سرخط خبرها
خانه / کارگران / 30 نمایشگاه با عنوان حفاطت از محیط زیست و منابع طبیعی در سراسر کشور برگزار می شود
30 نمایشگاه با عنوان حفاطت از محیط زیست و منابع طبیعی در سراسر کشور برگزار می شود

30 نمایشگاه با عنوان حفاطت از محیط زیست و منابع طبیعی در سراسر کشور برگزار می شود

امید دشتی مسوول دبیرخانه کشوری هنرهای تجسمی و نمایشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش با اعلام این خبر گفت: 30 نمایشگاه هنرهای تجسمی با عنوان من زمین را دوست دارم به همت و تلاش سرگروههای رشته های هنری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش در کشور برگزار می شود.

IMG_20160221_190117

دشتی موضوعات این نمایشگاه را حفاظت ازمنابع طبیعی و محیط زیست، بازیافت زباله، آلودگی هوا، خشکسالی وگرمایش زمین، تهدید غذایی و از بین رفتن خاک عنوان کرد.

وی هدف از برگزاری این رویداد هنری را فرهنگ سازی عمومی از مسیر هنر و توجه به نقش آن در این زمینه دانست و افزود:تاثیری که بیان هنری در انتقال مفاهیم فرهنگی و اجتماعی دارد بر کسی پوشیده نیست و هنرآموزان رشته های هنرهای تجسمی در هنرستانهااز دروازه ی هنر مسیری خلاقانه برای انتقال مفاهیم فرهنگی در فرهنگ عمومی باز خواهند تا از این طریق نسبت به حفاظت از محیط زیست ادای دین کرده باشند.
وی در مورد زمان برگزاری نمایشگاهها و کارگاههای هنری با موضوع حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست گفت: طبق برنامه ی عملیاتی دبیرخانه کشوری هنرهای تجسمی و نمایشی که در استان چهار محال و بختیاری مستقر است زمان آغاز این رویداد فرهنگی و هنری اسفند ماه پیشنهاد شد اما با توجه به برنامه ریزی اداری در استانهای مختلف کشور از بهمن ماه شروع شده است و تا اردیبهشت ماه سال آینده تداوم می یابد.
وی گفت: این نمایشگاه ها با رویکرد فرهنگ سازی در استانها،تزریق شور هنری در هنرستانها و همچنین تقویت توان عملی هنرآموزان و هنرجویان رشته های هنری بیان کرد و افزود: ما عقیده داریم که هنر باید به میان مردم بیاید و عموم جامعه آن را احساس کنندو با همین هدف همکاران ما تلاش کرده اند تا علاوه انجام این فعالیت در مدارس،آن را به گالری ها، فضاهای عمومی و به صورت ورکشاپ در فضاهای آزاد هم اجرا کنند.
در این نمایشگاه ها و کارگاهها هنرآموزان و هنرجویان آثار خود را در قالب آثار عکاسی، کاریکاتور، گرافیک، انیمیشن (فیلم کوتاه)، تصویرسازی، نگارگری و نقاشی برای بازدید عمومی به نمایش می گذارند.
هنرجویان و هنرآموزان رشته های مختلف هنری می توانند آثار خود را به اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی دبیرخانه های استانی هنر برای ارائه در این نمایشگاه ها ارسال کنند.

یک نظر

 1. سلام دوستان و خسته مباشید
  ای کاش به غارت طبیعت، قانون شکنی و زورمندی نیز توجه کافی شود و حاصل کار نه فقط در چند سایت و وبگاه که به وسیله ی بعضی دوستداران طبیعت اداره می شود، بلکه در سطح وسیع منتشر گردد تا کار دلسوزانه ی دفاع از محیط زیست و طبیعت غارت شده ی میهن در حد محفلی محدود نمانَد.

