل میشود و در این جلسه طبق روال همیشگی نماینده معلمان مشخص می شود. اغلب اوقات مدیر مدرسه بصورت فرمایشی فردی را انتخاب  کرده و در جلسه برای دبیران معرفی میکند و با سلام و صلوات از همکاران برای انتخابش تاییدیه میگیرد. گاهی اوقات نیز کسی کاندید نمی شود و  یکی از همکاران که هم از نظر سنی هم از نظر مقبولیت بین همکاران از جایگاه بهتری برخوردار است، با اکراه انتخاب می شود. گاهی اوقات شورای دبیران در حد یک زنگ تفریح با عجله برگزار و صورتجلسه ای که هنوز چیزی نوشته نشده ولی پایش امضا می شود یا اگر صورتجلسه ی نوشته شده ای هم باشد کسی پی گیر مصوبات آن نشده و چیز کاربردی در آن مشاهده نمی شود.

این امر تا حدودی نیز معلول عدم اگاهی همکاران و مدیران به وظایف نماینده معلمان می باشد و شاید تا حدی نیز به خاطر کوتاهی خود  آموزش و پرورش  و بها ندادن به نماینده معلمان می باشد.  اگر این سیاست بدرستی صورت پذیرد و شورای معلمان فعال شود نتایج مثبت آن بزودی آشکار می شود.

اما در شرایط فعلی، اگر واژه ی “دستیار  مدیر ” را بجای  واژه ی ” نماینده معلمان”  بکار ببریم چیزی به گزاف نگفته ایم، چرا که در اغلب مدارس نقش عمده ی نماینده معلمان در اغلب مدارس  امضای چک های مدرسه جهت برداشت از حساب بانكي مدارس  می باشد.

به نظر نویسنده، نماینده معلمان ماشین امضا نیست بلکه مسولیتش خیلی سنگینتر است. نماینده معلمان بایست پل ارتباطی واقعی مدرسه با مدیر و  ادارات بوده و نقش اتاق تولید فکر را برای جهت دهی به تصمیم گیران داشته باشد. او باید مشکلات معلمان را لمس نموده در صدد رفع آن بر آید .

نماینده معلمان میتواند از طریق شوراهای دانش آموزی پل ارتباطی بین تمام دانش آموزان و معلمان باشد و نظرات آنها را در مورد عملکرد دبیران به اطلاع آنها برساند. او باید در جریان تمام دخل و خرج های مدرسه قرار بگیرد .  نماینده معلمان باید این حق را داشته باشد که از طرف همکاران انتقاداتشان را نسبت به مدیریت مدرسه و معاونین به گوش آنها برساند و نقش میانجی را ایفا کند. نماینده معلمان میتواند پیگیر پیشنهادات اصلاحی معلمان جهت آموزش بهتر باشد.

با تبیین شرح وظايف و حيطه مسئوليت ها و سطح اختيارات نماینده معلمان و همچنین اهمیت دادن مدیران و مسئولین آموزش و پرورش به توانمندي و جايگاه اين سمت در آموزشگاه، نماينده معلمان بازوي توانمند مدير و زبان گوياي همكاران خواهد بود .

پیشنهاد می گردد از بین نماینده معلمان هر مدرسه نماینده معلمان منطقه هم انتخاب شود و حتی می توان با فراهم نمودن  یک گردهمایی در حضور معلمان منطقه به تشریح اهداف و برنامه های خود در یک وقت و مکان معین  بپردازند و سپس با رای گیری نماینده منطقه انتخاب گردد. مسئولان و برنامه ریزان باید با دخالت دادن  نظرات نماینده ی نمایندگان معلمان در منطقه در فرآیندهای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی، بار سنگین تمرکزگرایی را در هرم آموزش و پرورش تعدیل کنند. بايد معتقد باشیم كه عدم تمركز و تشکیل كار تيمي با  هدايت و كنترل دقيق، بازدهي بهتري خواهد داشت.

یک نظر

  1. سلام بر معلم زحمتکش علی حاجی و خسته مباشید.

    در ضمن واژه ی نادرست(بیجا) ی «فرایند» را نمی توان به جای پروسه = روند، بکار برد.
    فرایند، یعنی چیزی که از دور دست می آید. ولی پروسه = روند، زمان انجام کاری است، از دوردست نمی آید.
    پیوسته پیروز و شاد باشید!