سرخط خبرها
خانه / معلمان / محمد رضا نیک نژاد، آموزگارِ زیستِ اخلاقی
محمد رضا نیک نژاد، آموزگارِ زیستِ اخلاقی

محمد رضا نیک نژاد، آموزگارِ زیستِ اخلاقی

جعفر ابراهیمی، معلم

تقدیم به همسر محمدرضا نیک نژاد خانم زیبا عزیزی و فرزندانش نیما و نیکان

محمد رضا نیک نژاد، از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران که هم اکنون در زندان اوبن به اتهام فعالیت های صنفی در بازداشت موقت به سر می برد متولد بروجرد است او در سال 1349 در این شهر متولد شد و در خانواده ای که بحث و پرسشگری شالوده ارتباطات خانوادگی بود رشد کرد و بالنده شد. نیک نژاد از همان کودکی بخاطر شرایط اقتصادی خانواده در کنار درس، کار در سن کودکی را تجربه نمود و همین عامل باعث شد تا در شغل آینده اش همواره مسئله کودکان بخصوص کودکان محروم به مسئله اصلی اش تبدیل گردد. دوران نوجوانی محمدرضا در جنگ و بمباران سپری شد اما هیچ یک از عوامل بازدارنده فوق وی را از رفتن به دانشگاه بازنداشت وی پس از اتمام دوره تحصیل متوسطه در رشته ریاضی در سال 1370 موفق به قبولی در رشته فیزیک دانشگاه بوعلی همدان شد و در سال 1375 از این دانشگاه فارغ التحصیل گردید. دوران تحصیل در یک رشته علوم پایه باعث نشد که وی از مطالعه علوم انسانی غافل شود و مطالعه همواره بخشی از برنامه ثابت وی بود/هست.
محمدرضا نیک نژاد در سال 1374 با خانم زیبا عزیزی ازدواج نمود حاصل این ازدواج دو فرزند بنام های نیکان و نیما است نیما تحت هدایت تحصیلی پدر و به خاطر علاقه به هنر مشغول تحصیل در هنرستان فنی و حرفه ای است و نیکان تا چند روز دیگر به عنوان دانش آموز سال اول دبستان به مدرسه خواهد رفت در حالی که پدر همچنان در زندان است.
عضو ارشد کانون صنفی معلمان ایران پس از فارغ التحصیلی در مناطق محروم لرستان از جمله در اشترنیان مشغول به خدمت شد در این دوره خانه کوچک و صمیمی محمدرضا و همسرش میزبان کودکان محرومی بود که مشکلات درسی داشتند. نیک نژاد پس از 6 سال به تهران منتقل شد و در منطقه 12 و در مدارسی چون علمیه و فیروز بهرام مشغول به کار شد او یکی از مجربترین معلمان در رشته خود است.
نیک نژاد با انتقال به تهران با جدیت بیشتری به فعالیت اجتماعی و مدنی پرداخت و در میانه دهه 80 بعنوان یک کنشگر صنفی معلمان شناخته شد. وی در کنار فعالیت صنفی، بعنوان یک کارشناس آموزشی عرصه رسانه و مطبوعات را برای نشر اندیشه هایش انتخاب نمود بطوری که در سال های اخیر صفحات روزنامه ها با عکس و نام وی در مباحث آموزشی مزین بوده است. نیک نژاد در رسانه با تاکید بر آموزشی کیفی یادداشت های متفاوتی نگاشته است دغدغه او برای مبارزه با بیماری مهلکی چون ایدز در عرصه آموزش باعث شد تا وی برنده جایزه نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه ها در حوزه ایدز گردد.
از دیگر دغدغه های نیک نژاد می توان به بحث آموزش حفظ محیط زیست اشاره نمود وی همواره بعنوان یک حامی محیط زیست در تمام برنامه های خانوادگی و جمعی ظاهر می شد و ایده خود را ترویج و نهادینه می نمود. اما دغدغه های وی در عرصه آموزش فراتر از این مباحث به ارزش های انسانی معطوف است که باید از طریق آموزش محقق شود ارزش هایی چون راستگویی، شجاعت، نوع دوستی و همیاری و… که خلا آنها در نظام آموزش فعلی و در روند آموزشی مغفول است او در حقیقت به دنبال نوعی از آموزش بود/هست که تجلی یک زیست انسانی اخلاق مدار است نگاه او به این اخلاق نگاه یک کنشگر فعال است چیزی که در روش و منش او در بعد اجتماعی از خانه تا مدرسه تحقق یافته است.
محمد رضا نیک نژاد در 9 شهریور 94در منزلش بازداشت شد و پس از سپری کردن 17 روز سلول انفرادی، به بند 8 اوین منتقل شده است و حالا او پس از 20 سال تدریس، بیش از 20 روز است که در اوین،منتظر نظر قاضی برای تعیین تکلیف است.
معلم، معلم است چه در مدرسه باشد و چه در اوین بخصوص وقتی توانا در تدریس درس اخلاق و انسانیت باشد. محاکمه محمدرضا نیک نژاد به معنای محاکمه یک آموزشِ اخلاق محور است و ما امیدواریم مهر امسال معلمان متعهد به اخلاق در بند نباشند. جای محمد رضا در زندان نیست بخصوص وقتی در سیستم آموزشی با فقدان این نگاه انسانی و اخلاقی به آموزش روبرو هستیم. زندانی کردن او محروم کردن یک سیستم از یک الگوی انسانی و اخلاقی است.