  غارت سرمایه های ملی در حدی هست که خطر ایرانی آفریقاگونه را در پیش رو داریم. رفع این خطر با برنامه ریزی های دولتی وسیع و همکاری های همه جانبه ی مردمی ممکن است؛ هنوز ممکن است. سود جویان در سرتاسر کشور دریا ها و رود ها و آبگاه ها را آلوده اند چنان، که اگر کسی به عمق فاجعه پی بَرَد، از وحشت رنگ می بازد. بار ها دیده شده که هزاران ماهی مرده به ساحل ها پرت می شود و گاه باقی مسموم شده ها که زنده مانده اند شکار شده به خورد مردم داده می شود؛ یعنی کثافاتی که به آب ریخته شده را مردم بطور غیر مستقیم می خورند! باور کردنی نیست، می دانم؛ ولی این تلخ حقیقت دارد. در اطراف تهران با فاضلاب سبزی کاشته می شود و مردم می خرند و می خورند. این سخنان باور نکردنی نظر شخصی قلمزن این سطور نیست؛ اینها آمار رسمی است که ما در روزنامه های پایتخت گه گاه می خوانیم.
  با زدن هزاران چاه عمیق غیر مجاز – مجازش نیز در بسیاری موارد ویرانگر است – دشت های کم نظیر زیبای میهن دارد به بیابان بدل می شود؛ دریاچه ها و آبگاه ها خشکیده اند و یا در حال خشکیدن می باشند. بخش بزرگی از میهن ما را کوه های بی درخت تشکیل می دهد؛ بخش بزرگ دیگری بیابان و گویر است. ایران را در کل می توان کشوری بیابانی نامید. بر چهره ی آن سر زمین چندین خال زیبای سبز هست به نام جنگل، همینک جنگل ها یا تسخیر و ساختمان سازی شده و یا نیمه ویران گشته که از آن جمله است جنگل کم نظیر زیبای غرب استان گیلان در منطقه ی تالش. جنگل بی نهایت زیبا اما محدود ما دیگر توان آن را ندارد که بریده شود. باید بریدن هر نفر درخت برای اهداف صنعتی و تجاری فورن ممنوع گردد؛ وگرنه دو ده سال دیگر، دیگر جنگلی در کار نخواهد بود. بار ها پیشنهاد نمودم که بریدن جنگل باید متوقف شود و اگر می خواهند به جنگل زخمی نیمه ویران استراحت دهند، ممنوعیت بریدن درختان کمتر از بیست و پنج سال – دلیل علمی داشتم – چندان کمکی نمی کند. در تهران ده سال را تصویب کردند! و همینک دارند قانون تصویب شده را به بهانه های من در آوردی می شکنند. آه …! در چشم ترم می شکنند، و زیبای درخت، همچنان نقش زمین می گردد. زمانی دیگر باز به تلخ این سخن در اینجا و یا در وبلاگ های «جنبش پاکیزه خوی تالش» بر می گردم تا اگر مسئولین محترم احتیاج به اسناد دارند بخوانند و بدانند.
  مبارزه با غارت ثروت های ملی و فساد فقط در شعار نیست؛ اگر چنان شود، زشتی و غارت و ناکسی به مرور قُبح خود را از دست می دهد و این یعنی فاجعه ای تاریخی. پس یا اصلن مگویید با فساد و غارت و ویرانی میهن مبارزه می کنید؛ و اگر می گویید، از خود استواری نشان داده عمل کنید؛ وگرنه همه چیز لوث می شود و در آینده مردم دیگر هیچ حرفی را باور نخواهند کرد.
  برای در هم شکستن فساد سیستمی شده* باید برنامه داشت و سیستمی و منظم و پیوسته، یعنی ناگسسته عمل کرد. باید بیرحمانه با مفسدان و قانون شکنان برخورد کرد، وگرنه زشتی و پلشتی عادی می شود و …

  *اول بار این فراز که: «فساد در ایران سیستمی شده»، را جناب توکلی نماینده ی مردم بدرستی بیان داشت؛ زیرا این سخن براحتی قابل اثبات است.